Záhrada na jar- pripravte ju na sezónu

3

Naštartujte záhradu po zime. Starostlivosť si zaslúži trávnik, stromy, kríky, živé ploty, jazierka, zavlažovací systém, záhony a v neposlednom rade skleník.

Záhrada na jar- bez čoho sa nezaobídete? Bez nástrojov, ako sú záhradné nožnice, hrable, rýľ, lopaty, metly a motyky. Zo záhradných prístrojov si pripravte vertikulátor, kosačku, krovinorez a pílku na konáre alebo akumulátorovú pílu.

Záhrada na jar- prebuďte trávnik

Z trávnika odstráňte napadané lístie, konáre, kamene a dôkladne ho vyčistite. Po zime trávnik pokoste na čo najkratšiu dĺžku, bude tak dobre pripravený pre následnú vertikuláciu.

Vyhrabte a prerežte zostatkové korene do hĺbky troch až piatich milimetrov. Vertikuláciou sa trávnik prevzdušní a zlepší sa tak príjem živín a vlahy.

V ten istý deň ešte posypte trávnik kremičitým pieskom zrnitosti od dvoch milimetrov. Používa sa v množstve dva litre na meter štvorcový na južnú, východnú a západnú stranu a tri litre na meter štvorcový na sever, pretože tam je najviac vlhkosti a machu.

Tím vytvoríte prirodzenú drenáž v ílovitej pôde.

Záhrada – sekajte, režte a strihajte

Idete kosiť trávnik? Nezabudnite nabrúsiť nože na kosačke. V opačnom prípade sa totiž tráva pri kosení štiepi. A je potom náchylnejšia na hubové choroby, rýchlo žltne a usychá.

Ak v trávniku nájdete hubovité choroby, znamená to, že je pôda prekyslená. Odporúča sa teda zvýšiť jej pH.

Aj stromy, kríky a živé ploty potrebujú omladzujúci jarný strih. Pri stromoch prihliadnite na odrodu, pretože každý druh potrebuje trochu inú starostlivosť.

Kríky a živé ploty zastrihujte razantnejšie. Desať až dvadsať centimetrov zástrihu pod ideálnou výškou neuškodí. Rastliny rýchlo poženú do výšky.

Voda v záhrade – zavlažovanie a jazierka

Pred sezónou je nutné skontrolovať zavlažovací systém a v prípade potreby vyčistiť čerpadlo na vodu. Pokiaľ máte kompresor, prefúknite ním hadicový systém, aby sa vytlačili prípadné usadené nečistoty.

Ak po ruke kompresor nemáte, pomaly vypúšťajte vodu, aby ste vytlačili všetko, čo v hadiciach nemá byť. Skontrolujte tiež vodovodný kohútik a tlak vody.

Dôkladne vyčistite jazierko na záhrade a pridajte štartovacie jazierkové baktérie. Po 14 dňoch môžete nasadiť ryby.

Tri týždne po štarte zapnite jazierkovú UV lampu na štyri až šesť hodín denne. Táto lampa sa v jazierku postará o ničenie zárodkov baktérií a rias.

Nenechávajte ju ale zapnutú dlhšie, než je potrebné. Ničili by ste tým aj tie správne baktérie.

Záhony a skleník – záhrada

Záhony zrýľujte, prevzdušnite a rozvrhnite si rozmiestnenie rastlín. Do pôdy doplňte hnojivo. Skleník vydezinfikujte pomocou dymovnice – zneškodní prezimujúcich škodcov a zároveň poslúži ako celková dezinfekcia.

Skontrolujte, či polykarbónové časti nepopraskali a vyskúšajte funkčnosť vetracieho okna.

3 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.