Sedem manželov Evelyn Hugovej – Recenzia

10

Fascinujúci príbeh o živote hereckej hviezdy 50 a 60 rokov, ktorá sa na sklonku života rozhodne porozprávať svoj životný príbeh a najmä to, čo ľudí zaujíma na nej najviac. Jej 7 manželstiev. Svoj príbeh sa rozhodla zveriť do rúk neskúsenej reportérke a neurobila to náhodou. Tak, ako nič vo svojom živote.

Vždy si zobrala to, čo jej život ponúkol a veru nebola cnostná ani veľmi prívetivá a rozhodne, keď to bolo v jej prospech, hádzala iným polená pod nohy. Nebola dobrá ani zlá, bola ctižiadostivá a za svojimi snami išla aj cez mŕtvoly. Minimálne jednu. Svet okolo nej bol rovnaký, a keď chcela získať nejakú rolu, neváhala použiť aj svoje telo.

Ľudia ju milovali, nenávideli, zbožňovali, zatracovali. Lenže presne tak, ako za každým človekom, aj ona žila svoj príbeh. Príbeh, ktorý doposiaľ nevyšiel na svetlo sveta. Ukrýval bolesť, smútok a bezmocnosť. V knihe herečka rozpráva o svojich 7 manželstvách a čitateľ sa tak dozvie, že za všetkými bola láska. K žene. K herečke. Charakterovej. Teda inej, ako bola Evelyn. Evelyn bola najmä krásna a ľudia a kamera zbožňovali jej tvár, postavu a prsia. Žena, ktorú milovala bola krásna a navyše hrala lepšie. Vyznávala Stanislavského metódy a tie učila aj Evelyn.

Boli však 50 roky, keď sa zoznámili a zaľúbili do seba. Časy, kedy homosexuálov považovali za zvrhlíkov patriacich minimálne na psychiatriu. Ak nie do väzenia.

Kniha 7 manželov Evelyn Hugo rozhodne nie je povrchná a nezaradila by som ju do červenej knižnice. Otvára veľa otázok. Problematiku homosexuality som už spomenula, čo je ešte dôležité, je to, ako sa pozeráme na svet a na ľudí, ktorí v ňom žijú s nami. Aj za pozlátkom sa môžu ukrývať slzy, beznádej, strach. Dnes nám to vo veľkej miere servírujú sociálne siete a my súdime, kritizujeme a hovoríme si, že kto nemá hejtera, akoby nežil. Aj Evelyn, ako aj mnohé iné hviezdy, či hviezdičky si uvedomujú, že nie každému sa budú páčiť a vlastne to ani nechcú. Páčiť sa všetkým.

Ako sa číta?
Mne sa kniha veľmi páčila, dostalo ma aj rozuzlenie, kde sa čitateľ dozvie, prečo si diva Evelyn vybrala presne túto mladú neskúsenú reportérku. Prezradím len toľko, že súvisí s príbehom. Knihu som doslova “zhltla” za jednu noc, dejová línia sa pekne kĺže a vtiahne čitateľa tak do deja, že chce vedieť viac.

Oficiálny text od distribútora. Kniha vyšla vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ. Kúpiť si ju môže tu: https://www.pantarhei.sk/knihy/beletria/svetova-beletria/sedem-manzelov-evelyn-hugovej.html#book-review

Starnúca hollywoodska hviezda Evelyn Hugo, ktorá už roky žije v ústraní, sa konečne rozhodla prezradiť celú pravdu o svojom nevšednom a škandalóznom živote.

Za autorku svojej biografie si vyberie neskúsenú reportérku Monique Grantovú, čím zaskočí nielen jej kolegov, ale najmä samu Monique. Prečo práve ona? Prečo teraz? Evelinine dôvody síce nepozná, no jej vlastná kariéra už nejaký čas stagnuje, takže sa rozhodne túto príležitosť využiť a vyťažiť z nej čo najviac.

Keď dorazí do herečkinho luxusného bytu na Manhattane, Evelyn jej rozpovie svoj životný príbeh: od jej začiatkov v Los Angeles v päťdesiatych rokoch cez jej sedem manželstiev až po jej rozhodnutie odísť zo šoubiznisu v osemdesiatych rokoch. Evelinino rozprávanie odhalí jej nemilosrdnú ambicióznosť, nečakané priateľstvá a veľkú zakázanú lásku…

10 KOMENTÁRE

  1. Najradšej mám klasiku ako Anna Karenina, Švejka,…. Odbornú literatúru od archeológiu, po až literatúru faktu ako Zamarovský, zbožnujem Cestopisné knihy, a ani moderný žáner mi nie je cudzí ako Tučibomba, každá kniha je naj….

  2. Rada striedam žánre podľa nálady.Prečítam si krimi,autobiografie,historické romány,literatúru faktu,ale aj romantiku a mládežnícke knihy.Nemusím horory!

  3. Nemám specificky určený žánr, který bych upřednostnila, ale ráda šáhnu po skutečných příbězích. Ale přečtu si jakoukoliv skvělou knihu, detektivku, historické romány a klidně i motivační.

  4. Knihy milujem celkovo. Medzi moje najoblubenejsie patria: autobiografie, knihy pisane podla skutocnych udalosti, z obdobia druhej svetovej vojny, historicke, ezotericke a motivacne knihy.

  5. Ja čítam asi všetko okrem hororových kníh a kriminálok. Najradšej mám spoločenské romány z pier slovenských autorov, ale i historické či romantické príbehy s mysterióznymi črtami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.