Čo všetko by mala obsahovať inteligentná domácnosť?

0

Transformácia vašej domácnosti na inteligentnejšiu a vyspelejšiu už nie je ničím výnimočným ani na Slovensku. Prinášame vám stručný súhrn všetkého, na čo by ste pri jej vybavovaní určite nemali zabudnúť.

Vylepšiť svoj domov smart technologickými výdobytkami nikdy nebolo jednoduchšie. Aj na slovenskom trhu dnes nie je absolútne žiaden problém nájsť kompletné vybavenie pre smart domácnosť a to aj v rámci rozumnej cenovej hladiny.

Pomocou týchto inteligentných gadgetov viete svoj domov urobiť bezpečnejším, útulnejším a hlavne prívetivejším na ovládanie jeho základných funkcií, ako napríklad regulácia osvetlenia a elektrických zásuviek. Na úplne základnú výbavu dokonca nepotrebujete minúť ani veľa peňazí.

Začať môžete inštaláciou elementárnych zariadení a vašu domácnosť následne  postupom času obohacovať o dodatočné zariadenia, ako už uznáte za vhodné.

Zdroj foto: http://www.pexels.com

Bezpečnosť na prvom mieste

Ak bývate v rodinnom dome, určite vám príde vhod zaobstaranie si inteligentnej bezpečnostnej kamery. Tie momentálne predstavujú mnohonásobne lacnejšiu alternatívu ku konvenčným bezpečnostným kamerám.

Zaobstarať si obstojnú inteligentnú kameru od známeho výrobcu, ktorá nemá problém s nahrávaním videozáznamu vo Full HD kvalite, je dnes záležitosť 40 až 100 eur – čo samozrejme záleží od jej výbavy. Výhodou pri smart kamerách je, že ich môžete použiť prakticky kdekoľvek – na monitorovanie priestoru na vašom dvore, v garáži alebo v jednotlivých izbách.

V prípade že by ste kameru chceli využiť v priestore, kde bude problém s elektrickým napájaním, na trhu sú dostupné aj smart kamery na baterky. Väčšina z týchto kamier tiež disponuje možnosťou integrácie s inteligentnými domácimi asistentmi ako je Google asistent, Alexa a Siri.

Prvotné nastavenie takejto kamery je záležitosťou niekoľkých minút a jej ovládanie prebieha výhradne prostredníctvom dodávanej mobilnej aplikácie, alebo webového rozhrania. Mnohé smart kamery si viete zakúpiť spolu s nastavovacími úchytkami, prostredníctvom ktorých ich viete pripnúť na stenu, alebo ich umiestniť jednoducho na stôl či skriňu.

Okrem kamery viete domov vybaviť aj inteligentnými dymovými senzormi, ktoré nájdu svoje využitie v kuchyni a obývačke. Pri nich je však nutné rátať s kúpou dodatočného smart switchu, ktorý bude slúžiť ako hlavná prepojka takýchto senzorov.

Ďalšími z praktických bezpečnostných smart doplnkov môže byť aj vchodový video-zvonček a bezpečnostné zámky do dverí. Zatiaľ čo pri bezpečnostných zámkoch sa jedná o pomerne nákladnejší zásah do úpravy časti vašich dverí, inštalácia smart zvončekov je veľmi jednoduchá záležitosť. Ich napájanie je riešené tradične prostredníctvom batérií, no myslieť treba na potrebu neustáleho pripojenia do vašej WiFi siete.

Inteligentne regulovaná domácnosť

Pravdepodobne najpopulárnejším produktom zo sortimentu smart doplnkov pre domácnosti sú inteligentné žiarovky. Tie okrem zabudovaného WiFi modulu, cez ktorý komunikujú s mobilnou aplikáciou, disponujú aj plnou farebnou RGB škálou a možnosťou plynulej regulácie ich jasu. Vyrábajú sa v bežne používaných normách závitov a tak ich nie je problém implementovať do takmer každého svietidla.

Určite však odporúčame zakúpiť si všetky smart žiarovky od jedného výrobcu, čo vám zaručí bezproblémové ovládanie svetiel naprieč celou domácnosťou v jednej mobilnej aplikácii. Osvetlenie budete vedieť samozrejme zapínať a vypínať aj cez spínače, no práve prepojenie s mobilnou aplikáciou vám umožní meniť farbu a jas osvetlenia. Okrem statických režimov svietivosti je možné si navoliť napríklad postupné tlmenie v čase.

Inteligentné osvetlenie viete v prípade potreby doplniť aj o smart zásuvky. Aj tu, rovnako ako v predošlých prípadoch platí nutnosť ich neustáleho WiFi prepojenia s hlavným switchom.

Ak bažíte po ešte pokročilejšom zážitku, celé to môžete obohatiť zaobstaraním si inteligentných prenosných reproduktorov, termostatu, alebo robotického vysávača. Tie je možné rôznymi spôsobmi kombinovať a prepájať napríklad s osvetlením a domácim asistentom.

Virtuálny asistent ako hlavný správca smart domácnosti

Aj keď sa môže javiť, že ovládanie všetkých vyššie spomínaných vychytávok je pomerne zložité, nie je to pravda. Zaobstaraním si cenovo dostupného smart asistenta vo forme prenosného reproduktora, viete prepojiť všetky smart gadgety vo svojej domácnosti a ovládať ich prostredníctvom jedinej mobilnej aplikácie, alebo dokonca hlasovými povelmi.

Vybrať si môžete medzi Google Asistentom, Alexou od Amazonu a Siri od spoločnosti Apple. Inteligentných asistentov od Googlu a Amazonu je možné kúpiť už od približne 50 eur.  

Zaujala vás tematika inteligentnej domácnosti? Viac sa môžete dočítať napríklad na nasledujúcom článku na našom partnerskom webe.

Prostredníctvom zľavových kódov Planeo Elektro viete začať s technologickou modernizáciou vašej domácnosti už teraz a to s výraznými zľavami. V ponuke nájdete množstvo smart žiaroviek, spínačov, senzorov, ako aj inteligentných asistentov. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.