Mejkap pod rúškom chráni pleť

2

Nosenie ochranného rúška sa v priebehu posledných týždňov stalo nutnou súčasťou nášho života a zásadne tým ovplyvnilo rokmi zaužívané návyky. Výraznú zmenu pocítili aj ženy a dievčatá zvyknuté na každodenné líčenie. A hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že mejkapy a rúže sa vrátia „na scénu“ až keď nám bude dovolené odložiť rúška, opak je pravdou.

Obľúbení spojenci ženskej krásy už dnes majú zelenú aj od lekárov-odborníkov, ktorí sa zhodujú v jednom. V časoch, kedy rúškom chránime seba aj ostatných, môže vhodný make-up pod ním zachrániť našu kožu. A to doslovne.

Dekoratívna kozmetika je kľúčom k dobrému pocitu zo seba samej,“ hovorí Věra Komárová, majiteľka kozmetickej značky Dermacol a pokračuje: „V týchto dňoch dostávame množstvo otázok od zákazníčok, ktoré sa pýtajú, či svoj obľúbený make-up a rúž môžu používať, aj keď nosia rúško. Ja sama sa líčim stále, používam make-up odolný voči oteru a dlhotrvácny rúž.“

Jej postup schvaľujú aj dermatológovia, ktorých ambulancie sa v posledných dňoch častejšie zapĺňajú pacientmi a pacientkami s rôznymi prejavmi dermatitídy alebo akné. „Používanie mejkapu je súčasťou základnej starostlivosti o pleť, a to aj v čase nosenia rúšok, dokonca práve o to viac. Ak totiž nosíte rúško dlhší čas, koža je náchylnejšia ku vzniku zápalových zmien. Najviac postihnutými bývajú osoby so suchou kožou, atopickou dermatitídou, ale aj seboroickou dermatitídou alebo akné, pri ktorých hrá dôležitú úlohu vonkajšie prostredie,“ vysvetľuje MUDr. Prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., MHA, primárka Dermatovenerologickej kliniky 2. LF UK Nemocnice Na Bulovce, ktorá z vlastnej skúsenosti odporúča  dlhotrvácny make-up a rúž ako ochranu pleti a pier.

Rešpektovaná odborníčka, pôsobiaca aj ako prezidentka Českej akadémie dermatovenerológie, schvaľuje aj čo najčastejšie „prestávky“ v nosení rúška počas dňa. „Ideálne je  obmedziť nosenie rúška na dobu, kedy sme v blízkom kontakte s ďalšími ľuďmi. Prekvapuje ma, keď vidím človeka ďaleko od ľudí v prírode s rúškom. Všimla som si tiež, že niektoré ženy sa “pod rúško” nelíčia a aj preto si ho možno často zbytočne nechávajú na tvári,“ hovorí lekárka.

„Ak rúško dobre sedí, dochádza pod týmto krytím k miernemu zapoteniu až zapareniu pokožky. To môže znamenať problém pre pleť s atopickým sklonmi či seboroickou dermatitídou. Ľuďom s citlivejšou pokožkou by som potom odporučila krémy, ktoré urýchľujú hojenie, môže ísť napríklad o krémy, ktoré sa používajú u bábätiek na ošetrenie kože pod plienkami“, hovorí ďalšia dermatologička MUDr. Andrea Vocilková.

Podľa jej slov nemožno voči použitiu mejkapu pod rúško, nič namietať: „Na bezproblémovej pleti pôsobí make-up ako určitá ochrana.“

Rúško ako výhovorka či dôvod pre „no make-up“ tak ani podľa lekárov neobstojí. Bežné líčenie, teda podkladový hydratačný krém, mejkap a rúž, naopak, schvaľujú. Jedným dychom však dodávajú, že starostlivosti o pleť by sme v tomto období mali venovať zvýšenú pozornosť všetci, bez ohľadu na to, či je bezproblémová alebo sa riešime vyššie spomenuté diagnózy.

„Súčasťou líčenia musí byť  – rovnako ako inokedy – aj dôkladné čistenie pleti a jej hydratácia. Suchej koži treba dodať hydratácie viac, aknóznej pleti zase prospejú ľahšie krémy s obsahom viac vody a menej tuku. Navyše, ani pod rúškom netreba zabúdať na fotoprotekciu – optimálne je trvalo používať denné hydratačné krémy aj make-up s UV ochranou,“  dodáva MUDr. Jana Hercogová.

TIP DERMACOL: Nalíčte sa pod rúško, aj k rúšku
Keďže rúško bude pravdepodobne našou povinnou „výbavou“ ešte nejaký čas, namiesto pocitu obmedzenia je dobré ho vnímať ako súčasť našej vizáže. „Keď tomu prispôsobíte výber kozmetických produktov a štýl líčenia, vo finále možno budete prekvapená, koľko priestoru na kreativitu vlastne takéto obmedzenie poskytuje,“ radí vizážistka Dermacol Silvie Siegr.  Dôležité je pritom myslieť na dve zásady. Prvou je kvalita a dlhotrvácnosť kozmetiky, ktorú používame na pleť chránenú rúškom. „Po dôkladnom očistení, tonizácii a hydratácii pleti odporúčam naniesť hydratačnú bázu pod make-up, ktorá zabráni jeho usadzovaniu v póroch a vráskach. Veľmi vhodná je napríklad podkladová báza Coco Splash s kokosovou vodou  a vitamínom B3, ktorá je bez obsahu silikónov.  Na ňu aplikujem dlhotrvácny make-up. Mojim favoritom je v tomto období dotykuodolný make-up Dermacol Longwear Cover, ktorý má všetky predpoklady na to, aby vydržal aj pod rúškom. Už vo veľmi jemnučkej vrstve vytvorí na pleti vysoko krycí kompaktný efekt a je hypoalergénny, bez obsahu parfumov, konzervantov, minerálnych olejov či parabénov. A čo je najdôležitejšie, je dotykuodolný,  vodoodolný a s obsahom SPF15, jednoducho, ideálna kombinácia práve na tieto dni,“ hovorí vizážistka. Pod rúškom zostávajú väčšinu dňa schované aj pery, no ani napriek tomu si netreba odopierať rúž, ktorý krásne zažiari vždy, keď si rúško zložíte. „Ja nielen v tomto období odporúčam dvojfázovú dlhotrvácnu farbu Dermacol 16H Lip Colour, ktorá vďaka hydratačnému balzamu vydrží na perách celých 16 hodín bez pocitu vysušenia.  V ponuke máme teraz nové letné odtiene v žiarivých pastelových farbách,“ pridáva svoj tip Silvie Siegr.

Druhou zásadou líčenia k rúšku je dôraz na oči a obočie, ktoré práve v kombinácii so zakrytou dolnou časťou tváre ešte viac vyniknú a pritiahnu obdivné pohľady. „Odporúčam sústrediť sa pri líčení na oči viac, ako kedykoľvek predtým. Nebojte sa experimentovať s farbami očných tieňov a linkami. Pokojne si najskôr vyberte rúško a podľa neho sa pri líčení hrajte s farbami. Ak je biele alebo čierne, kreativite sa medze nekladú. Ak je farebné alebo vzorované, vyberajte odtiene, ktoré na ňom vidíte, alebo naopak tie, ktoré s nimi budú krásne kontrastovať. Sama budete prekvapená, ako vám pristanú farby, po ktorých sete predtým nikdy nesiahli.  Moje dve obľúbené paletky sú Drama  a Romance, po ktorých siaham podľa toho, či chcem vyzerať ako femme fatal alebo dosiahnuť nežný jemný look a obsahujú paletu odtieňov, ktoré sa dajú výborne kombinovať,“ hovorí Silvie. 

silvie siegr_vizažistka

A na záver ešte jedna dobrá rada od profesionálky: „Keďže rúško priťahuje pozornosť na hornú tretinu tváre, dokonalý musí byť aj tvar vášho obočia, ktoré doslova „rámuje“ váš pohľad. Chýbajúce chĺpky doplňte ceruzkou alebo práškovým púdrom a zafixujete vodoodolnou riasenkou na obočie. A nezabúdajte, aj keď väčšinu dňa možno strávite v bezpečnej vzdialenosti od kolegov a s rúškom na tvári, toto všetko robíte v prvom rade pre svoj dobrý pocit. A ten sa pri pohľade do zrkadla určite dostaví.“

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.