Ako si urobiť skalku?

0
Ako si urobiť skalku?

Sukulenty a trvalky sú výborným doplnkom každej záhrady. Vďaka svojim nízkym nárokom na údržbu dokážu prežiť v rôznych klimatických podmienkach. Ako si urobiť skalku na svojej záhrade? To sa dočítate v tomto článku.

Ak ste milovníkom rastlín, ale nemáte dosť času na ich starostlivosť, skalka so sukulentmi je pre vás skvelým riešením.

Nielenže dodá vášmu exteriéru horský nádych, ale zároveň vytvorí relaxačné prostredie bez veľkej námahy.
Čítajte tiež: Založte si trávnik a trávte čas na záhrade

Zhotovenie skalky

Dobrou správou je, že nepotrebujete žiadny drahý materiál, a vytvoriť skalku zvládnete za víkend.

Ako si urobiť skalku?

Skalka – umiestnenie a druh pôdy

Pred vytvorením sukulentovej záhradky sa rozhodnite, kde ju umiestnite. Vyberte miesto, ktoré má dostatok prirodzeného svetla, a nie je vystavené priamemu slnku.
Čítajte tiež: Záhrada – pripravte ju na sezónu

Vyberajte slnečné miesto s polotieňom.

Zvyčajne sa skalky zakladajú na svahovitých terénoch, aby čo najviac pripomínali horské prostredie. To ale neznamená, že si nemôžete založiť skalku na dokonalo rovnej záhrade.

Sukulenty potrebujú dobre odvodnenú pôdu s výborným prúdením vzduchu.
Čítajte tiež: Ako skrášliť svoj byt a ušetriť na energiách?

Na zabezpečenie správnej drenáže použite zmes pôdy, ktorá obsahuje štrk, perlit alebo hrubý piesok. Môžete si kúpiť tiež vopred namiešanú kaktusovú zeminu.

Vyhnite sa pestovaniu sukulentov v ťažkej pôde alebo v bežných zmesiach pre kvetináče, pretože to môže spôsobiť hnilobu koreňov a ďalšie problémy.

Čo budete na skalku potrebovať

Po výbere miesta je ďalším krokom zhromaždenie potrebného materiálu. Výhodou skalky je hlavne to, že na jej vytvorenie môžete použiť takmer hocičo.

Nebojte sa kreatívneho myslenia a využite všetko, čo nájdete v okolí domu. 

Rozbité tehly alebo veľké kamene môžete použiť na vytvorenie prirodzene vyzerajúceho okraja záhrady.

Zostali vám po oprave strechy staré keramické škridly? Môžete ich porozbíjať a použiť na pridanie štruktúry do pôdy.

Výhodou keramických materiálov ako tehla či škridla je to, že ich tvoria prírodné suroviny. Nie sú teda pre pôdu škodlivé.

Nemusíte sa báť, že by rastlinám bránili v prosperovaní. Používaním týchto materiálov v okolí domu nielen ušetríte peniaze, ale aj znížite množstvo odpadu.

Möbelix

Budete potrebovať aj niekoľko základných pomôcok pri práci. Na prácu sa vám určite zíde fúrik, ktorým budete môcť prenášať väčšie kamene a zeminu.

Okrem toho si zabezpečte veľkú lopatu a menšiu lopatku a, samozrejme, ochranné rukavice. Všetky tieto pomôcky by nemali chýbať v žiadnej záhrade.

Skalka – aké rastliny sú najvhodnejšie?

Pri vytváraní skalky je dôležitý aj výber správnych rastlín. Predtým, než si rastliny nakúpite, zohľadnite celkovú veľkosť a vzhľad vašej záhrady. Správnym sortimentom sukulentov môžete vytvoriť rôzne výšky a textúry.

Medzi obľúbené patria okrem tradičných sukulentov aj opuncie, aloe, agáve, mliečnik či echeveria.

Dreviny do skalky

Skalku ale nemusia tvoriť iba tieto rastliny. Ak túžite po štipke farieb, vyberať môžete tiež z množstva trvaliek, okrasných tráv, drevín a bylín.

Skladba rastlín rozličných výšok a veľkostí dodá každej skalke oveľa prirodzenejší výraz. Z drevín môžete siahnuť po borievkach. Z okrasných tráv je obľúbená predovšetkým kostrava a kavyľ, či vysoká kortaderia.

Z kvetov vyberajte napríklad horec, lomikameň, rozchodník, klinček či snežienky. Uistite sa ale, že ste vybrali rastliny, ktoré sú navzájom kompatibilné, pokiaľ ide o ich veľkosť a nároky na vodu.

Mohlo by vás zaujímať:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.