Porucha príjmu potravy nie je len výmyslom celebrít

0
Ako vznikajú poruchy príjmu potravy?

Porucha príjmu potravy. Čo to je? Pre vysnívanú postavu sme často ochotní urobiť neskutočne veľa. Je jedno, koľko máme rokov, či ide o ženu alebo muža. Obmedzujeme jedlo, tvrdo športujeme, niekto si vyberá diétu alebo komplexnú zmenu životného štýlu.

Ani jedno nie je samo o sebe zle, k vysnívanej postave sa postupne dopracujeme. Ak sa však telo a jeho krivky stanú posadnutím, môžeme ohroziť svoje fyzické aj psychické zdravie.

Porucha príjmu potravy sa neobjaví zo dňa na deň, prichádza pomaly a postupne. Začína to chudnutím niekoľkých prebytočných kilogramov. Chudnutie sa však časom stane posadnutosťou a životnou prioritou. 
Čítajte tiež: Cviky na chudnutie – ako sa dostať do letnej formy?

Človek s týmto ochorením sa často zatvára do vlastného sveta, v ktorom rieši len vlastný vzhľad a jedlo.

Anorexia? Prečo je nebezpečná? Ako spozorujete na svojej dcére príznaky?

Ako vznikajú poruchy príjmu potravy?

Nedá sa povedať, že by existoval jeden spúšťač tohto ochorenia. Typické je skreslené vnímanie vlastného tela.

Typické príčiny:

 • Psychologické – spúšťačom bývajú emocionálne problémy alebo porucha osobnosti ako je napríklad depresia alebo úzkosť, zložité životné udalosti, rodinné faktory.
 • Biologické – vznik môže zrýchliť genetická predispozícia, alebo aj nedostatočné množstvo niektorých hormónov v tele. Toto ochorenie postihuje vo väčšej miere ženy než mužov.
 • Sociálne – tlak zo strany spoločnosti alebo rodiny.
 • Fyzické – napríklad ochorenie žalúdka alebo pankreatitída.
 • Medicínske – spôsobené liekmi.

Typy poruchy príjmu potravy

Porucha príjmu potravy sa radí medzi duševné poruchy. Ľudia s týmto ochorením nie sú schopní prijímať potravu v dostatočnom množstve. Patria sem napríklad:

 • mentálna anorexia,
 • bulímia,
 • záchvatové prejedanie sa.

Mentálna anorexia vedie k zámernému odmietaniu potravy. Osoby s anorexiou udržiavajú pre úmyselné znižovanie váhy extrémne nízky glykemický príjem. Ľudia s touto poruchou sa snažia držať vnútorne nastavených pravidiel príjmu potravy.

Tento štýl držia dlhodobo. Príjem je veľmi deficitný. Typická je pre nich podváha.

Posadnutosť svojim telom často končí anorexiou alebo bulímiou

Bulímia 

Predstavuje prejedanie sa vo veľmi krátkom čase. To sa spája s pocitom viny, zlyhania. Preto je ďalším krokom trest vo forme hladovania, veľmi intenzívneho alebo dlhodobého cvičenia a prípadne následné vyvracanie potravy.

Pre rýchle odstránenie prijatého jedla z tela si človek s týmto problémom pomáha užívaním laxatív (látky s preháňacím účinkom) alebo diuretík (lieky na odvodnenie). Bulímiu sprevádzajú extrémne zmeny v jedálničku.
Čítajte tiež: Keto diéta, ketogénna diéta, ketóza.

Záchvatové prejedanie sa je bulímii podobné. Chýba v ňom ale kompenzácia v podobe zákazu jedla. Je to podobné extrémne správanie. Dotyčná osoba v krátkom čase zje veľké porcie jedla. Následne nastupuje pocit viny.

Presýtenie býva spájané s bolestivými stavmi z prejedania sa. Situáciu  rieši ďalším jedlom.

Menej časté poruchy stravovania

Existujú aj iné formy poruchy príjmu potravy. Patrí medzi nich napr.: 

 • syndróm pica (pojedanie nestráviteľných vecí),
 • ruminatívna porucha. Pre toto ochorenie je typické navrátenie žalúdočného obsahu späť do úst a jeho opakované prežúvanie, prehltnutie alebo vypľutie),
 • reštriktívna porucha príjmu potravy (človek s touto poruchou nerieši chudnutie alebo tvar postavy, ale sa vyhýba určitým potravinám kvôli ich chuti, konzistencii, vzhľadu alebo teplote).

Spadnúť do kolotoča môžete aj pri nesprávnej diéte

Do kolotoča poruchy príjmu potravy môžete spadnúť aj nevhodne vybranou diétou, pretože aj tu musíte dbať na správne zloženie živín.

Zvážte preto, či je pre vás daná diéta vhodná. Ak máte pochybnosti, obráťte sa napríklad na výživových poradcov, ktorí vám dobre poradia a vyberú vhodnú formu stravovania.

S týmto druhom ochorenia by človek nemal zostávať sám. Zvyčajne je potrebná spolupráca niekoľkých odborníkov. Praktický lekár, psychológ, psychiater a nutričný terapeut. Dôležitá je aj podpora rodiny.

Zásadný je však prvý krok – priznať si, že si s danou situáciou neporadíme sami. Rozrozprávať sa o svojom probléme s lekármi a rodinou prináša samo o sebe značnú úľavu.

www.prodietix.sk
Foto: http://www.canva.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.