Usmej sa a urob svet krajším!

0

Nepozná rasu, pohlavie, náboženstvo, národnosť, vzdelanie alebo spoločenské postavenie. Úsmev hovorí univerzálnym jazykom a rozumie mu každé dieťa i dospelý.

S úsmevom sa dokonca rodíme: už na ultrazvukoch vidieť, ako sa deti usmievajú ešte v brušku. Neprestávajú sa smiať ani po narodení: malé dieťa sa za deň zasmeje 400-krát, no priemerný pracujúci muž sa usmeje len 12-krát.

Usmievanie je pritom výhodnejšie ako mračenie: znižuje stresové hormóny adrenalín, dopamín a kortizol, zvyšuje pozitívny endorfín, znižuje celkový krvný tlak a zvyšuje odolnosť voči chorobám. Nielenže sa s úsmevom cítime lepšie, ale aj v očiach iných pôsobíme atraktívnejšie, úspešnejšie a spoľahlivejšie.

V našom mozgu nakoniec jeden úsmev dokáže vyvolať silnejší pocit šťastia ako práve nájdených 20-tisíc eur! Ak sa teda vo svojom živote málo smejete, je načase začať. Pridajte sa k nám a oslávte s nami 3. októbra Svetový deň úsmevu!

two yellow emoji on yellow case
Photo by Pixabay on Pexels.com

„Urob každý deň jeden dobrý skutok: pomôž niekomu sa usmiať.“

V roku 1963 si istá upadajúca poisťovňa z Ohia najala reklamného dizajnéra s jediným zadaním: zdvihnúť pracovnú morálku vo firme. Dizajnér Harvey Ball, veterán z druhej svetovej vojny, navrhol za skromnú odmenu 45 dolárov a 10 minút kreslenia sériu žltých úsmevov na firemné vizitky, menovky a plagáty. Dobrá nálada a dobre odvedená práca sa šírili najprv po kanceláriách a neskôr po celej Amerike. O 8 rokov neskôr sa celosvetovo predalo okolo 50 miliónov veselých odznakov! Harvey zo zisku nič nemal, ale veľa si z toho nerobil. Bol známy svojím triezvym pohľadom na svet i peniaze, keď často prízvukoval, že naraz aj tak môže zjesť len jeden stejk či šoférovať len jedno auto. Svoj dizajn si nikdy nedal patentovať, a tak sa smajlík mohol voľne šíriť ďalej. Dnes je svetovou ikonou a kultúrnym symbolom našej doby.

Na sklonku Harveyho života však už smajlík žil vlastným, komerčným životom. Ľudia v ňom už prestávali vidieť posla dobrej nálady, stal sa len roztomilým produktom. Preto v roku 1999 založil Harvey nadáciu Svetový úsmev, ktorá každoročne organizuje Svetový deň úsmevu. Odvtedy je každý prvý piatok v októbri venovaný dobrej nálade a dobre odvedenej práci s heslom: „Urob každý deň jeden dobrý skutok: pomôž niekomu sa usmiať.“

Nasaď si úsmev a vyraz do ulíc osláviť Svetový deň úsmevu!
Čítajte tiež:
Začnite ráno s úsmevom
http://samanskesviecky.sk

photo of woman holding a green paper
Photo by Kat Smith on Pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.