Úpal – ako si s ním poradiť?

1
Pexels

Slnečné lúče dokážu zlepšiť náladu a pohladiť,  ale aj narobiť vrásky a potrápiť. Kolaps a zdravotné problémy môže spôsobiť nielen dlhý pobyt na slnku ale aj pár hodín v prehriatej miestnosti bez klimatizácie. Úpal – ako mu predchádzať, prípadne liečiť následky?

Úpal je dôsledok celkového prehriatia organizmu. Príčiny môžu byť vnútorné  – porucha funkcie štítnej žľazy v dôsledku ktorej sa tvorí nadmerné teplo v tele, nedostatok tekutín a solí na tvorbu potu, teda dehydratácia organizmu a vonkajšie.

Teda pobyt v prostredí s vysokou teplotou, pri ktorej sa spomaľuje odparovanie potu. Naše telo tak prestáva odvádzať prebytočné teplo. Ak sa k tomu pridajú fyzická námaha, nedostatok tekutín, príliš teplé oblečenie, riziko úpalu sa zvýši.
Čítajte tiež: Alergia na slnko – aké sú spúšťače?

Príznaky úpalu


Úpal sa prejavuje bolesťami hlavy, malátnosťou, únavou, závratmi, zrýchleným dýchaním, zrýchleným tepom. Pokožka je suchá, horúca a bez potu. Stav sa môže zhoršovať do kŕčov, bezvedomia až do šokového stavu. Zároveň sa výrazne zvyšuje telesná teplota postihnutého, ktorá môže dosiahnuť až 40 stupňov Celzia.

Prvá pomoc


Postihnutého treba preniesť do tieňa, ideálna je dobre vetraná miestnosť, uložiť v polosede. Uvoľniť treba odev a dopĺňať tekutiny s chýbajúcimi minerálmi (iónové nápoje, mierne osolená voda). Pomôžu zábaly alebo studená sprcha, ale teplota musí klesať pomaly, aby nedošlo k tepelnému šoku. Ak nemáme tieto možnosti, prikladajte ľadové obklady na čelo, zátylok a slabiny.

Slnečný úpal


Vzniká pri intenzívnom priamom slnečnom žiarení na nechránenú hlavu a zátylok. Ohrození sú viac ľudia s riedkymi vlasmi a deti. Prejavuje sa podobne ako úpal, ale problémy sa môžu prejaviť s časovým oneskorením, napríklad až v noci po dni strávenom na slnku. Prvá pomoc je rovnaká ako pri úpale, keďže väčšinou prebieha spolu s ním.

Úpal – prevencia


najúčinnejším spôsobom predchádzania úpalu je potenie, ktoré zabezpečíte pravidelným príjmom tekutín
– pite častejšie v menších dávkach – najmä počas horúcich dní znížte fyzickú námahu
– častejšie odpočívajte v tieni alebo na inom chladnejšom mieste, napríklad v klimatizovanej miestnosti
– osviežte sa studenou sprchou
– noste voľný odev v svetlých farbách, z ľahkých tkanín
Čítajte tiež: 
Opaľujete sa správne?
http://www.andawell.sk
Foto: http://www.pexels.com
Autorka článku: Andrea Hinková – Tarová

 

www.pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.