Cvičením k duševnej hygiene

2

Ako vie fyzický tréning posilniť tvoju vlastnú hlavu a skvalitniť život?

Pohyb nemusí nevyhnutne znamenať len progres pre telo. Môžete chodiť do posilňovne so zámerom nabrať či spevniť svalstvo, behať, aby sa vám zlepšila kondícia, či dávať si hodiny kardia pre zmiznutie tukových vankúšov na páse.

Ciele pohybu môžu byť rôznorodé. Cvičenie a šport nemusia priniesť len fyzické výsledky. Psychohygiena tréningu sa v praxi ukazuje ako veľmi silný činiteľ ovplyvňujúci nielen výzor postavy, ale najmä celkové zlepšenie (každodenného) života.

Fyzický tréning (pohyb) prináša mnoho psychologických benefitov

Zlepšite si fyzičku, zdravie celého tela, schudnete a dokonca si cvičením skvalitníte aj svoj intímny život a neposlednom (hlavnom) rade si pridáte aj plnohodnotné roky života. Už filozof Friedrich Nietzsche tvrdil, že obyčajná chôdza dáva doslova krídla vašej predstavivosti a fantázii. Pred niekoľkými rokmi túto jednoduchú teóriu potvrdili aj psychológovia.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/sportujte-pravidelne-a-budete-stastni/

Pri pohybe ide aj o posilňovanie morálno-vôľových vlastností.

To ocenia podnikatelia aj zamestnanci. Máte v práci dôležitú úlohu, od ktorej závisí napríklad váš kariérny rast a viete, že často podliehate nadmernému stresu? Potrebujete sa naučiť nový jazyk, aby ste sa mohli v kariérnom živote posunúť ďalej, ale tlačí vás čas a neviete sa sústrediť na to, aby vaša hlava pracovala efektívne?
Čítajte tiež: https://andawell.sk/vyberte-si-sport-ktory-vas-bude-bavit/

Pohyb a jeho vplyv na mozog

„Či sa už potrebujete naučiť nové znalosti, lepšie zvládať stres alebo nebodaj všetko naraz, v kombinácii s cvičením pracuje váš mozog omnoho účinnejšie. Viete teda takto všetky úlohy podobnej dôležitosti zvládnuť lepšie, rýchlejšie a efektívnejšie.“ Hovorí Ľuboš Gsch, tréner a autor kníh Začni cvičiť s POHYBom pre mužov a Začni cvičiť s POHYBom pre ženy. Podľa jeho slov je dokázané, že mozog pracuje v sprievode pohybu lepšie. To má pozitívny dopad nielen na osvojovanie vedomostí, ale aj celkový boost pre inteligenciu na viacerých frontoch.

Minimalizujte pohybom depresiu a zlepšite si kvalitu života

„Cvičenie pomáha aj pocitovo. To vzniká vďaka uvoľňovaniu endorfínov, ktoré takto priamo ovplyvňujú náladu viac-menej na počkanie. Vtedy spolu s ‚ružovými okuliarmi‘ zároveň viete aj stlmiť bolesť. Fyzickú aj psychickú. Tréningom/psychohygienou dokážu ľudia bojovať aj s omnoho vážnejším problémom, ako je zlá nálada,“ hovorí Ľuboš Gsch.

Depresia alebo úzkosť sú dnes čoraz viac rozšírenými diagnózami a nie, nie je to to isté, ako keď si niekto povzdychne, že má „depku“ z toho, že vonku prší. Ide skutočne o vážne ochorenie, ktoré môže trvať dlhé roky, pokojne aj väčšinu života. Dá sa tlmiť rôznymi liekmi, ktoré potlačujú príznaky, veľmi často však majú aj nežiaduce vedľajšie účinky. Odborné štúdie preukázali, že cvičenie pomáha skutočnú depresiu, či úzkosť potláčať veľmi efektívne a to bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Konkrétne napríklad Harvard T. H. Chan preukázal, že len 15-minútový beh denne dokáže znížiť riziko depresie až o celých 26 percent.

Pri pohybe zabudnete na negatívne myšlienky

A ak sa už s týmto nepríjemným ochorením človek trápi, tréningová aktivita dokáže účinne bojovať so všetkými symptómami. Pohyb totiž aktívne spôsobí zmeny v činnosti mozgu a zvýši tak celkový telesný pokoj, čím napomáha k psychickému zdraviu. „Nezanedbateľný je tiež fakt, že pri cvičení človek zabudne na všetky negatívne myšlienky a neskôr si ich dokáže s chladnou hlavou vo svojom vnútri opäť pekne usporiadať,“ hovorí Ľuboš Gsch.Takýto boost nálady a mentálnej energie dokáže prípadne bojovať aj s úzkosťou. To je v dnešnom rýchlom svete plnom stresu a negativity vyliezajúcej spoza každého rohu veľmi vhodný aspekt pohybových aktivít. Za to môžeme opäť poďakovať endorfínom, ktoré spôsobia, že si človek doslova začne všímať aj také detaily ako je obyčajné spojenie so zemou tým, že kráčate alebo dokonca aj radosť z vánku, ktorý sa opiera do vášho tela.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/sedenim-nase-telo-trpi-ako-mu-pomoct/

a) POHYBOM si UPRACEME MYŠLIENKY.

„Pred istým časom som zistil, že som v určitom smere solídne pochybil. Urobil som krok vedľa a vedel som, že ak svoju chybu čím skôr nenapravím, môže to mať pre moju budúcnosť fatálne následky. Na riešenie som sa však nevedel vôbec sústrediť. Nechcem, aby to pôsobilo až príliš slniečkársky… ale po poctivom tréningu v posilňovni som sa vrátil domov s úplne s čistou hlavou,“ hovorí Ľuboš Gsch.

Počas pohybovej aktivity sa zvyčajne nemáte čas príliš zaoberať negatívnymi myšlienkami. Zato sa vám však spolu s každým ďalším nádychom a výdychom pekne vyčistí hlava a domov sa tak môžete vrátiť s plánom, ako svoju nemilú situáciu vyriešiť.

b) POHYBOM PREKRVÍTE STUHNUTÉ TELO.

Sedavé zamestnanie je popri psychických chorobách veľmi častým „efektom“ dnešného života. Aby sme si však svoje telo zbytočne nezodpovedne neodpísali už v mladosti, cvičením a pohybom sa vieme udržať v kondícii až do pokročilého veku.

Hrbenie sa za počítačom je potrebné prerušiť prekrvením celého tela, čo môžete docieliť nielen behom, cvičením vo fitness centre, ale aj obyčajným ponaťahovaním sa počas niekoľkých hodín práce za obrazovkou monitoru.

c) POHYBOM NÁJDETE STRATENÚ MOTIVÁCIU.

Určite sa netreba hnať za cieľom, že výsledok sa dostaví instantne po tréningu. Ale priznajme si, každému dobre padne, keď si priebežne sleduje vlastný progres. Akonáhle totiž uvidíte zo svojej snahy výsledky, je dosť pravdepodobné, že vám ten pocit „víťazstva“ zachutí a bude vás motivovať k neustálemu progresu.

„Nebudem tvrdiť, že cvičenie a POHYB zaručia nesmrteľnosť. Rozhodne ale pomôže predĺžiť aktívne roky života, kedy budete vedieť plnohodnotnejšie fungovať aj „na svoje staré kolená“. Zároveň mi určite dá veľa nadšencov za pravdu, že bez všetkých tých endorfínov spôsobených cvičením sa už počas svojich bežných dní jednoducho nevedia zaobísť. Stane sa to pre nich akousi drogou, ktorá spôsobí tú najzdravšiu závislosť, akú si len môžete priať. Čím viac endorfínov v sebe človek pocíti, tým viac ich bude potrebovať. Človek si tak skvalitní svoje bežné dni, bude sám so sebou viac spokojný a účinne zabojuje s negatívnymi vplyvmi,“ dodáva Ľuboš Gsch.

Ľuboš Gsch
S aktívnym tréningom samého seba začal, keď mal 14 rokov (1999). O tri roky neskôr (2002) sa zranil, čo ho priviedlo k štúdiu tréningu a stravovania. Prvý kurz osobného trénera a výživového poradcu absolvoval v roku 2005 a odvtedy sa kontinuálne venuje svojmu rozvoju v tejto oblasti.

Hoci sa pripravoval na súťaž v kulturistike, zistil, že porovnávať samého seba s niekým iným ho nerobí šťastnejším ani nijako bohatším. Rozhodol sa teda pomáhať ľuďom meniť telá a životy ako osobný tréner. Táto aktivita, podľa jeho vlastných slov, robí život oboch zúčastnených lepšími.

Súperím len sám so sebou. Ja sám som si najväčším rivalom i priateľom.

Najväčšiu radosť mám z toho, ak prekonám svoje hranice a ešte väčšiu ak ich prekoná niekto koho vediem,“ hovorí Ľuboš Gsch a dodáva: „V tomto duchu pokračujem dodnes – tréning, život, jedlo a lifestyle. Verím v jednoduchosť, praktickosť, upotrebiteľnosť tréningového procesu, ktorý nenarúša každodenný život.“

Dnes svoju filozofiu a znalosti v oblasti tréningov i stravovania zdieľa Ľuboš Gsch prostredníctvom svojej webstránky pohyb.sk, kde sú k dispozícii online tréningy, kontakt na Ľuboša pre individuálne tréningy, ako aj jeho knihy pre mužov Začni cvičiť s POHYBom for Men a pre ženyZačni cvičiť s POHYBom for Women

Vybrané vzdelávacie aktivity úspešne ukončené skúškou:
2005 – Fitness tréner a tréner kulturistiky 3.stupňa – BRIMICH PROMOTION AGENCY
2006 – Tréner pre fitness, kulturistiku a silový trojboj – BRIMICH PROMOTION AGENCY
2009 – Fitness tréner a tréner kulturistiky 2.stupňa – BRIMICH PROMOTION AGENCY
2009 – Bc. – Kvalita života – VŠ Danubius)
2011 – Mgr. – Vodcovstvo – VŠ Danubius
2014 – PhDr. – Šport a fyzický tréning a jeho vplyv na kriminalitu mládeže – VŠ Danubius
2013 – Fitness tréner 1.stupňa – INFORMS
2014 – Poradca pre výživu 1., 2. aj 3. kvalifikačný stupeň – NUTRIS
2015 – Spôsoby zvyšovania produktivity – HCA
2015 – Efektívna práca – HCA
2016 – inštruktor a fitness tréner 3. Stupňa – BRIMICH PROMOTION AGENCY
2017 – kondičný tréner 1.stupňa – BRIMICH PROMOTION AGENCY
2018 – Psychológia športovca – TAM
2018 – Tréner fitness, kulturistiky a silového trojboja 1., 2., 3. stupeň

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.