Ušetrite náklady na vykurovanie s minimálnym úsilím

0
Ako ušetriť za kúrenie

Bojíte sa blížiacej sa zimy? Chcete rýchlo a efektívne ušetriť náklady na vykurovanie bez stavebných zásahov a zníženia milovaného komfortu? Riešení, ktoré môžete na tento účel použiť je viacero.

Poďme sa spoločne pozrieť na kroky, ktoré vám dokážu pomôcť ušetriť náklady na vykurovanie s malým úsilím, aby ste sa pripravili na zimu bez zbytočného stresu?

Používajte automatické termostaty

Príliš zima alebo príliš teplo – ako zistím ideálnu teplotu v miestnosti? Individuálne vnímanie toho, či je niekomu v miestnosti teplo alebo zima, je pre páry zvyčajne predmetom častého sporu. Každý vnímame svoje okolie inak, preto môže byť vytvorenie teplotného komfortu v interiéri náročné.

Agentúra pre životné prostredie na druhej strane dáva jasné odporúčania pre optimálnu teplotu v miestnosti: 20 až 23 stupňov sa považuje za ideálne pre obývaciu izbu, no v spálni môže byť o dobré tri stupne chladnejšie – t.j. medzi 17 a 20. stupňa. Ako teda vykurovať miestnosti a pritom ušetriť, aby nebolo ročné vyúčtovanie nájomného nemilým prekvapením?

Ak nenachádzate v tomto smere veľký potenciál pre úsporu, programovateľné termostaty by mohli váš názor meniť. Dajú sa ovládať aj na diaľku cez aplikáciu mobilu a majú aj automatické funkcie.

Utesnite okná a dvere

Najväčším teplotným mostom sú dvere, okná a strechy. Ak sú tieto časti domu alebo bytu v zlom stave, ani tie najlepšie termostaty na úsporu stačiť nebudú.

V prípade, že vám teda staré dosluhujú, vymeňte ich za nové plastové okná a ich okolie poriadne utesnite. Výsledok sa určite dostaví.

Ak nemáte na kúpu lacných okien, skúste tie aktuálne aspoň opraviť, vymeniť tesnenie a vybaviť ich žalúziami, prípadne inou vonkajšou tieniacou technikou.

Staršie okná sú často príčinou studeného prievanu v byte, ktorý vás oberá o teplo. Samolepiace tesnenia na okná sľubujú rýchlu nápravu. Proti prievanu funguje aj záves, ktorý by ale nemal prekrývať radiátor.

Pohrajte sa s interiérovými doplnkami

Holé steny a strohý minimalizmus môže byť ďalším dôvodom, prečo cítite v priestore chlad. Z hľadiska psychológie vnímania preto môžete studené priečelia okien zakryť hrubými látkovými závesmi a kamenné podlahy kobercami. Studené farby stien je možné nahradiť teplými. V skutočnosti rôzne materiály ukladajú teplo rôznou rýchlosťou. Nehovoríme tu však o skutočných úsporách nákladov na vykurovanie.

Ak zaplníte miestnosť množstvom nábytku, máte možnosť mať na stále obmedzenom voľnom priestranstve okamžite teplo. Ak však nábytok a textílie pohlcujú teplo, trvá dlhšie, kým teplo spozorujete od okamihu, keď zapnete kúrenie. Na druhej strane, materiály pohlcujúce teplo výborne akumulujú a pomaly uvoľňujú toto teplo späť do vzduchu v miestnosti.

Aby ste čo najviac vyťažili zo sálavého tepla radiátorov, neumiestňujte pred ne žiadny nábytok. Samozrejme, na zakrytí radiátorov nie je nič zlé, pokiaľ ale môže ohriaty vzduch cirkulovať.

Ak si dáte na tieto detaily pozor, ušetríte na vykurovaní priestorov bez veľkej námahy.

Zdroj obrázka: New Africa/Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.