Tomáš Klus s novým singlom Chátrám

1

O živote v Dome, kde spolu susedia zabudli hovoriť

Súčasné spoločenské dianie inšpirovalo českého pesničkára Tomáša Klusa k napísaniu novej skladby Chátrám, ktorá tento mesiac vychádza spoločne s výpravným videoklipom.

https://www.youtube.com/watch?v=-7Ny897Jhng

Text piesne hovorí o pomyselnom Dome, ktorého obyvatelia stále častejšie zabúdajú spolu hovoriť a ktorý chátra. Klip, v ktorom sa objavia niektoré významné momenty z novodobej českej histórie, vznikol v spolupráci režiséra Marka Štiftera, kameramana Bohdana Zajčenka a speváka Tomáša Klusa s produkčnou podporou filmovej a televíznej spoločnosti Total Help Art. Nakrúcalo sa v prostredí historickej budovy karlínskej invalidovne a pri hore Říp.

www.andawell.sk

„Skladba Chátrám vznikla pod vplyvom dojmov z demonštrácií, ktorých som sa zúčastnil a z ktorých mám dobrý pocit. Hlavne z toho, akí ľudia sa na nich stretávajú. Susedské vzťahy v tom našom Dome nie sú tak zlé, ako sa môže zdať na internete a v internetových diskusiách. Veľa ľudí je ohľaduplných a zaujímajú sa o dianie na domových schôdzach, ktoré sú teraz zvolávané masovo. Keď som z jednej takej prišiel k nám domov, tak som si sadol v skúšobni a pieseň napísal. Myslím si, že je skutočne potrebné, aby sme sa o náš Dom začali starať nielen tým, že budeme opravovať opadané omietky, ale predovšetkým by sme si mali ujasniť, ako má Dom vyzerať a čo má ľúďom, ktorí okolo neho chodia, povedať. A otvoriť dialóg na všetkých jeho poschodiach. Zdá sa mi, že sme ako Češi trochu zabudli na svoju úlohu, ktorú ako Česká republika a ako srdce Európy máme,“ popisuje Tomáš Klus svoju inšpiráciu pri písaní skladby.

Temné zákutia a rozľahlé chodby kultúrnej pamiatky Invalidovna, ktorá sa nachádza v Prahe – Karlíne, upútali v minulosti už viacerých filmárov a svoju úlohu zohrali aj v novom klipe Tomáša Klusa.

Stali sa miestom, ktoré stvárnilo symbolický Dom, o ktorom sa hovorí v texte novej skladby Chátrám. Doslova za každým rohom sa odohrá nejaký symbolický moment z českej histórie. „Chcel som, aby sa obraz Domu, o ktorom sa v texte hovorí, objavil aj vo videoklipe, ale keď s niekým spolupracujem, snažím sa, aby mal čo najviac voľnú ruku. Veľmi sa mi páči, že veľa drobných detailov vzniklo priamo behom nakrúcania a nie sú na prvý pohľad hneď viditeľné,“ hovorí Tomáš Klus.

Režisér Marek Štifter, ktorý sa ešte pred vznikom videoklipu podieľal aj na nahrávaní novej skladby ako zvukový majster, dodáva: „Žijeme v najkrajšej zemi na tejto planéte a preto je škoda, aby sme sa nechali otráviť politikou a médiami. To sme chceli ukázať aj prostredníctvom klipu, že sme šťastný národ a že zastávka našich predkov na hore Říp stála za to.“

Nápadov, ako stvárniť obrazovú podobu singla, bolo pôvodne viac, ale spoločnou úvahou režiséra Marka Štiftera, kameramana Bohdana Zajčenka a Tomáša Klusa vznikla tá, ktorá sa v klipe napokon objavuje. „Určité realizačné limity nás kratívne oslobodili od zbytočných úvah a variánt. Vedeli sme, že v Invalidovne môžeme stráviť jeden natáčací deň. Snažili sme sa ho preto využiť naplno – náš príbeh je teda cesta Domom s pointou pod mýtickým Řípom,“ vysvetľuje Marek Štifter.

Singel Chátrám, ktorý je už dostupný na streamovacích serveroch, je jednou z viacerých noviniek, ktoré si Tomáš Klus pripravil pre svojich fanúšikov tento rok. V priebehu novembra je naplánované vydanie nového albumu Klusymfonie, ktorý pripravuje spoločne s Janáčkovou filharmóniou Ostrava. Dokonca ho tento rok aj odprezentuje v rámci rovnomenného turné. Jeden z koncertov Klusymfonie sa uskutoční aj na Slovensku – v Bratislave 1. decembra 2019. Vstupenky na tento koncert sú k dispozícii v sieti Predpredaj.sk.

Turné KLUSYMFONIE 2019
26.11.2019 Ostrava
29.11.2019 Brno
1.12.2019 Bratislava, AXA Aréna NTC
3.12.2019 Pardubice
4.12.2019 Praha

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.