Oddychujte ako kráľovná!

2

Historický hotel CHÂTEAU GBEĽANY, ktorý sa nachádza necelých 10 km od Žiliny, privítal prvých hostí vo februári 2016. Vďaka pozitívnemu vzťahu majiteľov k umeniu a k histórii, barokový kaštieľ a jeho priľahlý anglický park každoročne ožívajú spoločenskými udalosťami. Koncerty Štátneho komorného orchestra, hudobný festival PRO MUSICA NOSTRA či divadelné predstavenia na nádvorí, ako aj stretnutia majiteľov historických vozidiel v parku sa stali už tradíciou.

počas rekonštrukcie v rokoch 2014 – 2015 bolo zrejmé, že terajší majitelia majú k prírode a prírodným materiálom – špeciálne k drevu – veľmi blízko. Pri zariaďovaní interiéru využili stromy a drevené časti stavby, ktoré už nebolo možné zachrániť v pôvodnom stave. Tento princíp sa nazýva použitie dreva s nulovou vzdialenosťou a uplatňuje sa pri rekonštrukcii historických pamiatok aj v iných európskych štátoch.

Desaťročia zanedbávaný anglický park ošetrili arboristi a zachránili väčšinu stromov a porastov. Tri jasene, ktoré boli poškodené bleskom a ohrozovali objekt, majitelia využili na výrobu siedmich schodísk v hoteli. Ide o štyri mezonetové schodiská, veľké vretenové schodisko s priemerom 2,4 metra, požiarne schodisko a mlynárske schodisko, ktoré vedie do veže.

Použili aj vyše 260-ročné drevo zo zdravých častí stropných smrekových trámov, ktoré bolo treba vymeniť. Dali z neho vyrobiť nábytok do vinárne, bar, vinotéku a vstupné dvere do kaštieľa. Hostia môžu v hoteli obdivovať zachované a zrekonštruované masívne zábradlie z lipového dreva z roku 1789. V podkroví je zase priznaná pôvodná baroková konštrukcia krovu s drevenými klincami, ktorá dnes pôsobí ako dekorácia.

Precízna rekonštrukcia
Majitelia sa snažili zachovať čo najviac historických súčastí stavby, zároveň však hotel vybavili modernými technológiami a pri jeho prevádzke používajú ekologické vykurovanie a chladenie stropov a stien vodou. Kaštieľ má uzavretý pôdorys. Pôvodnú hospodársku budovu, ktorá bola veľmi poškodená, bolo nutné sčasti sanovať a postaviť nanovo.

Prístavba obložená drevom, ktorú navrhol architekt Viktor Šabík, tvorí dnes plynulý prechod do anglického parku. Zachovaný bol aj historický ráz viacerých miestností (čajový salónik, poľovnícky salónik, knižnica). Na prízemí majitelia zariadili aj kaplnku, ktorá sa podľa archívnych záznamov v kaštieli nachádzala.

Na nádvorí kaštieľa je možné vidieť osvetlením označenú pôvodnú cestu, kadiaľ kedysi panstvo z kaštieľa jazdilo na kočoch.

História a súčasnosť kaštieľa
Prvý zachovaný názov poddanskej obce Gbeľany je Vila Belene. Prvý písomný záznam o existencii barokového kaštieľa kaštieli pochádza roku 1756, keď sa viedol písomný spor rôznych vlastníkov o vlastníctvo polovice kúrie v Gbeľanoch. Až do roku 1812 kaštieľ vlastnili Szerényiovci.

Noví majitelia, rodina Nyiári zo Sučian, začali s obnovou kaštieľa i parku. V roku 1863 ich vystriedali Ján a Ferdinand Zichy. O dvadsať rokov neskôr v roku 1883 kaštieľ pripadol grófovi Jurajovi Majláthovi zo Zavaru, ktorý sa oženil so Šarlotou Zichy.

Ich syn Ferdinand Majláth sa snažil dať do poriadku kaštieľ i celé panstvo, ako 38-ročný však po operácii slepého čreva zomrel na infarkt v roku 1929. Zostali po ňom dve dcéry Ferdinanda a Šarlota. Mladá 22-ročná vdova sa vydala za grófa Révaya zo Štiavničky.

Rodina sa začiatkom 2.svetovej vojny presťahovala do Bratislavy, po oslobodení do Maďarska a potom do Švédska. Majláthovci boli pánmi Gbelianskeho panstva až do roku 1945, keď ich majetky prešli do vlastníctva štátu. Po vyvlastnení sa obyvatelia a ustanovizne v barokovom kaštieli striedali. Ako poslení, pred reštitúciami, odchádzali z lukratívnych priestorov zamestnanci Správy Národného parku Malá Fatra.

HOTEL CHÂTEAU GBEĽANY
Dnes je štvorhviezdičkový hotel CHÂTEAU GBEĽANY vďaka modernej technike a flexibilite priestorov ideálnym miestom pre konanie konferencií, školení, firemných akcií či obchodných jednaní.

Dodáva im dôstojnú atmosféru, punc profesionality a potrebné súkromie pre biznis. Romantické okolie, elegantné ubytovanie, zážitková gastronómia a komplexné služby pri príprave slávností robia z kaštieľa  vynikajúce zázemie pre svadby a rodinné oslavy.

Zároveň zostáva príjemným a útulným oddychovým rezortom pre páry či celé rodiny s luxusným wellness centrom, bazénom, vinárňou, špičkovo zariadeným fitnesscentrom, modernými bowlingovými dráhami i miestnosťou na biliard. Jednotlivé skupiny hostí si vďaka dômyselnému architektonickému riešeniu navzájom neprekážajú a môžu si nerušene vychutnávať pobyt na tomto romantickom mieste.

Hotel privítal prvých hostí vo februári 2016. Má 90 komfortných lôžok, a v jeho priestoroch je možné organizovať akcie až pre 300 hostí.

Ubytovanie 
4 apartmány – grófsky, rodinný, mezonetový a svadobný, 5 deluxe  izieb, 7 superior izieb, 6 superior izieb s lodžiou (1 bezbariérová) a 11 štandardných izieb.  
Pre hostí je pripravených až 90 komfortných lôžok. Historická časť kaštieľa ponúka honosné ubytovacie priestory, kde sa nenásilne prelína historizujúci a moderný dizajn. Izby v podkroví sú zariadené v jednoduchých líniách . Hostia v nich môžu obdivovať priznané trámy pôvodného barokového krovu s drevenými klincami. Ponúkajú prepojenie s mezonetom. Izby v novej prístavbe majú veľkoryso riešené loggie s výhľadom do parku.

Gastronómia
K pobytu v krásnych historických priestoroch patrí i elegantné stolovanie a vybrané špeciality haute-cuisine. V hoteli Château Gbeľany si môžu hostia vychutnať vo viacerých priestoroch delikátne pokrmy aj menšie občerstvenie počas oddychového dňa, rodinného posedenia či obchodného rokovania.

Výnimočný priestor reštaurácie s výhľadom na nádvorie kaštieľa a do anglického parku umocňuje dokonalý kulinársky zážitok. Reštaurácia Belene sa zameriava na špeciality slovenskej i medzinárodnej kuchyne. Názov reštaurácie pochádza z dobového názvu panstva Gbeľany z roku 1434.

Vináreň
Nachádza sa v historickej pivnici pod priečelím kaštieľa a hosťom ponúka čarovnú atmosféru hry svetiel na klenbách. Nábytok vinárne je vyrobený  z nefunkčných 250-ročných trámov, ktoré pôvodne tvorili strop nad prvým poschodím a možno aj preto čas pri pohári archívneho vína v podzemí kaštieľa plynie inak.

Lobby bar
Dokonalá chuť a vôňa starostlivo vybranej kávy, osviežujúce miešané nápoje, čapované pivo v príjemnej atmosfére praskajúceho ohňa v kozube a elegantný dizajn v tlmených farbách hosťom prinášajú skutočný oddych a pôžitok.

Salóniky
Salóniky na prízemí hotela dýchajú históriou. Poľovnícky salónik je vhodným miestom na obchodné rokovania či rodinné oslavy. V Čajovom salóniku  môžu hostia ochutnať kvalitný sypaný čaj alebo si tu v pokoji oddýchnuť.

Wellness centrum
Jemná vôňa masážnych olejov, výhľad priamo na terasu a do parku zo zaveseného hojdajúceho sa ležadla, nadýchané prestieradlá a teplučké deky, dotyk mozaiky a dreva, zurčiaca voda a jemná relaxačná hudba. Wellness centrum hotela Chateau Gbeľany je miestom telesného i duševného pokoja, ozdravenia a  absolútnej relaxácie v súlade s prírodou.

Vytvára ho päť druhov sáun: fínska, combi, parná bylinná a soľná a infra sauna. Spolu s Kneippovým kúpeľom, ľadopádom, útulným tepidáriom a vonkajšouvírivkou sú  tichým, príjemným priestorom s blahodarným  účinkom.

Bazén
Relaxačný bazén s protiprúdom s rozmermi 4,5 x 10 metrov ponúka aj dnový gejzír, stenovú hydromasáž a vodný chrlič. V lete hostia z neho môžu prejsť priamo na terasu s pohodlnými ležadlami.

Masáže
V tichých a pohodlných masérskych miestnostiach si návštevníci hotela môžu vychutnať rôzne druhy masáží od certifikovaných masérov. Sú pre nich pripravené klasické, športové, reflexné masáže, lymfodrenáž, anticelulitídna masáž, reflexná masáž chodidiel, kokosové pohladenie, aromaterapeutická masáž či antistresová masáž hlavy.

Fitness a pilates
Profesionálne vybavené fitnesscentrum hotela, ktoré zariaďoval majster sveta v kulturistike Andrej Mozolani, posúva cvičenie na inú úroveň. Rovnako profesionálne zariadené je pilates centrum na formovanie postavy pre ženy a prevenciu bolestí chrbta.

Bowling
Dve moderné bowlingové dráhy v priestore s efektným osvetlením dopĺňa pohodlné posedenie a bar.

Park
Rozľahlý anglický park dodáva celému areálu neopakovateľné čaro. Hoci sa zrejme prestal udržiavať v roku 1945, kedy kaštieľ opustili poslední majitelia Majláthovci, terajší majitelia sa rozhodli park zveľadiť a zachovať jeho pôvodné kontúry. Hostia môžu relaxovať pri prechádzkach v tichom prostredí, oddychovať na lavičkách pozdĺž chodníkov alebo len vnímať atmosféru historického priestoru a prírody.

Región
Hotel Château Gbeľany sa nachádza len 202 kilometrov jazdy autom od Bratislavy a 250 kilometrov od Košíc. Obec Gbeľany leží na nádhernom Považí, v tichej vidieckej oblasti, je obklopená horami a lúkami. V blízkosti kaštieľa sa však nachádzajú mnohé turistické atrakcie a prírodné krásy.

Národný park Malá Fatra ponúka krásne doliny, úžasné výhľady, potoky i vodopády, očarujúcu pestrú flóru a faunu. Najvyšším vrcholom je Veľký Kriváň 1709 m n. m., obľúbené sú Jánošíkove diery a Rozsutce s rebríkmi, reťazami, nádhernými výhľadmi i tiesňavami. Cyklisti môžu využiť množstvo cyklistických dráh v okolí, ľahko dostupný je rafting na Váhu, hrad Strečno i malebná Terchová s lanovým parkom. Polhodinu jazdy autom od hotela ležia krásne Šútovské vodopády.

V blízkosti Gbelian sa nachádza aj niekoľko kvalitných lyžiarskych stredísk, ktoré lákajú na zimnú dovolenku.Areál lyžiarskeho strediska Vrátna Free Time Zone patrí medzi najmodernejšie na Slovensku. Stredisko Paseky je ideálnym miestom pre rodinnú lyžovačku. Na Pasekách sa každoročne konajú medzinárodné preteky v alpskom lyžovaní a snowboardingu. Stredisko Ski Gavurky, ktoré je vhodné najmä pre začiatočníkov a deti, sa nachádza priamo v centre Terchovej. Medzinárodné lyžiarske stredisko Snowparadise Veľká Rača Oščadnica ponúka zjazdovky všetkých náročností v dĺžke takmer 14,5 km.

Ubytovanie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.