V lete jedzte naše ovocie!

1

Po netradičnej jari, ktorú si určite budeme ešte dlho pamätať, prichádzajú najteplejšie mesiace v roku. Na leto by sme sa nemali tešiť iba kvôli prázdninám a slniečku, ale aj kvôli čerstvému ovociu. Vyberať si môžeme z množstva druhov. Či už ide o jahody, čerešne, višne, marhule, maliny, ríbezle alebo egreše.

Ovocie sa zvyčajne nerozdeľuje botanicky, ale hospodársky alebo podľa oblasti, kde rastie. Na ovocie mierneho pásma, tropické a subtropické. Možno ho deliť tiež podľa využitia na stolové, hospodárske a muštové alebo podľa doby zretia a konzumnej zrelosti na letné, jesenné a zimné.

Pexels

Slováci sú dobrými pestovateľmi od nepamäti. Prvé podložené zmienky o ovocinárstve pochádzajú už z raného stredoveku. Neskôr vznikajú ovocné školy a následne ovocinárstvo dostáva organizovanú podobu prostredníctvom spolkov. Ďalej vzniká špecializované odvetvie botaniky, ktoré sa nazýva pomológia. Táto veda sa zaoberá podrobným popisom a štúdiom odrôd ovocia. K najväčšiemu rozvoju prišlo  v 70. a 80. rokoch 20. storočia. Poslednú zmenu ovocinárstvo zaznamenalo so vstupom do EÚ, vďaka čomu sa obmedzilo používanie chemických látok.

Pexels

K roku 2019 bola podľa ÚKSUP (Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky), celková rozloha rodiacich ovocných sadov 4,7 tisíc ha. “Ročne sa na našom území vypestuje v sadoch profesionálnych ovocinárov viac ako 40 000 ton ovocia, z čoho viac ako 80% tvoria jablká. Pravidlom by malo byť, že sa ovocie konzumuje v dobe, kedy dozrieva. Jablká a hrušky možno dobre uskladniť a môžu sa konzumovať po zvyšok roka, kedy nedozrieva žiadne ovocie. Letné ovocie je najlepšie čerstvé a dozreté na poli alebo v sade. Spotreba ovocia sa pohybuje okolo 80 kilogramov na obyvateľa za jeden rok,” vysvetľuje predseda Ovocinárskej únie Ing. Marián Varga.

Medzi najbežnejšie pestované druhy letného ovocia patria jahody, čerešne, višne, marhule a egreš.
Málokto stále vie, že jahody obsahujú rovnaké množstvo vitamínu C ako citrusy. Ďalej sú zdrojom vitamínov E a skupiny B. Pomáhajú tiež pri nadúvaní alebo v boji s vysokým tlakom. Keď jahody dozrievajú, tvorí sa v nich červené farbivo bohaté na karotén chrániaci plody pred baktériami.
Čerešne a višne sa zase hodia do každej diéty. Obsahujú až 80% vody a vďaka tomu sú ideálnou voľbou pri znižovaní hmotnosti. Medzi jeden z nejlepších druhov ovocia radíme marhule. Posilňujú imunitný systém a vďaka beta-karoténu prispievajú k zdravému opáleniu pokožky.
Egreš slúži na prečistenie čriev, podporu trávenia a dôležitý je vysoký obsah kremíku, ktorý zabezpečuje pevnosť tkanív. V súčasnosti je väčšina plôch sadov obhospodarovaná v režime integrovanej produkcie ovocia.

Integrovaná produkcia je ekonomická produkcia ovocia vysokej kvality pri uplatnení ekologicky prijateľných metód pestovania a minimalizácii nežiaducich vedľajších účinkov agrochemikálií pri ich používaní.

Dovoz čerstvého ovocia má od roku 2017 klesajúcu tendenciu. Na Slovensko sa dovážajú predovšetkým plodiny, ktoré vyžadujú vysoké teploty a v našich prírodných podmienkach by ich bolo možné len veľmi ťažko vypestovať. Ide napríklad o banány a citrusy. Ale musíme si uvedomiť, že dovoz exotického ovocia je takmer zbytočný. V letných mesiacoch sú vhodnou alternatívou k citrusom hlavne jahody, vďaka už zmienenému vysokému množstvu vitamínu C.

Napriek tomu, že dovážané ovocie vyzerá svojou veľkosťou a tvarom veľmi lákavo, tak s výživovými hodnotami je na tom o niečo horšie ako plody, ktoré sa konzumujú priamo na mieste alebo blízko miesta, kde dozreli. Aj bežný spotrebiteľ v chuti spozná rozdiel. Už podľa vzhľadu možno rozpoznať jahody, ktoré dozreli na poli. Majú čerenú farbu a ani pri stopke nenájdeme žiadne biele, nedozreté miesto.  

Každý dovezený produkt predstavuje stovky kilomentrov prepravy a samozrejme cesta akýmkoľvek dopravným prostriedkom zanecháva uhlíkovú stopu. „Pokiaľ chceme svojmu telu dopriať poriadnu dávku vitamínov a vybrať si kvalitné ovocie, tak musíme byť pri výbere obozretní. Pri predaji môže prísť k zámernému klamaniu zákazníka. Pôvod ovocia a ponúkanú odrodu by sme si mali overiť, predovšetkým pokiaľ ide o pouličný predaj. Pokiaľ máte možnosť, tak ideálny je odber od miestnych farmárov a ovocinárov, pri ktorých budeme mať istotu, že ovocie dozrelo na poli a nie v kamióne,“ uzatvára tajomník Agrárnej komory ČR Jan Doležal.

Viac informácií na www.zrodene.eu

Pexels

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.