Jesenný detox. Je vaša pečeň “fit”?

2

Hlavný metabolický orgán, ktorý je vďaka svojim superschopnostiam jedinečný. Výkonná továreň či elektráreň v ľudskom tele. Dokáže sa obnoviť a dorásť.  Vykonáva až 500 životne dôležitých funkcií. Áno, reč je o pečeni.

Počas jesenných mesiacov mnohí ľudia riešia očistné kúry, diéty či detox. Zdravý životný štýl, pohyb a dobre nastavená strava – to je prvé, na čo si spomeniete, ak počujete, že treba zmenu k lepšiemu. Netreba ale zabúdať, že i taká pečeň potrebuje občas podať pomocnú ruku a mali by sme si ju udržiavať v dobrej kondícií.

Hlavnou úlohu pečene je spracovanie látok z krvi. Zodpovedá za trávenie tukov, správny metabolizmus, detoxikáciu škodlivých látok a ochranu tela pred choroboplodnými zárodkami. Má teda aj podstatnú úlohu pri ľudskej imunite, je to akýsi „vrodený imunitný orgán“, syntetizuje a vylučuje plazmatické bielkoviny. A vďaka týmto všetkým vlastnostiam je nenahraditeľná. Málokto si však už uvedomuje to, že aj keď je „Supermanom“ medzi ľudskými orgánmi, tak jej regeneračná schopnosť je obmedzená a ak sa dlhodobo poškodzuje, môže vzniknúť fibróza alebo cirhóza pečeňového tkaniva, ktorá sa nedá zvrátiť.

Chorú pečeň všaj nemusíte mať len z alkoholu. Vedeli ste, že medzi jedno z najrozšírenejších ochorení vyspelých krajín sveta patrí aj steatóza pečene – stukovatená pečeň? Steatózu pečene majú taktiež ľudia, ktorí alkohol vôbec nepijú, alebo ho pijú len málo. A aj keď pečeňová steatóza je prvým stupňom poškodenia pečene pri nadmernom pití alkoholu, aj tí, čo ho vôbec nepijú, môžu ochorieť. Odhaduje sa, že v súčasnosti postihuje až 25 percent svetovej populácie.  Chorých neustále pribúda, lekári nachádzajú steatózu u ľudí rôzneho veku, prevažne s obezitou, hypertenziou, hyperlipoproteinémiou a diabetom 2. typu. Teda u ľudí trpiacich metabolickým syndrómom.

Metabolický syndróm? Neviete, o čo ide?
O metabolickom syndróme môžeme hovoriť vtedy, ak sú prítomné najmenej tri z piatich abnormalít:

  • obvod pásu u mužov viac ako 94 cm alebo 80 cm u žien
  • hladina sérových triglyceridov viac ako 1,7 mmol/l
  • hladina sérového HDL-cholesterolu pod 1,0 mmol/l alebo u žien pod 1,3
  • krvný tlak vyšší ako 130 mmHg v systole či 85 mm Hg v diastole
  • hladina glukózy nalačno vyššia ako 5,6 mmol/l alebo prítomnosť už rozvinutého diabetes mellitus (cukrovky) 2. typu.
person holding clear drinking glass with brown liquid
Photo by Farhad Ibrahimzade on Pexels.com

Poškodenú pečeň nepodceňujte! Môže viesť k fibróze či cirhóze
U nealkoholového stukovatenia pečene (NAFLD) je prvým stupňom steatóza pečene, keď sa v hepatocytoch, teda v pečeňových bunkách, ktoré tvoria až 60-70 % jej objemu a zodpovedajú za väčšinu funkcií, ktoré pečeň vykonáva, akumuluje tuk v podobe kvapôčok. Obrovský počet kvapôčok tak vytvára množstvo konzistencie na rozhraní medzi tukom a cytoplazmou buniek, ktoré sú ľahko preukázateľné ultrazvukom.

Vážnym problémom je tiež, ak steatóza pečene prechádza do ďalšieho štádia NAFLD, ktorým je nealkoholová steatohepatitída (NASH, ang. non-alcolcoholic steatohepatitis). Pri tomto type ochorenia chorý človek alkohol nepije vôbec, alebo veľmi málo. Nealkoholová steatohepatitída môže prejsť do fibrózy, cirhózy a tiež do hepatocelulárneho karcinómu. Kým jednoduchá steatóza pečene nie je pre svojho nositeľa nebezpečná, nealkoholová steatohepatitída (NASH) je už počiatkom rozvoja cirhózy a teda ochorenia s nezvratnými fatálnymi dôsledkami.

www.pexels.com

Náročné vyšetrenie a liečba
Nealkoholové stukovatenie pečene (NAFLD) sa neobjavuje iba u dospelých, jej vysoká miera prevalencie existuje aj u detí a dospievajúcich. Z dôvodu úzkeho spojenia tohto ochorenia s cukrovkou typu 2 a obezitou najnovšie modely predpovedajú, že prevalencia tohto ochorenia bude naďalej extrémnym spôsobom stúpať, a to bude mať za následok obrovské ekonomické zaťaženie.

Ľudstvo ešte stále nepozná spoľahlivú, neinvazívnu metódu na diagnostiku  nealkoholovej steatohepatitídy (NASH). Pre odhalenie nealkoholového stukovatenia, teda steatózy, stačí jednoduché ultrazvukové vyšetrenie. Pre diagnostiku nealkoholovej steatohepatitídy (NASH) je nutná omnoho nákladnejšia a náročnejšia biopsia pečene. K tomu je potrebné, aby odobraté vzorky tkaniva pečene následne zhodnotil patológ, ktorý určí stupeň steatózy, aktivity zápalu a fibrózy.

Veľkým problémom je liečba ochorenia. V súčasnosti je obmedzená na zmeny životného štýlu, kde isté zlepšenie môžu poskytnúť podporné lieky na žlčové cesty a pečeň, takzvané hepatoprotektíva, lipotropné liečivá. Poslednou možnosťou je transplantácia pečene. Počíta sa, že v blízkej budúcnosti dosiahne steatóza status epidémie ľudskej civilizácie a bude viesť k zvýšenému dopytu po transplantácii tohto orgánu.

dark addiction emergency unhealthy
Photo by MART PRODUCTION on Pexels.com

Sójové bôby ako významní pomocníci pri regenerácii pečene
Významným prostriedkom na podporu regenerácie pečene sa ukazujú esenciálne fosfolipidy, ktoré pochádzajú zo sójových bôbov. Ukázalo sa totiž, že majú takmer identickú stavbu ako membrány väčšiny pečeňových buniek. Táto „náhradná“ stavebná jednotka môže pomôcť pri regenerácii stukovatenej pečene a zlepšiť tak ultrazvukové nálezy a stuhnutosť pečene a tiež významne znížiť hladiny transamináz.

Avšak ani táto cesta nebude účinná, ak sa k nej nepridá plán na zlepšenie celkového životného štýlu. V boji proti chorobám pečene je tak nevyhnutné mať dostatok pohybu a kvalitu stravy bez prebytku nezdravých tukov a cukrov, vrátane „premnoženej“ fruktózy.
Čítajte tiež: Pečeň plná tuku? Ako jej pomôcť?

Jesenný tip
Voľnopredajný liek Essentiale® 300 mg obsahuje esenciálne (základné) fosfolipidy, ktoré sú takmer identické ako fosfolipidy membrán pečeňových buniek. Pri pečeňových ochoreniach, pri ktorých dochádza k poruche látkovej premeny pečeňovej bunky, sú takto podané fosfolipidy prednostne využívané pečeňovými bunkami a zabudovávané do ich bunkovej membrány. Liek podporuje nasledujúce deje: normalizáciu narušených funkcií a enzymatických aktivít pečeňovej bunky, uvoľnenie energetických zásob v pečeňovom tkanive, urýchlenie a podporu regenerácie pečeňových buniek, úpravu rovnováhy krvných tukov, stabilizáciu žlče. Liek môžu užívať deti od 12 rokov (cca 43 kg), doba liečby nie je časovo obmedzená.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.