Posledný list od milenca – Recenzia

1

Jojo Moyes je autorkou moderných romantických románov, ktoré nás odnesú do príbehu, pri ktorom môžeme zabudnúť na naše každodenné starosti a tiež si uvedomiť, ako môžu určité udalosti zvrátiť a v tomto prípade aj zničiť lásku.

Ak niekto tvrdí, že romantické príbehy sú „braky“, tak Jojo Moyzes nejde prvoplánovo. Do každej zo svojich kníh zakomponuje niečo, nad čím sa môže čitateľ zamyslieť a preniesť si danú situáciu aj do svojho vzťahu. V tomto prípade ide o nedorozumenie.

Posledný list od milenca má dva časové úseky a lásku rieši v obidvoch. V súčasnosti sa stretneme s novinárkou Ellie, ktorá sa spolu s celou redakciou sťahuje zo starých do nových priestorov. Pri balení a vyhadzovaní starého a premiestňovaní cenného narazí na ľúbostné listy zo šesťdesiatych rokov. Sama Ellie je zamotaná v komplikovanom vzťahu so ženatým mužom a aj to ju prijme k tomu, že dostane nápad. Vypátrať autora ľúbostných listov.

Ellie ako novinárka dobre vie, že za každým takýmto listom je príbeh. A v tomto prípade jej intuícia zafungovala úplne, pretože prijímateľkou listu je Jennifer – bohatá vydatá panička nudiaca sa po boku svojho manžela. Odosielateľom je rozvedený novinový korešpondent Antony, ktorý ako sa neskôr ukáže, pracoval v tej istej redakcii ako ona. Posledný list Jennifer už nedostala, ako sa neskôr ukáže schránku si dlho a možno aj z nostalgie udržiavala.

Počas toho, ako si Jennifer v minulosti pomaly spomína na svoj život, Ellie sa snaží odpútať od ženatého milenca, no je tu moc, ktorá ju stála ťahá späť. Jeho zašifrované správy sú pre ňu ako ženu ponížením, no nevie si pomôcť.

Jennifer sa medzitým vracajú spomienky a už vie, že v manželstve nie je šťastná, a že sa jej autohavária stala v deň, kedy odišla za Antonym, aby žila s ním. Jej manžel ju však presvedčí, že v tom havarovanom aute zahynul.

Je jasné, že tu sa to neskončilo. Čo bolo potom? Ako sa príbeh ďalej vyvíjal? Stretli sa napokon Jennifer s Anthonym a akú úlohu v tom zohrala Ellie? A vôbec. Ako to dopadlo s ňou a jej milostným životom?

Jojo Moyzes nám v tejto knihe ponúka veľkú dávku emócií a príbeh so zamotanou a na dlho stratenou láskou. Za knihu získala ocenenie Romantic Novel of the Year Award za najlepšiu romantickú knihu roka. Nie je to ten typ knihy ako Predtým, ako som ťa spoznala, ktorá bola aj sfilmovaná. Posledný list o milenca je kniha, ktorú si radi prečítate, ale v podstate zapadne prachom a na jej dej zabudnete po prečítaní ďalšej romantickej knihy. Pre mňa je to tzv. putovná kniha, teda prečítam a posúvam ďalej, aby urobila radosť niekomu ďalšiemu.     

Kniha vyšla vo vydavateľstve Ikar

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.