Maria Callas, považovaná za jednu z najväčších operných div, prežila vášnivý, no zničujúci vzťah s gréckym magnátom Aristotelom Onassisom. Ich príbeh lásky plný afér, spoločenských škandálov a nečakaných zvratov vyvrcholil momentom, ktorý Callas nemohla predvídať. Onassis sa v roku 1968 oženil s bývalou prvou dámou USA, Jacqueline Kennedyovou.
Maria Callas. Čo Onassisa viedlo k jej zrade? Bol to mocenský kalkul, túžba po prestíži, ktorú mu Jackie mohla priniesť? Alebo jeho rastúca frustrácia z komplikovaného vzťahu s Callas?
Hoci mnohí tvrdia, že Maria Callas bola jeho životnou láskou, táto zrada ju zlomila. Následky boli nevyčísliteľné. Pre jej osobný život, aj pre jej ikonickú kariéru.
Odhalenie tejto drámy otvára nové otázky: Bola Jackie len pešiakom v Onassisovej hre? A prečo sa Onassis po sobáši snažil opäť získať Callasinu priazeň?
Viac sa dočítate v tomto strhujúcom príbehu plnom intríg a nenaplnenej lásky.
Kto bola Maria Callas?
Maria Callas, jedna z najvýznamnejších operných speváčok 20. storočia, sa narodila 2. decembra 1923 v New Yorku. Ako Maria Anna Cecilia Sofia Kalogeropoulos gréckym rodičom.
Jej hlas, dramatické vystupovanie a neobyčajná schopnosť interpretovať hudbu ju preslávili po celom svete, a stala sa ikonou operného sveta.
Callas začala študovať hudbu a spev v Grécku, kde sa po rozvode jej rodičov presťahovala s matkou. Jej operná kariéra sa rozbehla počas 40. rokov 20. storočia, keď debutovala v Gréckej národnej opere.
V 50. rokoch už bola považovaná za medzinárodnú hviezdu. Vystupovala v najprestížnejších operných domoch. Ako je milánska La Scala a Metropolitná opera v New Yorku.
Jej repertoár zahŕňal diela od talianskych bel canto skladateľov, ako Bellini, Donizetti a Verdi. Ale aj dramatickejšie úlohy od Pucciniho a Wagnera.
Jednou z najsilnejších stránok Callas bola jej schopnosť oživiť postavy a preniknúť do emocionálnej hĺbky svojich úloh. To bolo výnimočné v čase, keď sa kládol dôraz najmä na technickú dokonalosť.
Hoci jej hlas bol obdivovaný, jeho kvalita sa časom menila. A Callas musela čeliť kritike, najmä na konci svojej kariéry.
Maria Callas: Turbulentný súkromný život
Mimo jej umeleckého života bola Callas známa aj svojím búrlivým súkromím. Jej vzťah s grécko-rakúskym magnátom Aristotelom Onassisom bol intenzívny a kontroverzný. Najmä keď ju Onassis opustil a v roku 1968 sa oženil s Jackie Kennedyovou.
Dôvody Onassisovho rozhodnutia oženiť sa s Jackie Kennedyovou sú komplexné. Niektoré zdroje tvrdia, že Onassis považoval sobáš s bývalou prvou dámou USA za symbol spoločenského statusu.
Túžil po prestíži, ktorú mu manželstvo s Kennedyovou mohlo priniesť. Onassis bol známy svojou fascináciou mocou a vplyvom, a manželstvo s takou prominentnou osobnosťou mohlo byť pre neho spôsobom, ako zvýšiť svoje postavenie na globálnej scéne.
Iní uvádzajú, že ich vzťah s Callas bol poznačený mnohými konfliktmi a napätím, čo mohlo prispieť k tomu, že hľadal stabilitu inde.
Hoci Onassis tvrdil, že Callas bola láskou jeho života, ich komplikovaný vzťah a jeho rozhodnutia ju hlboko ranili. Počas rokov sa Callas nikdy úplne nespamätala z tejto zrady, hoci Onassis sa po svadbe niekoľkokrát pokúsil s ňou obnoviť vzťah.
Táto osobná dráma zostáva jednou z najznámejších a najsrdcervúcejších kapitol v živote Márie Callas. Ovplyvnila jej ďalší život aj umeleckú kariéru.
Maria Callas zomrela 16. septembra 1977 v Paríži vo veku 53 rokov. Jej odkaz však stále žije vďaka nespočetným nahrávkam a filmovým záznamom jej vystúpení, ktoré inšpirujú nové generácie operných spevákov a milovníkov hudby.
Maria Callas: Búrlivé detstvo
Súkromný život Márie Callas bol rovnako fascinujúci a dramatický ako jej umelecká kariéra. Je známe, že jej život mimo operného javiska bol poznačený zložitými vzťahmi a búrlivými udalosťami.
Rodinné zázemie a detstvo
Maria Callas vyrastala v komplikovanom rodinnom prostredí. Jej rodičia, ktorí sa z Grécka presťahovali do Spojených štátov, mali napäté manželstvo. Nakoniec sa rozviedli.
Keď bola ešte dieťa, jej matka sa rozhodla, že Maria má hudobný talent, a začala ju tlačiť k spevu. To na ňu vyvíjalo veľký tlak. Callas sa neskôr priznala, že jej vzťah s matkou bol veľmi ťažký a poznačený nedostatkom lásky.
Manželstvo s Giovannim Battistom Meneghinim
V roku 1949 sa vydala za talianskeho priemyselníka a svojho manažéra Giovanniho Battistu Meneghiniho. Bol o 27 rokov starší. Meneghini bol oddaný a podporoval ju v budovaní kariéry, no ich vzťah nebol bez problémov.
Počas manželstva sa Callas čoraz viac stávala hviezdou a ich vzťah začal trpieť. Nakoniec sa v roku 1959 rozviedli, keď sa Callas zaplietla do vzťahu s Aristotelom Onassisom.
Románik s Aristotelom Onassisom
Jej vzťah s grécko-rakúskym lodným magnátom Aristotelom Onassisom patrí medzi najznámejšie milostné aféry 20. storočia. Ich vášnivý a často komplikovaný vzťah začal v 50. rokoch a stal sa stredobodom záujmu médií.
Callas kvôli nemu opustila svojho manžela a očakávala, že sa vezmú, no Onassis mal svoje vlastné plány. Ich vzťah bol poznačený emocionálnymi výkyvmi, hádkami a verejnými škandálmi.
Nakoniec ju Onassis opustil a v roku 1968 sa oženil s Jackie Kennedyovou, čo Callas veľmi ťažko znášala.
Osamelosť a zdravotné problémy
V neskorších rokoch života Callas zápasila s osamelosťou a zhoršujúcim sa zdravotným stavom. Objavili sa u nej problémy s hlasom a množstvo zdravotných komplikácií.
Bývala v Paríži a viedla čoraz viac izolovaný život, obklopená len niekoľkými priateľmi. O jej zdravotných problémoch sa špekulovalo. Niektoré z nich mohli byť psychosomatické, vyvolané emočným stresom a bolesťou zo straty Onassisa.
Maria Callas a jej tragický koniec
Maria Callas zomrela vo veku 53 rokov na infarkt v Paríži. Hoci jej život skončil tragicky, jej odkaz a umenie stále inšpirujú.
Jej osobný život, plný vášne a utrpenia, ovplyvnil spôsob, akým interpretovala svoje role, čo jej spevu dodalo nezvyčajnú hĺbku a emóciu.
Materstvo ju obišlo
Maria Callas nemala deti, no jej túžba po materstve a osobné tragédie sú súčasťou jej komplikovaného súkromného života.
Počas svojho vzťahu s Aristotelom Onassisom sa špekulovalo o tom, že Callas potratila. Niektoré zdroje tvrdia, že v roku 1960 mala potrat, čo zanechalo hlboké stopy na jej psychike a vzťahu s Onassisom.
Existujú tiež neoverené správy, že Callas mohla v roku 1966 tajne porodiť syna, ktorý však krátko po pôrode zomrel. Tieto informácie však zostávajú zahalené tajomstvom, pretože o nich nikdy verejne nehovorila a neboli potvrdené jej blízkymi.
Callas vo svojich neskorších rokoch spomínala, že jej túžba po rodine zostala nenaplnená. Osamelosť, ktorú zažívala, bola pravdepodobne aj dôsledkom toho, že sa nikdy nestala matkou.
Jej vzťah s Onassisom, ktorý sa považoval za jednu z najvýraznejších epizód jej života, priniesol množstvo bolesti a rozčarovania. A otázka detí či materstva bola pre ňu určite citlivá téma.
Všetky tieto osobné straty a nenaplnené túžby pravdepodobne prispeli k emocionálnej hĺbke, ktorú prinášala do svojich operných postáv.
Maria Callas trpela kvôli svojej váhe
Jedným z najosobnejších a najcitlivejších aspektov života Márie Callas bola jej neustála neistota ohľadom vlastného vzhľadu a váhy. V mladosti bola Callas považovaná za ženu s plnšou postavou, a tento fakt ju veľmi trápil.
V opernom svete, kde bol vzhľad dôležitým aspektom kariéry, sa cítila pod veľkým tlakom. Začiatkom 50. rokov prešla drastickou premenou. Schudla takmer 36 kilogramov v relatívne krátkom čase, čo zásadne ovplyvnilo jej fyzický vzhľad aj jej umeleckú kariéru.
Callas používala rôzne metódy, aby schudla, vrátane drastických diét, a tento proces mal dlhodobé následky na jej zdraví. Niektorí hudobní odborníci tvrdia, že rýchle chudnutie prispelo k zhoršeniu kvality jej hlasu.
Jej slávny dramatický soprán, ktorý kedysi znel plne a sýto, začal strácať svoju pôvodnú silu a stabilitu, čo viedlo k problémom na javisku.
Jej vzhľad a váha sa stali témami, ktoré ju prenasledovali po celý život. Napriek tomu, že sa stala ikonou krásy a elegancie, neprestávala bojovať so svojimi osobnými démonmi.
Mnohé jej priateľky a známe uvádzali, že mala silný pocit neistoty. Ten bol zakorenený hlboko v jej detstve, keď ju jej matka neustále porovnávala so staršou a krajšou sestrou.
Tento vnútorný boj o sebaprijatie a neistotu výrazne ovplyvnil Callasovu emocionalitu, ktorá sa premietala do jej umeleckých výkonov a vzťahov.
Máriu Callas stvárni vo filme Angelina Jolie
Angelina Jolie stvárni Mariu Callas vo filme Maria, ktorý režíruje Pablo Larraín, známy svojimi úspešnými životopisnými filmami Jackie a Spencer.
Dej filmu sa odohráva v 70. rokoch a zameriava sa na posledné dni Callas v Paríži, pričom ukazuje jej emocionálne a umelecké boje.
Film zachytáva posledné dni v živote gréckej divy predtým, ako v roku 1977 zomrela. V tej dobre si Maria Callas vybudovala závislosť na liekoch proti úzkosti.
Väčšinu dní trávila so slúžkou a sluhom, kuchárom a šoférom v jednej osobe. Vo filme rekapituluje svoje vzostupy a pády z doby, kedy jej svet ležal pri nohách.
“Toto bola moja najťažšia rola,” hovorí Angelina Jolie. “Pripadala som si, ako by som sa ocitla na inej planéte. Tak ďaleko som išla nad rámec toho, čo v osobnom živote aj umení považujem za svoju komfortnú zónu,” hovorí herečka.
Film sa okrem iného natáčal aj v slávnej milánskej opere La Scala.
Larraín sa snaží vytvoriť intímny portrét tejto opernej legendy, zvýrazniť jej komplexnú osobnosť a tragickú osamelosť.
Scenár napísal Steven Knight, autor Spencer. Jolie sa na rolu dôkladne pripravovala a zdôraznila, že cíti veľkú zodpovednosť za to, aby Callas stvárnila čo najvernejšie.
Film mal premiéru na filmovom festivale v Benátkach v auguste 2024, kde získal osemminútové ovácie. Oficiálne uvedenie je naplánované na február 2025.
Natáčalo sa na ikonických miestach vo Francúzsku, Grécku, Budapešti a Miláne, čím film získava autentické prostredie. Zvuková stopa bude obsahovať upravené nahrávky Callasových operných vystúpení, ako sú Medea a I Puritani.
Najväčšie úspechy Marie Callas
Maria Callas dosiahla mimoriadne úspechy a stala sa legendou operného sveta. Jej najväčšie úspechy zahŕňajú:
Obnova záujmu o bel canto repertoár
Callas bola kľúčovou osobnosťou v znovuobjavení a popularizácii bel canto operných diel od skladateľov, ako sú Vincenzo Bellini, Gaetano Donizetti a Gioachino Rossini.
Svojím vystupovaním v operách ako Norma (Bellini), Lucia di Lammermoor (Donizetti) a Il Barbiere di Siviglia (Rossini) prispela k oživeniu týchto klasických diel.
Výkony v La Scale
La Scala v Miláne, jeden z najprestížnejších operných domov na svete, bola jej „domovskou scénou“ počas jej vrcholovej kariéry.
Jej predstavenia tam, vrátane Normy, Toscy (Puccini) a La traviaty (Verdi), sa považujú za legendárne. Spolupracovala s veľkými dirigentmi ako Tullio Serafin a Herbert von Karajan, čo ešte viac zvýraznilo jej význam.
Nezabudnuteľné role
Callas excelovala v dramatických úlohách, ktoré vyžadovali nielen technickú zručnosť, ale aj hlboké emocionálne zapojenie.
Jej najikonickejšie role zahŕňajú Normu v Norme, Toscu v Tosce. Violettu Valéry v La traviate a Lady Macbeth v Macbethovi (Verdi).
Tieto predstavenia ukázali jej schopnosť stvárniť širokú škálu emócií a charakterov.
Pôsobenie v Metropolitnej opere
Jej debut v Metropolitnej opere v New Yorku v roku 1956 bol významnou udalosťou.
Pomohol jej upevniť si postavenie na medzinárodnej scéne. Jej výkony tam mali obrovský vplyv na americké operné publikum.
Transformácia operného herectva
Callas bola známa tým, že operný spev povýšila na úroveň dramatického herectva. Nezameriavala sa len na krásu spevu, ale aj na hlboké emocionálne stvárnenie postáv.
Priniesla do opery novú intenzitu a dramatickosť, čo ju odlíšilo od iných speváčok.
Revolučné nahrávky
Nahrala množstvo slávnych operných diel, ktoré sú dodnes považované za referenčné nahrávky.
Patrí sem napríklad jej verzia Normy, Toscy, La traviaty a Madama Butterfly (Puccini). Tieto nahrávky zachytávajú jej jedinečný hlas a interpretačné schopnosti, ktoré ovplyvnili celé generácie spevákov a poslucháčov.
Kultúrna ikona
Okrem svojej hudobnej kariéry sa Callas stala módnou ikonou a symbolom umeleckej elegancie. Vďaka svojej štíhlej postave a dramatickému štýlu obliekla modely od najvýznamnejších návrhárov a definovala nový štandard opernej divy.
Tieto úspechy z nej urobili nesmrteľnú legendu operného sveta, a jej vplyv je stále cítiť v dnešnej opernej interpretácii.
Spracovala Andrea Hinková – Tarová
- Horoskop na rok 2025: Prelomový rok, ktorý uzatvorí všetky nevyriešené kapitoly!Rok 2025 je podľa numerológie rokom čísla 9, čo znamená uzatváranie cyklov, dokončovanie nedoriešených vecí a uvoľnenie priestoru pre nové začiatky. Tento rok nás vyzýva k tomu, aby sme sa zbavili starých návykov, vzťahov či situácií, ktoré nás už neobohacujú. Je to čas introspekcie, odpustenia a hľadania rovnováhy. Astrologicky bude rok 2025 zaujímavý svojimi pohybmi… Čítať viac: Horoskop na rok 2025: Prelomový rok, ktorý uzatvorí všetky nevyriešené kapitoly!
- Vianočné praclíkové jednohubky – naslano i nasladkoNáročnosť: stredne náročné Čas prípravy: asi 100 minútČas pečenia: asi 40 minútVystačí na: asi 10 porcií Potrebujeme: Na cesto:450 gramov hladkej múky1 balíček droždia 2 ½ zarovnaných KL soli2 zarovnané PL trstinového cukru90 gramov zmäknutého masla250 ml teplej vody Na potretie a uvarenie: 1 PL oleja3 l vody50 gramov sódy bikarbóny Na potretie a posypanie:… Čítať viac: Vianočné praclíkové jednohubky – naslano i nasladko
- Pán prsteňov: Vojna Rohirov. Tieto zaujímavosti ste o filme nevedeli!Od premiéry prvého filmu legendárnej trilógie Pán prsteňov prešlo už neuveriteľných 23 rokov. Dočkali sme sa po ňom aj dvoch pokračovaní a ďalšej trilógie. Všetkých šesť filmov sa tešilo mimoriadnej obľube divákov i priazni filmových kritikov. Svet Stredozeme, ktorý vytvoril literárny génius J. R. R. Tolkien, však ponúka príbehov omnoho viac než tie, ktoré sme… Čítať viac: Pán prsteňov: Vojna Rohirov. Tieto zaujímavosti ste o filme nevedeli!
- Tipy pre svieži a voňavý interiér auta. Užite si jazdu bez nepríjemných pachovSvieži a voňavý interiér vozidla zvyšuje komfort a potešenie z jazdy, či už vodičovi alebo jeho spolujazdcom. Niektoré vône, napríklad citrusové alebo kvetinové, navyše evokujú pocit sviežosti, čo prispieva k dojmu dokonale čistého auta. Dnes už nemusíte siahať len po klasických stromčekoch na spätnom zrkadle. Existuje oveľa viac možností, ako auto krásne prevoňať. Overená klasika… Čítať viac: Tipy pre svieži a voňavý interiér auta. Užite si jazdu bez nepríjemných pachov
- Prečo Mikuláš nosí darčeky? Neuveríte, aký dojímavý príbeh sa za tým skrýva!Sviatok svätého Mikuláša je pre mnohých z nás nostalgickou spomienkou na detstvo. Na ten pocit vzrušenia, keď sme večer 5. decembra čistili čižmy, dúfajúc, že ráno v nich nájdeme sladké prekvapenia. No zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo Mikuláš nosí darčeky? Aký príbeh stojí za touto tradíciou? Poďte sa s nami vydať na cestu… Čítať viac: Prečo Mikuláš nosí darčeky? Neuveríte, aký dojímavý príbeh sa za tým skrýva!