Liečivá sila byliniek

3

Hanka Sekulová píše vo svojej knihe Liečivá sila prírody, že alergie sú vonkajšie prejavy nášho momentálneho stavu imuntného systému. Môžem s ňou len súhlasiť. Ak je naša imunita silná, vonkajšie prejavy alergií potláča a teda sa ani navonok neprejavujú.


Bylinky.

Súčasná stresová doba priniesla rôzne druhy alergií, nezdravý životný štýl, a tak majú ľudia nabúraný imunitný systém.

Naše telo má geniálne účinky samoliečenia a úžasnú regeneračnú schopnosť, vrátane odbúravania a neutralizácie jedov.

Či už chemických alebo tých vnútorných (psychických). Ak je však niečoho veľa a narazí to na tú pomyselnú hranicu, telo nám dá prostreníctvom choroby alebo alergie najavo, že stačilo, treba sa zastaviť, niečo zmeniť.

A platí tiež, že kvalitná prevencia predchádza chorobám, Ak nebudeme liečiť príčinu, ale len vonkajšie prejavy, nebude to fungovať. Choroby sa nám budú cyklicky vracať až pokiaľ nezačneme niečo robiť inak.

SLOW Life


Viac oddychovať, športovať, polotovary nahradiť zdravými surovinami, je len začiatok cesty za svojim zdravším ja. A teraz na jeseň by som zaradila do každodenných rituálov aj bylinky. Ktoré sú podľa mňa top?

Levanduľa


Názov levanduľa pochádza z latinského slova lavare, čo znamená umývať sa. Už starí Gréci poznali blahodarné účinky levandule a s obľubou ju pridávali do kúpeľa.

Levanduľa od nepamäti patrila k najobľúbenejším aromatickým rastlinám, používala sa ku kozmetickým a lekárskym účelom. Vyrábali sa z nej parfumy, používala sa ako prísada do pokrmov a liekov.

Starí Gréci predpisovali levanduľu ako zaručený prostriedok proti kašľu. Levanduľový olej zregeneruje unavené telo, upokojí svalové a nervove napätie. Levanduľa je výborným upokojovadlom v dnešnom uponáhľanom svete.

Pôsobí ako aromaterapia, pričom lieči už samotná vôňa. Ako bonus je výborná proti komárom a moliam. Urobte si levanduľové vrecúška a zaveste si ho k posteli pre lepší spánok a do skrine pre ochranu proti moliam.

Levanduľový čaj s medom na noc je balzam na vystresovanú dušu aj telo.
SILICA LEVANDULE: zmierňuje symptómy mentálneho stresu a vyčerpania, má protizápalové účinky, pôsobí analgeticky.

Rozmarín


V minulosti sa rozmarín lekársky pestoval na dedinách pri každom dome, pretože bol považovaný za kvet lásky a vernosti. Od stredoveku je znakom panenstva, najmä v svadobnom venci mladuchy.

Pomenovanie pochádza z latinského ros marinus (v preklade: morská rosa). V strednej Európe rozmarín začali pestovať v 15. a 16. storočí, čo súviselo aj so zavedením kvetináčov. V tom období sa používal ako kadidlo, vyrábal sa z neho olej a voňavky.

Ako jedna z mála rastlín zvyšuje krvný tlak, upokojuje, odstraňuje nervové vyčerpanie a zlepšuje krvný obeh. Veľmi dobré účinky má pri liečení reumatizmu, pri kašli, astme, búšení srdca, nervozite, nespavosti, migréne a pôsobí močopudne.

Odstraňuje pocit fyzickej únavy a vyčerpanosti. Zlepšuje prekrvenie malej panvy, čo dopomáha k otehotneniu. Rozmarínová silica je výborným prostriedkom v aromaterapii, používa sa tiež vo forme kúpeľa a masti.

Takýto kúpeľ pomáha pri reumatizme, svalovej únave, kŕčoch a celulitíde.
SILICA ROZMARÍNU: uvoľňuje mierne bolesti svalov a kĺbov, zlepšuje periférnu cirkuláciu.

Klinčeky


Klinčeky sú produktom stromu zvaného klinčekovec voňavý. Ten rastie najmä v Brazílii, v Afrike, na preslávenom Madagaskare, ale napríklad aj v tropickom raji Zanzibar. Tam si z jeho pestovania urobili aj celkom výnosný biznis – ako turisti sa totiž môžete ísť pozrieť na jeho pestovanie na plantážach v rámci plateného výletu.

Klinčeky boli ako liečivo využívané už mnohými generáciami našich predkov, ktorí poznali ich moc. Čínska medicína ich považuje za koreninu, vďaka ktorej sa zvyšuje tok energie a zrýchľuje sa metabolizmus.

Uznávajú ich však aj západní lekári a vysoko rešpektovaná Nemecká komisia schválila ich použitie ako antiseptika a zároveň anestetika. Hlavným dôvodom, vďaka ktorému klinčeky fungujú, sú silice, ktoré sa v nich skrývajú.
SILICA KLINČEKOVCA: vďaka prítomnosti eugenolu má protizápalový a analgetický/lokálne anestetický účinok.

Gáfor

Spolu s mentolom je najznámejšou zložkou éterických olejov (silíc), má analgetický a protizápalový účinok. Zmierňuje svrbenie a bolesť, zlepšuje prekrvenie v mieste bolesti.

Gáfrová silica sa vyrába z dreva Cinnamonum camphora resp. gáfrovníka lekárskeho, ktorý pochádza z častí juhovýchodnej Ázie.

V oblastiach Ázie bol gáfrovník považovaný za významnú liečivú rastlinu s dlhou tradíciou. V niektorých krajinách je dokonca afrodiziakom. Hlavný účinok gáfru spočíva v tom, že je silným analgetikom a antiseptikom.

To má za následok, že kožu prekrví, jemne znecitliví a ochladí. Využíva sa najmä na zmiernenie bolesti svalov, kĺbov, príznakov osteoporózy, výronoch, pomliaždeninách a nepríjemnom svrbení.

Gáfrová masť, napríklad v spojení s mentolom pomáha pri nachladnutí. Dôležité je, aby sa krém s obsahom gáfru nanášal lokálne len na postihnuté miesta.


GÁFOR: má analgetický a protizápalový účinok, zmierňuje svrbenie a bolesť, zlepšuje prekrvenie v mieste bolesti.

Mäta prieporná


Mäta je bylinka, ktorú pozná snáď každý. Je jednou z najstarších liečivých vytrvalých byliniek, ktorá bola známa už za čias Egypťanov.

Svoje využitie si našla v liečiteľstve, kozmetike a v kuchyni. Je známych asi 15 druhov mäty, ktoré majú rovnaké alebo podobné účinky na naše telo.

Jej liečivé účinky oceníte pri upchatom nose, tráviacich problémoch, plynatosti alebo črevných kŕčoch. Vie osviežiť dych a vo forme čaju či oleja dokáže dokonca upokojiť napríklad morskú chorobu a nevoľnosť.

Mentol, ktorý je obsiahnutý v mäte, má priaznivé účinky na trávenie, pretože dokáže stimulovať odtok žalúdočných štiav, tým zároveň tlmí prekyslenie žalúdka a pálenie záhy.

Mätový olej má chladivé účinky, ktoré utišujú bolesti, ak máte teda bolesti svalov či nervov, vtierajte ho do kože.

V podobe čaju je vhodná pri nechutenstve a poruchách trávenia. Prináša celkovú úľavu po jedle, obzvlášť pri nafúknutom bruchu. Keďže pôsobí dezinfekčne, je vhodná hlavne pri chrípke či prechladnutí a iných chorobách, ktoré postihujú dýchacie cesty.

Pri bolestiach v krku môžete použiť ako kloktadlo nálev. Inhaláciou mätového nálevu potlačíte stres, pocit napätia, bolesti hlavy a nespavosť.

V čajových zmesiach môžete mätu piť bez obmedzenia, pokiaľ ju však pijete samotnú, urobte si po každých 10 dňoch užívania sedemdňovú prestávku.
Andrea Hinková – Tarová

Sledujte ma na mojom Instagramovom profile: https://www.instagram.com/andrea_hinkova_tarova/

Čítajte tiež: Máme radi bylinky

Využite čarovnú moc byliniek

Filozofiou detoxu je nevrátiť sa späť

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.