Pozrite sa koži pod kožu

1

„Leto – slnko, sucho, či priveľa vody… aj keď pleť nemá oficiálne ročné obdobia, leto jej dáva zabrať snáď najviac. A zdravá pleť je krásna. A poškodiť sa môže nielen pri aktívnom opaľovaní,“ hovorí dermatologička MUDr. Andrea Kozárová PhD.

Koža si pamätá

V lete pobyt vo vode, v klimatizovanej miestnosti, každé jedno spálenie, nesprávne opálenie, ale aj len taký nenápadný „dotyk slnka“… A zaslúži si zvýšenú starostlivosť.

Intenzita starostlivosti by mala stúpať priamo úmerne s vekom. S pribúdajúcimi rokmi v kalendári má totiž už aj koža svoje odžité. A návrat do dobrej kondície je z roka na rok ťažší.

Všeobecný proces starnutia totiž ovplyvňuje vzhľad a pocit z pokožky už okolo 25.roku života. Od tohto bodu sú látky, ktoré jej dodávajú mladistvý vzhľad produkované v organizme v menšom množstve.

To spôsobuje vonkajšie znaky starnutia pleti.

Pleť ako zrkadlo

Koža je odrazom zdravia celého nášho organizmu. Pomocou ultrasonografu je možné ju diagnostikovať. Prvé príznaky ochorenia kože sa dajú eliminovať pomocou kozmetických prípravkov, zložených špeciálne na potlačenie prejavov starnutia pleti a poškodenia slnkom.

Účinné látky v kvalitných kozmetických radách prenikajú do dermy. S následnou reparáciou poškodených štruktúr kože vplyvom vonkajších a vnútorných faktorov starnutia.

Diagnostika ultrasonografom, ktorý hodnotí hrúbku kože bola prvý krát použitá v roku 1997 dánskym dermatológom Flemmingom K. Christensenom. Pre pacienta je bezpečná, bezbolestivá, neinvazívna, možno ju opakovať a zobrazí kožu in vivo.

Koža a melanóm

Obzvlášť výhodné je využívať ultrasonografiu v dermatovenerológii na predoperačné meranie hrúbky malígnych melanómov. A tiež na hodnotenie aktinického poškodenia kože, na monitorovanie liečby a rozsahu chronických zápalových ochorení kože.

Pre dermatovenerológov je jedným z nacennejších prínosov predoperačné meranie hrúbky malígnych melanómov pomocou ultrasonografie.

Vysoko koreluje s histologickou hrúbkou, s následným určením správneho bezpečnostného lému a vyšetrenia lymfatických uzlín na vylúčenie metastáz.

Vitamíny pleti pomáhajú zvonku aj zvnútra

Pevná a žiarivá pokožka začína vo vnútri tela – správnou životosprávou. Vhodná je ľahká a zdravá strava, intenzívny pitný režim, aktívny pohyb na čerstvom vzduchu, dostatok vhodného slnka.

Pre pleť je potrebná starostlivosť v podobe kozmetických prípravkov. Najmä takých, ktoré dostanete v lekárňach, či v dermatologických salónoch.

Všímajte si zloženie prípravkov

Napríklad kyselinu ursolovú, oleantovú, výťažky zo sladkého drievka, skvalén. Prospešný je aj špecifický výťažok z chilského hrozna (GSPE), ktorý má výnimočne vysoký obsah prírodných zložiek Resveratrol a Procyanidin.

Tieto zložky spomaľujú proces starnutia pokožky. Regenerujú pleťové bunky a podporujú tvorbu nových a v neposlednom rade majú schopnosť regenerovať pokožku poškodenú slnkom.

Pre kožu sú veľmi dôležité vitamíny:

Vitamín A 

Je pre pleť jedným z najdôležitejších vitamínov. Reguluje diferenciáciu a delenie buniek, produkciu mazu a hrá úlohu vo vytvorení jej ochrannej funkcie.

Znižuje odbúranie kolagénu a stimuluje tvorbu nových vlákien spojivového tkaniva z kolagénu v hlbokých vrstvách kože. 

Má veľký význam pre pleť ľudí v strednom a staršom veku, pretože podporuje obnovu pokožky. Pomáha tiež udržiavať pleť jemnú a pružnú a tým spomaľuje jej starnutie.

Vitamín C

V oblasti estetickej dermatológie je oceňovaný najmä pre jeho schopnosť zvýšiť produkciu kolagénu a elastínu v koži. Teda látok, ktoré udržiavajú mladý vzhľad pokožky.

Vitamín C je aj účinný antioxidant, ktorý chráni pleť pred voľnými radikálmi, ktoré vznikajú pri vystavovaní kože UV žiareniu.

Redukuje melanín nachádzajúci sa v koži a tak napomáha odstráneniu hyperpigmentácie (nadmernej pigmentácie) pokožky.

Preto je potrebné prijímanie dostatočného množstva vitamínu C aj vnútorne, či už prostredníctvom konzumácie vhodných potravín alebo doplnkov výživy.

Vitamín E

Zaručuje efektívny boj proti pôsobeniu voľných radikálov, ale aj redukciu nežiadúcich prejavov rôznych typov dermatitíd.

Podporuje regeneračný proces a zároveň chráni kožu pred jej poškodením UV žiarením.

Kyselina hyalurónová

Radí sa k látkam s najväčšou schopnosťou viazať na seba vodu. Preto dokáže pleť výborne zavodniť a udržať ju dlhodobo hydratovanú.

Skvalén

Je súčasťou lipidového systém kože – prirodzenej kožnej bariéry, zároveň účinkuje aj ako distribútor účinnych látok prenikajúcich do spodných vrstiev kože.

Pleť slnko potrebuje, ale so správnym namazaním

Riziko pre pleť v lete predstavuje aj navonok priateľské slniečko. Oxidačný stres, ktorý vzniká ako dôsledok pôsobenia slnečných lúčov spôsobuje stratu hustoty.

A tiež žiarivosti pokožky, nejednotný vzhľad, pigmetnové škvrny a jej vysúšanie. Aj preto je pri slnečných lúčoch dôležitá UV ochrana.

Dnes sú k dispozícii nielen špeciálne opaľovacie prípravky s UV faktorom. Aj mnohé bežné denné krémy a mejkapy obsahujú ochranný SPF faktor.

Ten je dôležitý pri prechádzaní vzniku poškodenia kože slnečným žiarením, predčasnému starnutiu kože, či vzniku vrások a nežiadúcich pigmentácií.

Najefektívnejším spôsobom, ako týmto poškodeniam predísť, je pravidelné nanášanie vhodného denného alebo opaľovacieho prípravku s ochranným faktorom aspoň 30.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.