Vstávate unavení? Faktory, ktoré najviac vplývajú na kvalitu vášho spánku

1

Kvalita spánku sa týka toho, do akej miery je váš spánok osviežujúci. Zlá kvalita spánku znamená, že jednotlivec má problémy so zaspávaním, v dôsledku čoho môžete zažiť nedostatok spánku. Nepríjemné na tom celom je, že zlá kvalita a nedostatok spánku negatívne ovplyvňujú fyzické, kognitívne a emocionálne zdravie. A úplne najhoršie je, že existuje množstvo faktorov, ktoré na náš spánok vplývajú.

Faktory, ktoré ovplyvňujú kvalitu spánku, pozostávajú z vnútorných a vonkajších vplyvov. Vnútornými faktormi sú napríklad bolesť, úzkosť, psychické vplyvy, chrápanie a poruchy spánku. Vonkajšie vplyvy sú svetlo, pásmová choroba, lieky, spánkové prostredie, režim spánku, kofeín a alkohol a potraviny.

Aby ste sa preto vyspali naozaj dobre a mali ráno na prácu energiu i chuť, predstavíme si najškodlivejšie faktory, ktoré by vám mohli v naplnení stanovených cieľov brániť.

Základom sú kvalitné postele

Akokoľvek sa budete snažiť vytvoriť si na spánok optimálne podmienky, bez postele to nepôjde. Základom vášho pokojného a zdravého spánku sú teda pohodlné postele so správnou výplňou v podobe kvalitného matraca. Dobrou správou pre vás je, že dnes si už môžete vybrať kvalitu, ktorá myslí nielen na vaše pohodlie a telo, ale aj dizajn miestnosti.

Svetlo

Svetlo je definované ako prirodzené denné alebo umelé. Dôležitejšie však je, že asi najviac vplýva na kvalitu nášho spánku, pretože ovplyvňuje cirkadiánny rytmus. Cirkadiánny rytmus sú vnútorné hodiny tela, ktoré regulujú, kedy sa cítime unavení alebo bdelí.

Svetlo signalizuje telu, že je čas byť hore, zatiaľ čo tma hovorí, že je najvyšší čas na odpočinok. Cirkadiánny rytmus reaguje na tieto signály prípravou tela na spánok alebo prebudenie. Napríklad, keď je tma, telo uvoľňuje zvýšené množstvo hormónu melatonínu, ktorý podporuje spánok.

Svetlo môže brániť kvalite spánku, keď ste mu vystavení v nesprávny čas. Napríklad vystavenie svetlu tesne pred spaním zastaví produkciu melatonínu, takže sa vám ťažšie zaspáva.

Aby ste sa tomu vyhli, je dobré si, najmä v rušnom meste plnom svetla, vybaviť okná kvalitnými žalúziami. Nielen to umelé, ale aj prirodzené denné svetlo môžete s nimi potom oveľa pohodlnejšie regulovať.

Nevhodné prostredie

Prostredie spánku sa vzťahuje najčastejšie na spálňu. Zlé prostredie na spánok ovplyvňuje kvalitu spánku tým, že zhoršuje vašu schopnosť pokojne spať celú noc. Prekvapivým zistením pre mnohých možno bude, že ideálne prostredie na spánok je chladné, tmavé a tiché.

Tmavšia miestnosť, ako sme si spomínali vyššie, podporuje únavu zvýšením produkcie melatonínu. Výskumy však ukázali, že ľudia lepšie odpočívajú aj v chladnejšom prostredí. Narušiť vaše pohodlie môžu tiež rušivé zvuky.

Ak preto chcete vylepšiť svoju spálňu, mali by ste tieto problémy vyriešiť. Ak je napríklad v miestnosti príliš teplo, otvorte okná a vďaka odolným sieťam proti hmyzu si doplníte na spánok potrebné hladiny kyslíka. Zátky do uší môžu pomôcť blokovať hluk, zatiaľ čo zatemňovacie závesy, spomínané žalúzie alebo masky na oči môžu brániť rušivému svetlu.

Zdroj obrázka: amenic181/Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.