Vplyvom klimatických zmien a otepľovania môžeme nájsť kliešte takmer na celom území Slovenska a sú infekčnejšie ako kedykoľvek predtým. Preto by sme mali byť ostražitý pri každom styku s prírodou, pretože aj malý parazit dokáže napáchať veľa škody.
Okolo malých krvilačných parazitov stále koluje mnoho nepravdivých mýtov.
Mýtus č.1: Kliešte na nás skáču zo stromov
Kliešte sa nachádzajú sa v oblasti listnatých a zmiešaných lesov, na okrajoch lúk, v krovinách do výšky 1 metra. Zdržiavajú sa na spodných stranách listov kvetín a trávy, kde trpezlivo čakajú na svoju obeť. Najväčšiu aktivitu vykazujú okolo západu slnka.
Na obozretnosť by ste nemali zabúdať ani v mestských parkoch a záhradách, kam sa dostávajú prostredníctvom vtákov, líšok, psov, či iných zvierat.
Mýtus č.2: Uhryznutie kliešťom budem cítiť
Sliny kliešťa obsahujú látky, ktoré bránia zrážaniu krvi alebo zložky, ktoré bránia vzniku zápalového procesu.
Nedochádza tak k svrbeniu a preto je organizmus o jeho útoku informovaný neskoro. V slinách sú aj zložky, ktoré potláčajú imunitnú odpoveď hostiteľa na prisatie.
Prisatie infikovaného kliešťa je tým ďaleko nebezpečnejšie, pretože kliešť potlačením imunitnej odpovede pripravuje podmienky, ktoré umožňujú infekcii, aby sa v hostiteľovi úspešne uchytila.
Mýtus č.3: Prichyteného kliešťa vyberiete točením alebo udusením mydlovou vodou či alkoholom
Kliešťa určite nevytáčajte do žiadnej strany, ani sa ho nesnažte potrieť krémom, olejom, alkoholom či mydlovou vodou.
Všetky tieto z pohľadu kliešťa brutálne spôsoby u neho vyvolávajú obranné reakcie, ako zvýšené slinenie alebo vyvracanie obsahu svojho vnútra do rany. Najbezpečnejšie je použiť prípravok z lekárne Ixoderm.
Mýtus č.4: Odstráneného kliešťa stačí vyhodiť do odpadkového koša
Odstráneného kliešťa je najlepšie zabaliť do papierovej vreckovky a spláchnuť do záchoda. Určite sa ho nedotýkajte holými rukami, ani sa ho nesnažte rozpučiť, mohli by ste sa tak dostať do kontaktu s jeho infikovanou krvou.
Tiež ho nevyhadzujte do odpadkového koša, pokiaľ nie je úplne mŕtvy mohol by z neho ľahko vyliezť.
Čítajte tiež: Ako ušetriť na výletoch na výletnej lodi? Honduras.
Foto: www.pexels.com, http://www.canva.com