Pikošky okolo filmu Slúžka

2

V kinách teraz nájdete historickú drámu s príbehom, ktorý je aktuálnejší ako kedykoľvek predtým. Očakávaný film Slúžka zrejme nie je potrebné predstavovať nikomu, kto sa čo i len trocha zaujíma o dianie v slovenskej kinematografii.

Režisérka Mariana Čengel Solčanská nakrútila historickú drámu podľa knihy spisovateľky Hany Lasicovej a práve teraz si ju môžu pozrieť diváci a diváčky v kinách na celom Slovensku.

Snímka vyrozpráva príbeh Anky, ktorá v časoch prvej svetovej vojny odchádza z rodnej Banskej Štiavnice do Prahy. Čaká ju tam práca slúžky v rodine vysokopostaveného rakúsko-uhorského úradníka. Dievča spoznáva nový svet s jeho svojskými pravidlami, nadväzuje priateľstvá v radoch služobníctva a nachádza aj úhlavnú nepriateľku v panskej dcére Resi. Rovesníčky si však k sebe nájdu cestu, zblížia sa a ich pevné puto im pomôže prekonať útrapy, ktoré doba prináša.

Slúžka

Vyššie zmienené informácie pre vás zrejme nebudú novinkami. Vedeli ste však, že…

Slúžka – od prvého stretnutia až po kinopremiéru ubehlo 10 rokov

… od prvého stretnutia režisérky Mariany Čengel Solčanskej a autorky predlohy Hany Lasicovej po premiéru filmu v kinách uplynulo takmer 10 rokov? Solčanskej dcéra, ktorá v začiatkoch písania scenára mala len mesiac, je dnes štvrtáčkou na základnej škole.

Vzťah ženy so ženou vymyslel Milan Lasica

… v knižnej predlohe sa Anka zamiluje do svojho pána, no vo filme vzplanie milostný cit medzi ňou a panskou dcérou? S nápadom, aby sa vo filme zamilovala do ženy, prišiel Milan Lasica.

Slúžka z Rakúsko – Uhorska je viacjazyčne

… dom, v ktorom sa odohráva väčšina filmu, slúži ako „zmenšenina“ Rakúsko-Uhorska? Miešajú sa v ňom viaceré národy a národnosti, okrem slovenčiny tak vo filme zaznie aj čeština, nemčina či maďarčina. Herečka Zuzana Mauréry rozpráva po nemecky a česky, jej kolega Peter Nádasdi dokonca v rámci jednej repliky vystrieda maďarčinu, nemčinu a slovenčinu.

… režisérka Mariana Čengel Solčanská si vo svojom – podľa jej vlastných slov – najlepšom filme aj zahrala? Stvárnila mamu hlavnej postavy, ktorá sa v úvode filmu vydá a je nútená poslať dcéru slúžiť do Prahy.

Marko Igonda hral dosiaľ v každom celovečernom filme Mariany Čengel Solčanskej? V prípade Slúžky ide už o ich siedmu spoluprácu v tomto formáte.

… vo filme si spolu zahrajú otec a syn – Karel a Cyril Dobrý? Stvárňujú svokra so zaťom.

… herec Lukáš Pelč pri nakrúcaní poškodil českú národnú kultúrnu pamiatku? Film sa nakrúcal na Státním zámku Slatiňany pri Pardubiciach. Napriek prísnym bezpečnostným opatreniam sa stalo, že predstaviteľ záhradníka Štefana nezaistil okno, ktoré sa neskôr kvôli prievanu rozbilo. Sklo bolo z roku 1865 a prežilo dve svetové vojny.

Trailer filmu:

2 KOMENTÁRE

  1. […] „Magický“ Mike Lane (Channing Tatum) má za sebou neúspešný biznis a aby sa uživil, berie v súčasnosti malé kšefty ako barman. Nemôže sa však vzdať pocitu, že na pódiu ešte má čo ukázať. Rozhodne sa teda prijať ponuku charizmatickej Maxandry (Salma Hayek Pinault) a vydať sa s ňou do Londýna. Veľkolepým vystúpením chcú v publiku prebudiť vlnu vášne, aké ešte nezažilo.Čítajte tiež: Pikošky okolo filmu Slúžka […]

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.