Ktoré vodné plochy na Slovensku sú najobľúbenejšie?

0

Aktuálne extrémne horúčavy menia dovolenkové preferencie Slovákov, ktorí uprednostňujú krátke aj dlhšie pobyty pri vodných plochách. Výhodou jazier a nádrží je vstup zdarma, viac priestoru a mnohé z nich ponúkajú množstvo zábavy aj športových aktivít.

 

Najžiadanejšie vodné plochy na Slovensku a okolí:    

  1. Oravská priehrada – Vodná nádrž je vybudovaná na rieke Orava už od štyridsiatych rokov. Na brehoch Oravskej priehrady sa nachádzajú rekreačné oblasti s možnosťou kúpania, jachtingu, jazdy na vodných bicykloch, člnkovania, surfingu a iných vodných športov.

  2. Liptovská Mara – Najväčšia vodná nádrž na Slovensku bola vybudovaná v rokoch 1965 až 1975. Jej hĺbka miestami dosahuje až 43 metrov. Vďaka svojej veľkosti si právom zaslúži prívlastok slovenské alebo liptovské more. Mara je veľmi obľúbenou pre návštevníkov z celého Slovenska a ponúka zaujímavé vyžitie na viacerých lokalitách.

  3. Domaša – Vodná nádrž Domaša vznikla už v šesťdesiatych rokoch na rieke Ondava. Vďaka svojej obrovskej samočistiacej schopnosti a polohe v oblasti bez znečisťujúceho priemyslu je známa svojou čistou vodou s množstvom rýb a možnosťami na vodné športy a aktivity v jej okolí.

  4. Hrabovo – V krásnom prírodnom prostredí Hrabovskej doliny v bezprostrednej blízkosti mesta Ružomberok sa rozkladá rekreačná osada Hrabovo. Málokto vie, že sa tu nachádza aj vodná nádrž Hrabovo, ktorá bola vybudovaná pôvodne pre zásobovanie bavlnárskych závodov. V súčasnosti sa využíva na rekreačné účely – kúpanie, člnkovanie či rybolov.

  5. Senecké jazerá – Slnečné jazerá v Senci sú jedným z najznámejších a najnavštevovanejších  letných stredísk cestovného ruchu na Slovensku. Dnes má jazero rozlohu vyše 100 ha a areál sa rozdeľuje kvôli orientácii na „sever“ a „juh“. Okolie ponúka rozličné možnosti ubytovania, stravovania, vodných športov a rybolovu.

  6. Tajchy (Banská Štiavnica) – Štiavnické tajchy s čistou studenou vodou sú miláčikom domácich aj zahraničných návštevníkov. Baníci kedysi vybudovali neuveriteľné vodné dielo, šesťdesiat medzi sebou poprepájaných vodných nádrží dodávalo energiu prosperujúcemu baníctvu.

  7. Balaton v Maďarsku – Najväčšie jazero v strednej Európe. Ponúka množstvo turistických aktivít ako plachtenie, surfovanie, rybolov, jazdu na člne, vodné lyžovanie či návštevu vidieka a kopcov – víno na severnom pobreží a nočný život na juhu. Na jazere sa každoročne organizujú Medzinárodné Preteky Plachetníc – Modrá Stuha.

  8. Jazero Klopeiner See – Najteplejšie jazero Rakúska sa nachádza v Korutánsku na juhu krajiny neďaleko slovinských hraníc. Je známe blahodarnými účinkami na ľudí s pľúcnymi chorobami a od 70. rokov minulého storočia ide o zaujímavú turistickú destináciu pre ľudí z celej Európy. V okolí sa nachádza množstvo turistických a cyklistických chodníkov vrátane vtáčieho parku.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.