Pozrite sa koži pod kožu

1

„Leto – slnko, sucho, či priveľa vody… aj keď pleť nemá oficiálne ročné obdobia, leto jej dáva zabrať snáď najviac. A zdravá pleť je krásna. A poškodiť sa môže nielen pri aktívnom opaľovaní,“ hovorí dermatologička MUDr. Andrea Kozárová PhD.

Koža si pamätá

V lete pobyt vo vode, v klimatizovanej miestnosti, každé jedno spálenie, nesprávne opálenie, ale aj len taký nenápadný „dotyk slnka“… A zaslúži si zvýšenú starostlivosť.

Intenzita starostlivosti by mala stúpať priamo úmerne s vekom. S pribúdajúcimi rokmi v kalendári má totiž už aj koža svoje odžité. A návrat do dobrej kondície je z roka na rok ťažší.

Všeobecný proces starnutia totiž ovplyvňuje vzhľad a pocit z pokožky už okolo 25.roku života. Od tohto bodu sú látky, ktoré jej dodávajú mladistvý vzhľad produkované v organizme v menšom množstve. To spôsobuje vonkajšie znaky starnutia pleti.

Dobrou správou však je, že ak sa o pleť dodržiavaním zásad zdravého životného štýlu a používaním kvalitnej kozmetiky dostatočne staráme, môžeme mnohé vhodnou prevenciou pozitívne ovplyvniť.

Pleť ako zrkadlo


Koža je odrazom zdravia celého nášho organizmu. Pomocou ultrasonografu je možné ju diagnostikovať a čo je úžasné, je možné aj prvé príznaky ochorenia kože eliminovať pomocou kozmetických prípravkov, zložených špeciálne na potlačenie prejavov starnutia pleti a poškodenia slnkom.

Účinné látky v dobrých kozmetických radách prenikajú do dermy s následnou reparáciou poškodených štruktúr kože vplyvom vonkajších a vnútorných faktorov starnutia.

Diagnostika ultrasonografom, ktorý hodnotí hrúbku kože bola prvý krát použitá v roku 1997 dánskym dermatológom Flemmingom K. Christensenom. Pre pacienta je bezpečná, bezbolestivá, neinvazívna, možno ju opakovať a zobrazí kožu in vivo.

Obzvlášť výhodné je využívať ultrasonografiu v dermatovenerológii na predoperačné meranie hrúbky malígnych melanómov, na hodnotenie aktinického poškodenia kože, na monitorovanie liečby a rozsahu chronických zápalových ochorení kože, na monitorovanie liečby sklerotických ochorení kože, na diagnostiku kožných tumorov, na sledovanie vplyvu liečby kortikosteroidmi na kožu.

Pre dermatovenerológov je jedným z nacennejších prínosov predoperačné meranie hrúbky malígnych melanómov pomocou ultrasonografie, ktoré vysoko koreluje s histologickou hrúbkou, s následným určením správneho bezpečnostného lému a vyšetrenia lymfatických uzlín na vylúčenie metastáz.

Vitamíny pleti pomáhajú zvonku aj zvnútra


Pevná a žiarivá pokožka začína vo vnútri tela – správnou životosprávou. Vhodná je ľahká a zdravá strava, intenzívny pitný režim, aktívny pohyb na čerstvom vzduchu, dostatok vhodného slnka.

Pre pleť je potrebná starostlivosť v podobe kozmetických prípravkov. Najmä takých, ktoré dostanete v lekárňach, či v dermatologických salónoch. Treba si všímať zloženie prípravkov. Napríklad kyselinu ursolovú, oleantovú, výťažky zo sladkého drievka, skvalén. Prospešný je aj špecifický výťažok z chilského hrozna (GSPE), ktorý má výnimočne vysoký obsah prírodných zložiek Resveratrol a Procyanidin.

Uvedené zložky spomaľujú proces starnutia pokožky, regenerujú pleťové bunky a podporujú tvorbu nových a v neposlednom rade majú schopnosť regenerovať pokožku poškodenú slnkom. Pre kožu sú veľmi dôležité vitamíny:

Vitamín A je pre pleť jedným z najdôležitejších vitamínov: reguluje diferenciáciu a delenie buniek, produkciu mazu a hrá úlohu vo vytvorení jej ochrannej funkcie. Znižuje odbúranie kolagénu a stimuluje tvorbu nových vlákien spojivového tkaniva z kolagénu v hlbokých vrstvách kože. Má veľký význam pre pleť ľudí v strednom a staršom veku, pretože podporuje obnovu pokožky a pomáha udržiavať pleť jemnú a pružnú a tým spomaľuje jej starnutie.

Vitamín C je v oblasti estetickej dermatológie oceňovaný najmä pre jeho schopnosť zvýšiť produkciu kolagénu a elastínu v koži, teda látok, ktoré udržiavajú mladý vzhľad pokožky. Vitamín C je aj účinný antioxidant, ktorý chráni pleť pred voľnými radikálmi, ktoré vznikajú pri vystavovaní kože UV žiareniu. Redukuje melanín nachádzajúci sa v koži a tak napomáha odstráneniu hyperpigmentácie (nadmernej pigmentácie) pokožky. Preto je potrebné prijímanie dostatočného množstva vitamínu C aj vnútorne, či už prostredníctvom konzumácie vhodných potravín alebo doplnkov výživy.

Vitamín E zaručuje efektívny boj proti pôsobeniu voľných radikálov, ale aj redukciu nežiadúcich prejavov rôznych typov dermatitíd. Podporuje regeneračný proces a zároveň chráni kožu pred jej poškodením UV žiarením.

Kyselina hyalurónová sa radí k látkam s najväčšou schopnosťou viazať na seba vodu, a preto dokáže pleť výborne zavodniť a udržať ju dlhodobo hydratovanú.

Skvalén je súčasťou lipidového systém kože – prirodzenej kožnej bariéry, zároveň účinkuje aj ako distribútor účinnych látok prenikajúcich do spodných vrstiev kože.

Pleť slnko potrebuje, ale so správnym namazaním
Starostlivosťou o pleť pomocou kozmetiky z lekárne dosiahnete regeneráciu pokožky, potlačenie prejavov starnutia, zníženie viditeľnosti teleangiektázii, redukciu začervenania, protizápalový účinok, zjednotenie povrchu kože a farebného tónu.

Riziko pre pleť v lete totiž predstavuje aj navonok priateľské slniečko. Oxidačný stres, ktorý vzniká ako dôsledok pôsobenia slnečných lúčov spôsobuje stratu hustoty a žiarivosti pokožky, nejednotný vzhľad, pigmetnové škvrny a jej vysúšanie. Aj preto je pri slnečných lúčoch dôležitá UV ochrana.

Dnes sú k dispozícii nielen špeciálne opaľovacie prípravky s UV faktorom, ale aj mnohé bežné denné krémy a make-upy obsahujú ochranný SPF faktor, ktorý je dôležitý pri prechádzaní vzniku poškodenia kože slnečným žiarením, predčasnému starnutiu kože, či vzniku vrások a nežiadúcich pigmentácií.

Najefektívnejším spôsobom, ako týmto poškodeniam predísť, je pravidelné nanášanie vhodného denného alebo opaľovacieho prípravku s ochranným faktorom aspoň 30 so správnym zložením na výživu a regeneráciu pokožky.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.