Hanka Sekulová píše vo svojej knihe Liečivá sila prírody, že alergie sú vonkajšie prejavy nášho momentálneho stavu imuntného systému. Môžem s ňou len súhlasiť. Ak je naša imunita silná, vonkajšie prejavy alergií potláča a teda sa ani navonok neprejavujú.
Bylinky.
Súčasná stresová doba priniesla rôzne druhy alergií, nezdravý životný štýl, a tak majú ľudia nabúraný imunitný systém.
Naše telo má geniálne účinky samoliečenia a úžasnú regeneračnú schopnosť, vrátane odbúravania a neutralizácie jedov.
Či už chemických alebo tých vnútorných (psychických). Ak je však niečoho veľa a narazí to na tú pomyselnú hranicu, telo nám dá prostredníctvom choroby alebo alergie najavo, že stačilo, treba sa zastaviť, niečo zmeniť.
A platí tiež, že kvalitná prevencia predchádza chorobám, Ak nebudeme liečiť príčinu, ale len vonkajšie prejavy, nebude to fungovať. Choroby sa nám budú cyklicky vracať až pokiaľ nezačneme niečo robiť inak.
SLOW Life
Viac oddychovať, športovať, polotovary nahradiť zdravými surovinami, je len začiatok cesty za svojim zdravším ja. A teraz na jeseň by som zaradila do každodenných rituálov aj bylinky. Ktoré sú podľa mňa top?
Bylinky – levanduľa
Názov levanduľa pochádza z latinského slova lavare, čo znamená umývať sa. Už starí Gréci poznali blahodarné účinky levandule a s obľubou ju pridávali do kúpeľa.
Levanduľa od nepamäti patrila k najobľúbenejším aromatickým rastlinám, používala sa ku kozmetickým a lekárskym účelom. Vyrábali sa z nej parfumy, používala sa ako prísada do pokrmov a liekov.
Starí Gréci predpisovali levanduľu ako zaručený prostriedok proti kašľu. Levanduľový olej zregeneruje unavené telo, upokojí svalové a nervove napätie. Levanduľa je výborným upokojovadlom v dnešnom uponáhľanom svete.
Pôsobí ako aromaterapia, pričom lieči už samotná vôňa. Ako bonus je výborná proti komárom a moliam. Urobte si levanduľové vrecúška a zaveste si ho k posteli pre lepší spánok a do skrine pre ochranu proti moliam.
Levanduľový čaj s medom na noc je balzam na vystresovanú dušu aj telo.
SILICA LEVANDULE: zmierňuje symptómy mentálneho stresu a vyčerpania, má protizápalové účinky, pôsobí analgeticky.
Bylinky – Rozmarín
V minulosti sa rozmarín lekársky pestoval na dedinách pri každom dome, pretože bol považovaný za kvet lásky a vernosti. Od stredoveku je znakom panenstva, najmä v svadobnom venci mladuchy.
Pomenovanie pochádza z latinského ros marinus (v preklade: morská rosa). V strednej Európe rozmarín začali pestovať v 15. a 16. storočí, čo súviselo aj so zavedením kvetináčov. V tom období sa používal ako kadidlo, vyrábal sa z neho olej a voňavky.
Ako jedna z mála rastlín zvyšuje krvný tlak, upokojuje, odstraňuje nervové vyčerpanie a zlepšuje krvný obeh. Veľmi dobré účinky má pri liečení reumatizmu, pri kašli, astme, búšení srdca, nervozite, nespavosti, migréne a pôsobí močopudne.
Odstraňuje pocit fyzickej únavy a vyčerpanosti. Zlepšuje prekrvenie malej panvy, čo dopomáha k otehotneniu. Rozmarínová silica je výborným prostriedkom v aromaterapii, používa sa tiež vo forme kúpeľa a masti.
Takýto kúpeľ pomáha pri reumatizme, svalovej únave, kŕčoch a celulitíde.
SILICA ROZMARÍNU: uvoľňuje mierne bolesti svalov a kĺbov, zlepšuje periférnu cirkuláciu.
Klinčeky
Klinčeky sú produktom stromu zvaného klinčekovec voňavý. Ten rastie najmä v Brazílii, v Afrike, na preslávenom Madagaskare, ale napríklad aj v tropickom raji Zanzibar.
Tam si z jeho pestovania urobili aj celkom výnosný biznis – ako turisti sa totiž môžete ísť pozrieť na jeho pestovanie na plantážach v rámci plateného výletu.
Klinčeky boli ako liečivo využívané už mnohými generáciami našich predkov, ktorí poznali ich moc. Čínska medicína ich považuje za koreninu, vďaka ktorej sa zvyšuje tok energie a zrýchľuje sa metabolizmus.
Uznávajú ich však aj západní lekári a vysoko rešpektovaná Nemecká komisia schválila ich použitie ako antiseptika a zároveň anestetika. Hlavným dôvodom, vďaka ktorému klinčeky fungujú, sú silice, ktoré sa v nich skrývajú.
SILICA KLINČEKOVCA: vďaka prítomnosti eugenolu má protizápalový a analgetický/lokálne anestetický účinok.
Gáfor
Spolu s mentolom je najznámejšou zložkou éterických olejov (silíc), má analgetický a protizápalový účinok. Zmierňuje svrbenie a bolesť, zlepšuje prekrvenie v mieste bolesti.
Gáfrová silica sa vyrába z dreva Cinnamonum camphora resp. gáfrovníka lekárskeho, ktorý pochádza z častí juhovýchodnej Ázie.
V oblastiach Ázie bol gáfrovník považovaný za významnú liečivú rastlinu s dlhou tradíciou. V niektorých krajinách je dokonca afrodiziakom. Hlavný účinok gáfru spočíva v tom, že je silným analgetikom a antiseptikom.
To má za následok, že kožu prekrví, jemne znecitliví a ochladí. Využíva sa najmä na zmiernenie bolesti svalov, kĺbov, príznakov osteoporózy, výronoch, pomliaždeninách a nepríjemnom svrbení.
Gáfrová masť, napríklad v spojení s mentolom pomáha pri nachladnutí. Dôležité je, aby sa krém s obsahom gáfru nanášal lokálne len na postihnuté miesta.
GÁFOR: má analgetický a protizápalový účinok, zmierňuje svrbenie a bolesť, zlepšuje prekrvenie v mieste bolesti.
Bylinky – mäta prieporná
Mäta je bylinka, ktorú pozná snáď každý. Je jednou z najstarších liečivých vytrvalých byliniek, ktorá bola známa už za čias Egypťanov.
Svoje využitie si našla v liečiteľstve, kozmetike a v kuchyni. Je známych asi 15 druhov mäty, ktoré majú rovnaké alebo podobné účinky na naše telo.
Jej liečivé účinky oceníte pri upchatom nose, tráviacich problémoch, plynatosti alebo črevných kŕčoch. Vie osviežiť dych a vo forme čaju či oleja dokáže dokonca upokojiť napríklad morskú chorobu a nevoľnosť.
Mentol, ktorý je obsiahnutý v mäte, má priaznivé účinky na trávenie, pretože dokáže stimulovať odtok žalúdočných štiav, tým zároveň tlmí prekyslenie žalúdka a pálenie záhy.
Mätový olej má chladivé účinky, ktoré utišujú bolesti, ak máte teda bolesti svalov či nervov, vtierajte ho do kože.
V podobe čaju je vhodná pri nechutenstve a poruchách trávenia. Prináša celkovú úľavu po jedle, obzvlášť pri nafúknutom bruchu. Keďže pôsobí dezinfekčne, je vhodná hlavne pri chrípke či prechladnutí a iných chorobách, ktoré postihujú dýchacie cesty.
Pri bolestiach v krku môžete použiť ako kloktadlo nálev. Inhaláciou mätového nálevu potlačíte stres, pocit napätia, bolesti hlavy a nespavosť.
V čajových zmesiach môžete mätu piť bez obmedzenia, pokiaľ ju však pijete samotnú, urobte si po každých 10 dňoch užívania sedemdňovú prestávku.
Andrea Hinková – Tarová, foto: http://www.canva.com
- Dvaja známi kuchári prijali veľkú výzvu v pečení. Tieto recepty musíte vyskúšaťPotrebujete inšpiráciu v kuchyni? Nalaďte sa na sviatočné pečenie s Miškou a Majom, ktorí vám ukážu tradičnejšie aj modernejšie spôsoby prípravy známych receptov. Poznáte trik, vďaka ktorému budú vaše pokrmy vždy perfektné? Stačí, ak budete variť s láskou a kvalitnými koreninami. Obľubujete tradičnejšie jedlá, alebo radi skúšate nové chute? Miška v dueli stavila na klasiku a rozvoňala kuchyňu pečeným kurčaťom na… Čítať viac: Dvaja známi kuchári prijali veľkú výzvu v pečení. Tieto recepty musíte vyskúšať
- Tajomné vianočné zvyky našich predkov. Ochráňte svoj domov a privolajte zázraky pomocou týchto jednoduchých zvykovVianoce nie sú len o darčekoch a svetlách, ale aj o magickej atmosfére a návrate k tradíciám, ktoré majú svoje kúzlo. Skúste tento rok ozvláštniť sviatky niektorým z týchto starých zvykov – nech si dáte pod obrus slamku, pod vankúš klinčeky, alebo privoláte zázrak pomocou jabĺčka. Vianočné zvyky. Možno práve vďaka nim pocítite spojenie s… Čítať viac: Tajomné vianočné zvyky našich predkov. Ochráňte svoj domov a privolajte zázraky pomocou týchto jednoduchých zvykov
- Ako sa v zime starať o pleť? Vyberajte si výživnú textúruAtaky chladu a vlhka, striedané so suchým vzduchom v interiéri môžu spôsobiť neželané podráždenie. Pri dodržiavaní týchto zásad však aj tohtoročnú zimu prežijete bez ujmy. Vyživujte intenzívnejšie V zime býva pokožka veľmi suchá. Neprospievajú jej aj ani náhle zmeny teploty medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Vyhnite sa najmä prípravkom s obsahom alkoholu, ktoré pleť ešte viac vysušia. Vhodná je kozmetika… Čítať viac: Ako sa v zime starať o pleť? Vyberajte si výživnú textúru
- Zistite, čo vám osobný ročný cyklus chystá na rok 2025. Aký osud vás čaká?Osobná ročná vibrácia hovorí o energii a výzvach, ktoré nás sprevádzajú počas konkrétneho kalendárneho roka. Každý rok môže mať iný vplyv na náš život, a toto číslo sa vypočíta na základe nášho dátumu narodenia a aktuálneho roka. Viac o tom, ktoré číslo ovplyvňuje váš rok, som písala v článku tu: https://andawell.sk/ktore-cislo-ovplyvnuje-nas-rok/ Výpočet osobnej ročnej vibrácie… Čítať viac: Zistite, čo vám osobný ročný cyklus chystá na rok 2025. Aký osud vás čaká?
- Povedzte si svoje áno! Je čas na sebaláskuPorozumieť si a absolútne si sadnúť v názoroch a postojoch je vzácnosť. Obzvlášť, keď nejde o kamarátstvo, ale o spoluprácu. Jedna taká vznikla medzi Celeste Buckingham a medzinárodnou značkou šperkov YES Jewellery. Šperky sú ako niť, ktorá sa vinie životom každej z nás. Pomáhajú nám vyjadriť emócie, uchovávame si v nich spomienky na vzácne okamihy, pomáhajú nám vyniknúť alebo zapadnúť. Ich… Čítať viac: Povedzte si svoje áno! Je čas na sebalásku