Odpad vám rozpovie svoj príbeh

0

Unikátny environmentálny muzikál Odpad je poklad ožíva. A to v podaní umelcov a študentov, budúcich pedagógov. Už v utorok 13. decembra sa v Nitre uskutoční premiéra tohto EKO vzdelávacieho muzikálu. Jeho cieľom je zdravšia a čistejšia budúcnosť našej planéty.

Oproti online verzii muzikálu Odpad je poklad (premiéra bola v júni tohto roka) je dej muzikálu obohatený o rovinu Odpadu. Ten ožije a prostredníctvom svojich pocitov a potrieb ekologicky formuje mladých ľudí, ktorí sa vybrali na výlet do prírody.
Čítajte tiež: 5 tipov ako začať žiť zeleno

Odpad je poklad sa predstaví na divadelných doskách

Environmentálny muzikál Odpad je poklad je online formou na svete od júna tohto roku. Od tohto času si ho môže zakúpiť každá škola ako súčasť environmentálneho vzdelávania. Teraz Odpad ožije a bude vám rozprávať príbeh. Dramaturgia muzikálu je vystavaná na dvoch rovinách príbehov a vzťahov. Vzťah mladých ľudí, ktorí sa vybrali do prírody na výlet je spočiatku ľahostajný k odpadu, ktorý je pohodený v lese.

Ľahostajnosť sa mení na rozhorčenie

Prvotná ľahostajnosť výletníkov sa po peripetiách, ktoré im pripraví oživený odpad zmení na rozhorčenie. Počas výletu narazia na čiernu skládku. To ich rozhorčí a vyprovokuje k tomu, že sa rozhodnú „meniť svet“. Začnú zdieľať informácie o stave životného prostredia v oblasti odpadov medzi mladých ľudí. Tí budú mať úlohu ich šíriť ďalej v spoločnosti a takýmto spôsobom sa vychovávať navzájom. V prospech zlepšenia životného prostredia a vytvorenia správnych návykov nakladania s odpadom.
Čítajte tiež: Prespievajme sa k čistej planéte bez odpadov

Pestrosť a kombinácie muzikálu zajmú rôzne typy divákov

Autorka muzikálu Bohumila Tauchmannová rozšírila príbeh oproti online forme muzikálu o ďalší ekologický aj vzťahový rozmer. Svoj príbeh zažíva aj Odpad, ktorý ožije a nepriamo učí mladých ľudí, prečo sa správať ekologicky. Zároveň zažíva aj svoje osudy a priania. Či sa im vyplnia budú môcť ovplyvniť všetci, ktorí sa rozhodnú v rámci trvalej udržateľnosti projektu naštudovať tento muzikál. A kreatívne do neho vstúpiť.

Zacielené na rôzne cieľové skupiny

„Texty a hudobné žánre ôsmich piesní muzikálu sú rôzne a zacielené na jednotlivé vekové cieľové skupiny. Sú urobené tak, aby ich zaujali. A zanechali v nich silný pocit potreby chrániť životné prostredie. Muzikál, jeho pestrosť a možnosti kombinácie, sú dôležité pri zaujatí diváka a majú potenciál dosiahnuť u neho želaný efekt,“ hovorí Bohumila Tauchmannová, autorka projektu.

Pavol Smolík, režisér muzikálu hovorí, že predstavenie Odpad je poklad je svieže hudobné divadlo určené pre mladých divákov. „Rozvíja sa v ňom príbeh o tom, ako si všetci potrebujeme chrániť svoju planétu. Tento environmentálny subjekt zaujme, poučí i zabaví. Na javisku sa striedajú svieže činoherné výstupy s tancami a s popovými speváckymi scénami. Tie špeciálne pre tento projekt napísali profesionálni hudobníci. Pre účinkujúcich, ktorí sú zdatnými interpretmi a zároveň študentmi hudobnej pedagogiky, je projekt výzvou sprostredkovať verejnosti dôležitú správu o našom životnom prostredí. A výzvu ako ho ‚vyliečiť‘ a zachovať aj pre ďalšie generácie.“   

Záznam a režisérska kniha pomôžu ďalším záujemcom šíriť povedomie o zdravšej a čistejšej planéte

Premiéra muzikálu „Odpad je poklad“ sa uskutoční v utorok 13.12.2022, v Kultúrnom centre Zobor, Svätourbanská 104/31, Nitra. V hlavnej úlohe sa predstavia umelci a študenti z Univerzity Konštantína Filozofa, Pedagogickej fakulty, ktorí muzikál naštudovali. „Ako vzácnosť vnímame, že sa hercami, spevákmi a tanečníkmi naštudovania premiéry muzikálu Odpad je poklad, zhostili budúci pedagógovia.

Nadobudnuté vedomosti budú môcť odovzdávať ďalej vo svojej profesii a šíriť tak myšlienku vzdelávacieho muzikálu Odpad je poklad ďalej v spoločnosti. Takto sa priblížime k naplneniu cieľu trvalej udržateľnosti projektu Odpad je surovina.

Pre účely trvalej udržateľnosti vytvoríme záznam z predstavenia a režisérsku knihu. Tak si budú môcť muzikál mohli naštudovať Základné umelecké školy, ochotnícke divadlá a ďalší nadšenci. Všetci, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť našej planéty.“hovorí Bohumila Tauchmannová.

Odpad je poklad pripravuje pokračovanie

Uvedenie muzikálu Odpad je poklad predstavuje len časť plánov jeho tvorcov. V týchto dňoch sa už pripravuje jeho pokračovanie. Aby sa deti a študenti takouto umeleckou formou dozvedeli viac nielen o triedení odpadu, jeho recyklácii, ale aj o potrebe neplytvania a ďalších tém spojených s odpadovým hospodárstvom a cirkulárnou ekonomikou.

Environmentálna výchova na školách

Nezanedbateľný je aj fakt, že environmentálne témy sa stanú od septembra budúceho roka súčasťou vzdelávania na školách. „Tešíme sa, že aj naším pričinením sa žiaci budú môcť učiť, ako môžu aj oni aktívne prispieť k riešeniu klimatických problémov. Práve takto je koncipovaný muzikál Odpad je poklad.

Chceme, aby boli čo najskôr vypracované aj metodické listy pre pedagógov. Aby vedeli, ako ďalej pracovať s týmto projektom v rámci vyučovania,“ hovorí Bohumila Tauchmannová. Dodala, že prínos vytvorenia a realizácie muzikálu pre mladých vidí aj v tom, že to môže byť ich prvé stretnutie s takouto formou skĺbenia umenia a vzdelávania. Zároveň je to príležitosť formovať mladého človeka prostredníctvom sily umeleckej výpovede nastoleného problému.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.