Mám veľký nos, škaredé oči, krivé ústa, nepekné prsia. Som škaredá. Počujete od niekoho zo svojho okolia tieto vety? Ak áno, zbystrite pozornosť. Nemusí totiž ísť len o nejaký rozmar, ale o vážne ochorenie, tzv. dysmorfofóbiu, čo je porucha charakterizovaná subjektívnym pocitom škaredosti, fyzickou vadou alebo znetvorením.
Dysmorfofóbia je porucha, ktorá nikdy človeka nezožiera sama. Ide vždy ruka v ruke s ďalším ochorením – najčastejšie s bulímiou, anorexiou, úzkosťami, depresiou alebo sociálnou fóbiou.
Ľudia, ktorí trpia dysmorfofóbiou sa považujú za škaredých, a to kvôli fyzickým nedokonalostiam, ktoré však vidia len oni sami. Ich okolie ich väčšinou vníma úplne normálne.
Ochorením v súčasnosti trpí okolo 2,5 percent populácie. Toto číslo sa však podľa dostupných štúdií stále zvyšuje.
Čo spôsobuje dysmorfofóbiu?
Nespokojnosťou s vlastným telom trpí až 60 percent populácie. Práve v období dospievania sa zaoberáme tým, ako vyzeráme, čo by sme na sebe zlepšili a čo je na nás zaujímavé či pekné. Časom väčšinou pocity nespokojnosti sami odznejú.
My dospejeme a starosti ohľadom nášho vzhľadu vystriedajú iné. V prípade dysmorfofóbie ale pocity odporu k vlastnému telu nezmiznú.
Menia sa v chronický problém a v niektorých prípadoch môžu vyústiť až k samovražde alebo úplnému odrezaniu od spoločnosti a sociálneho kontaktu. Veľmi často sa chorí snažia uľaviť si pomocou plastických operácií.
To však nepomáha. Dotyčný nie je po zákroku nikdy spokojný, ale vzápätí na sebe nájde ďalšie chyby a nedokonalosti, ktoré je treba „opraviť“. Dostáva sa tak do začarovaného kruhu.
Ako s dysmorfofóbiou bojovať?
Veľmi podstatná je rola rodičov. Je potrebné, aby prijímali svoje dieťa také, aké je. A dokázali vnímať jeho jedinečnosť a nemennú vnútornú hodnotu.
Vhodné slová by mali najbližší voliť predovšetkým v období dospievania, keď dieťa potrebuje počuť uisťujúce slová o svojom meniacom sa tele.
Mnohokrát ale rodičia zrážajú sebavedomie dieťaťa nemiestnymi komentármi a poznámkami bez toho, aby si to uvedomovali.
Aj to môže ovplyvniť následný rozvoj dysmorfofóbie. Rodičia by sa mali zamyslieť ako vlastne vnímajú chyby a ako s nimi dokážu pracovať.
Pokiaľ už dysmorfofóbiou trpíte
Nebude to zrejme jednoduché, ale pokiaľ nechcete zostať spútaní v zajatí dysmorfofóbie, vyrazte za odborníkom – psychoterapeutom.
V mnohých prípadoch sa liečba nezaobíde bez užívania psychofarmák, a to predovšetkým kvôli častej sprievodnej úzkosti a depresii, ktoré dotyčnému často znemožňujú fungovanie v bežnom živote.
Foto: http://www.canva.com
Sledujte nás aj na sociálnych sieťach:
Najnovšie články:
- Ako nás ovplyvňujú minulé životy: Odkazy duše, ktoré prežívame aj dnesNiektorí ľudia veria, že náš život nie je prvý, ktorý žijeme. Myšlienka reinkarnácie – znovuzrodenia duše – je stará tisíce rokov a nájdeme ju v mnohých duchovných a náboženských tradíciách od Indie cez Tibet až po staroveké Grécko.
- Zábavná a sexi historická romanca Nepodľahnite vojvodovi2.diel obľúbenej série Nespútaní vojvodovia – po prvej časti Nekrivdite vojvodovi, ktorá nadchla čitateľky tohto žánru je tu druhá kniha Nepodľahnite vojvodovi.
- Veľkonočná baba – tradičná aj moderná verzia, ktorá osloví každéhoVeľkonočná baba je jedným z tradičných pokrmov, ktoré sa spájajú s jarnými sviatkami a symbolikou nového života.
- Na plátna dorazila francúzska komédia Uber plyn, draháPripútajte sa, pretože s novou francúzskou komédiou Uber plyn, drahá! sa vo vašom kine vydáte na poriadne bláznivú jazdu, ktorá rozosmeje aj tie tých najväčších skeptikov!
- Život bez pečene nie je možný. Nepodceňujte tento orgánKaždý rok si 19. apríla pripomíname Svetový deň pečene. Je to nenahraditeľný orgán a zároveň jeden z najdôležitejších orgánov v ľudskom tele. Pečeň je zodpovedná za viac ako 500 dôležitých funkcií v tele.