Kniha Otvorené nebo – dojímavý príbeh o zakázanej láske dvoch rozdielnych ľudí

7
V knihe Otvorené nebo autorka využila svoje skúsenosti z práce profesionálneho náhradného rodiča, keď pracovala v detskom domove a mala v starostlivosti deti 24/7.
V knihe Otvorené nebo autorka využila svoje skúsenosti z práce profesionálneho náhradného rodiča, keď pracovala v detskom domove a mala v starostlivosti deti 24/7.

Otvorené nebo je silný príbeh o dvoch rozdielnych svetoch, dvoch odlišných ľuďoch, ktorých však spoja zakázané city… Príbeh o veľkej nádeji a čistej prvej láske.

Barborka vyrástla v pekle. Nikdy sa nebála strašidiel pod posteľou, pretože vedela, že skutočné príšery sa ukrývajú v ľuďoch.

Pozná hlad, zimu aj strach. Nikomu neverí a riadi sa teóriou prežitia z ríše zvierat – prežijú len tí najsilnejší. Jediným svetlým bodom v jej živote sú jej malí bratia, o ktorých sa od narodenia stará a ochraňuje ich.

Matej vyrástol v milujúcej rodine, v bezpečnom a podporujúcom prostredí. Nikdy nebol hladný. Nikdy mu nič nechýbalo. Jeho život je plný svetlých bodov.

Otvorené nebo je silný príbeh o dvoch rozdielnych svetoch, dvoch odlišných ľuďoch, ktorých však spoja zakázané city...
Otvorené nebo je silný príbeh o dvoch rozdielnych svetoch, dvoch odlišných ľuďoch, ktorých však spoja zakázané city…

Dva svety, dva životy a otvorené nebo

Ich svety by nemohli byť odlišnejšie, no napriek tomu dve mladé srdcia zahoria vášňou i zakázanými citmi. V objatí prvej lásky Barborka sníva o lepšej budúcnosti.

Na chvíľu si dovolí mať nádej. Ale naozaj len na chvíľu…

Hovorí sa, že v láske a vo vojne je dovolené všetko. Nikto ju však nevaroval, ako ľahko sa môže láska zmeniť na vojnu.

„Tento príbeh je najsilnejším v mojej tvorbe,“ povedala autorka Michala Ries pre podcast Knižný kompas.

Sama je nesmierne citlivá a niektoré témy vedia v nej dlho rezonovať. Tak to bolo aj s príbehom Barborky a Mateja. „Spracovať takúto tému do príbehu mi akoby pomôže to v sebe uzavrieť,“ dodáva.

Pozrite si video s autorkou Michalou Ries:

Autorka využila svoje skúsenosti

V knihe Otvorené nebo autorka využila svoje skúsenosti z práce profesionálneho náhradného rodiča, keď pracovala v detskom domove a mala v starostlivosti deti 24/7.

Stali sa súčasťou jej rodiny a domácnosti, tak tam niekde jej skrsla myšlienka na tento príbeh.

„Tento príbeh som poňala z pohľadu dievčaťa, ktoré pochádza z nefunkčnej rodiny, z neuveriteľne zlých podmienok, zažila chudobu, odriekanie a mňa zaujímalo, čo sa stane, keď sa takéto dieťa ocitne v milujúcom prostredí. A aký človek by z nej mohol vyrásť,“ vysvetľuje Miška Ries.  

Vstanem z postele a prejdem do kuchyne.
„Mama, to dievča nie je v pohode. Rob s ňou niečo.“
„Má meno. Volá sa Barborka.“
„Viem, ako sa volá.“
„Ani raz som ťa nevidela usmiať sa na ňu. Prečo?“
„Aby si si nemyslela, že s ňou flirtujem?“
Mama sa zasmeje. „Toho sa naozaj nebojím.“
„Prečo? Je mladšia len o štyri roky.“ Usmievam sa, aby si nevšimla, že jej odpoveď ma naozaj zaujíma. Je vychudnutá, strhaná a bledá, ale nie je škaredá. Má krásne oči.
„Štyri roky vo vašom veku sú ako večnosť, Matej. Je to ešte len dievča a ty už si muž. Navyše, Barborka je úplne iný typ dievčaťa než tie, ktoré si vyberáš ty.“

Milan Buno, knižný publicista

Knihu kúpite tu: https://www.bux.sk/knihy/757807-otvorene-nebo.html

Audio úryvok: https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-otvorene-nebo-michala-ries

7 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.