V rukách nepriateľa – recenzia a súťaž

29

Sú knihy, ktoré mi berú spánok. Musím totiž ten príbeh dočítať do konca. Niekedy ma k výberu knihy prijme anotácia, inokedy odporúčanie a mám už obľúbených autorov, ktorých knihy proste musím mať. Zvláštnu kapitolu v mojom knihomolovom živote tvorí história a v ďalšom šuplíku sú slovenskí autori. V tejto knihe som dostala 2 v 1.

Keď sa mi dostala do rúk kniha V rukách nepriateľa od pre mňa dovtedy neznámej Kristíny Brestenskej, netušila som, aký čitateľský zážitok ma čaká.

Milujem históriu a úplne najviac anglický stredovek. Evidentne je podobne naladená aj autorka tejto knihy Kristína Brestenská. Príbeh sa odohráva v stredoveku a je to dobrodružno – romantický príbeh zasadený do čarovne magického prostredia legendami opradeného škótskeho ostrova Skye.

V stredoveku fungovali v Škótsku klany. Šéf klanu mal v tom čase podobné postavenie ako kráľ, respektíve kráľ do nich nezasahoval. A ako to už býva, medzi klanmi sú spojenci aj nepriatelia.

Príbeh V rukách nepriateľa sa začína námornou bitkou. Nevlastný syn Jona Mac Donalda, zvaného aj Pán ostrovov, tiahne proti otcovi s cieľom získať všetku moc. Jon Mac Donald má dcéru počatú v manželstve a keď Pán ostrovov utrpí ťažkú porážku a utečie, jeho dcéra Catriona opúšťa svoju rodinu, svoj hrad a púšťa sa na cestu nepoznaného. Jej matka ju poslala preč z ostrova, Catriona však cestou narazí na ľudí z klanu MacLeodovcov. Norman, mladší brat vodca klanu jej ponúkne miesto opatrovateľky jeho zatiaľ nenarodeného dieťaťa. Catriona ponuku prijme a odchádza s nimi na hrad.

Normanovi však manželka aj dieťa zomrú pri pôrode a tak sa z Catriony stane práčka a slúžka. Navyše, dostane za úlohu utešiť Normana v jeho žiali, a hoci sa Norman zmietaný výčitkami spočiatku bráni, napokon čaru tajomnej, odvážnej a výrečnej dievčiny podľahne. Čo sa však stane, keď Norman zistí, že dievča s tými najnevinnejšími očami a najkrajšími vlasmi je príbuzná ich úhlavného nepriateľa, ktorý za ňu ponúka kráľovskú odmenu?

Môj názor
Kniha je napísaná veľmi hodnoverne a rozhodne nejde o žiadny „slaďák“, aj keď asi nie je ani pre príliš náročného čitateľa. Je to skôr oddychovka, ktorá vás prevedie históriou (s priznaním fiktívnej hlavnej hrdinky), krásnou prírodou, drsnými zákonmi škótskych klanov, a samozrejme pocitmi a láskou – k matke, ku klanu, k mužovi, deťom. Na ostrove Skye skutočne žili v
17. storočí klany Mc Donaldovcov a McLeodovcov. A je aj pravda, že Mc Donald mal nemanželského syna Angusa, ktorý Pána ostrovov pripravil v bitke o všetko. O tom, žeby mal Mc Donald aj dcéru počatú v manželstve, oficiálne záznamy neexistujú. Možno práve vytvorenie fiktívnej postavy a hlavnej hrdinky Catriony rozviazali autorke ruky a nemusela sa tak až “pritesne” držať historických faktov. Z mojej čitateľskej skúsenosti viem, že knihy, ktoré sa striktne držia histórie často končia ako učebnice dejepisu.
Knihu si môžete kúpiť tu:

BTW: Videli ste seriál Outlander (Cudzinka)? Ak milujete anglický stredovek, určite odporúčam.

Kristína Brestenská na narodila a žije v Nitre. Vyštudovala Slovenskú poľnohospodársku univerzitu. Knihy i písanie ju lákali už od detstva. S kamarátkami si ako osemročné založili spisovateľský klub. Jej vášňou sú historické romance. Veľkú čitateľskú obľubu si získala trilógiou zo stredovekého Anglicka:  Grófov syn (2018), Ochranca (2018), Strážca nevinnosti (2019).

Kniha vyšla vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ

Knižku posúvam jednému z vás ďalej. Stačí, keď napíšete dole do komentára, z akej doby je kniha V rukách nepriateľa.

29 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.