Malé Taliansko na južnej Morave

1

Vínne pivnice, história a relax v zážitkovom saunovom svete. Poďte s nami do Mikulova.

Keď sa povie Mikulov, tak sa každému automaticky vybavia historické pamiatky, neobyčajná atmosféra a chutné víno. Pýchou mesta je zámok, sídlo rodov Lichtensteinovcov a Dietrichsteinovcov, ktoré sa hrdo vypína na skale v centre.

Nemenej sa svojej obľube teší vďaka vinárskej tradícii, veď víno z tejto oblasti má dobrú povesť široko ďaleko. Natrafíte tu na úžasné vinné pivničky na každom kroku. Vedeli ste napríklad, že od roku 1947 sa práve v Mikulove pravidelne koná „Pálavské vinobraní“? A kto navštívi tento kraj a neochutná Pálavu, akoby tu ani nebol…

Mikulov patrí medzi vyhľadávané destinácie domácich, ale aj zahraničných turistov, nachádza sa len 50 kilometrov od Brna a aj pre Slovákov je preto jeho strategická poloha výhodná. A niet divu, že tam stretnete pomerne dosť našincov. Portál Amazing Places tiež odporúča návštevu tohto malebného miestečka.

Nekonečné výhľady široko-ďaleko

Okrem spomínaného zámku sa oplatí zájsť na vyhliadku z veže Kostola sv. Václava – tu uvidíte námestie, hrad a strechy historického mesta. V Mikulove nebude núdza o výhľady. Ten ďalší je možný na pôvodnej delostreleckej veži, ktorá slúžila na obranu zámku – Kozí hrádek. A máme tu opäť ďalší výhľad. Svätý kopec Mikulov je vlastne krížová cesta, na ktorej konci vás čaká sľúbený panoramatický výhľad na celé mestečko. Odtiaľ si urobíte krásne fotky a na chvíľu si tu môžete posedieť len tak v tráve, oddychovať a nastaviť tvár slnečným lúčom.

Pre milovníkov vody stojí zas za zmienku počas letných mesiacov zatopený vápencový lom – Lom u Mariánskeho vrchu. Je ale naozaj populárny, takže ak hľadáte tiché miesto, veľmi nepochodíte. Voda je tu však priezračná a prostredie skutočne krásne.

Kilometre v nohách

A aby sme ukončili výlet pohybom, tak určite treba spomenúť aj krásnu prírodu, ktorá sa v okolí nachádza. Nielen vinárske náučné chodníky (populárny napríklad Vinársky náučný chodník Mikulov, ktorý vedie cez Bavory, Pernú, Věstonice, Pavolov a Klentnice a má dĺžku 20 kilometrov), ale dlhšiu pešiu túru môžete priamo z Mikulova absolvovať až na Sirotčí hrádek – zrúcaninu gotického hradu. Táto je dostupná v hociktorom ročnom období, ak sa vám však po toľkom víne nechce veľa chodiť, tak stačí sa sem vybrať kratšou cestou priamo z obce Klentnice.

Volarik: Štýlové ubytovanie

Ale po všetkých týchto aktivitách príde vhod aj príjemné ubytovanie. Jedným takým je určite Wellness Hotel Volarik, ktorý sa môže tiež pochváliť veľkou kapacitou. Ponúka totiž 58 izieb – od ekonomických izieb až po apartmány pre tých najnáročnejších klientov. Výhodou je tiež možnosť ubytovať sa so psíkom. Oddýchnuť si môžete v novovybudovanom wellnesse s bazénom a k tomu nemôže chýbať saunový svet.

Volarik však nie je obyčajné ubytovanie – zo SKY wellness budete relaxovať a popritom si užívať výhľad na Sv. kopeček či Zámok Mikulov. Výnimočný zážitok zas sľubujú vínne kúpele a privátne wellness, kde budete mať pocit, že ste uprostred vínnej pivničky. Vo vínnych kúpeľoch nemôže teda chýbať hrozno a víno z Pálavských vinohradov.

Ďalším zážitkom bude pobyt v kelo saune. O čo presne ide? Je to výnimočná podzemná sauna zo storočných stromov. Drevo pochádza zo severného polárneho kruhu, je konzervované samotnou prírodou. Prirodzený postup sušenia, suchý a mrazivý vzduch napomáha k zadržiavaniu živice vo vnútri dreva. A tak pri saunovaní vás okúzli svojou nezameniteľnou vôňou, na úpravu dreva sa nepoužíva žiadna moderná chémia a ani technika. Preto saunovanie v kelo saune poskytuje dokonalý zážitok prepojený s prírodou.

Od júna je hosťom tiež k dispozícii aj biotopické jazierko v hotelovej záhrade. Počas letných mesiacov hostí poteší taktiež letný bar. Chuťové poháriky môžete ukojiť v Hostinci  Starý Špitál, kde podávajú tradičnú českú kuchyňu, delikátnu gastronómiu si vychutnáte v hotelovej reštaurácii a príjemne si posedieť v dizajnovom prostredí si môžete v lobby snack & wine bare.

Tak ako? Presvedčili sme vás na výlet do čarovného Mikulova, ktorý pripomína malé Taliansko?

Martina Baumann

Zdroj fotografií: AMAZING PLACES

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.