Čo kúpiť prvákovi do školy?

0

Najdôležitejšia je kvalitná školská taška. Podľa ortopéda MUDr. Júliusa Kazimíra, pre žiakov na I. stupni ZŠ je najlepšia taška, ktorá má pevný, rovný zadný diel a spevnený celý skelet. Dôležité je symetrické uchytenie pomocou dostatočne širokých, polstrovaných popruhov. Tie stabilizujú optimálnu polohu školskej tašky na chrbte dieťaťa.

Škola a výbava

Dbajte aj na výšku tašky. Dolný okraj by mal siahať do úrovne horného okraja panvovej kosti. A taška by nemala byť príliš úzka a hýbať sa z boku na bok.
Čítajte tiež: Správne učenie s deťmi

Okrem uchytenia tašky a jej hmotnosti je dôležité aj rozloženie jej obsahu. V praxi sú predmety v taške uložené často neergonomicky.

Niektoré školské tašky lákajú nízkou cenou, ale cena ktorú za ňu zaplatí chrbtica dieťaťa je privysoká. Preto, kým ostatné predmety v taške sú spotrebný tovar, s výnimkou učebníc, školská taška je investíciou.
Čítajte tiež: Ako s deťmi zvládnuť začiatok školského roka?

Dôležitý je nielen na peračník, ale aj jeho obsah


Ďalšou položkou na zozname je peračník, najlepšie plný. Klasické položky ako perá a ceruzky rieši málokto. A to je chyba! Ak vaše dieťa nie je rodený pisár, pravdepodobne by mu pomohli písacie pomôcky podporujúce rozvoj jemnej motoriky.

Psychologička Gabriela Cviková odporúča začať trénovať rozvoj jemnej motoriky s dieťaťom čo najskôr. „Viaceré štúdie ukazujú, že čím skôr sa deti naučia držať ceruzku, tým majú vyššie šance na akademický úspech.

Deti by sa nemali hrať len s počítačmi a tabletmi. Mali by svoj čas venovať kresleniu, plastelíne a vo vyššom veku písaniu. Rodičia im v tom môžu pomôcť správnym výberom písacích potrieb, ktoré sú ergonomicky tvarované pre správny úchop.“

Návrat k peru a ceruzke

A na rozdiel od študentov, ktorí si píšu elektronické poznámky, deti, ktoré píšu počas hodín rukou, mávajú lepšie známky. Takže odporúčanie psychológov je návrat ku klasickému plniacemu peru a ceruzke.

Nezabudnite na farebné pomôcky

Ďalšou náplňou peračníku by mali byť farby. Pre mladšie ročníky farbičky, pre staršie zvýrazňovače alebo farebné perá. Prečo? Farebne označované informácie si mozog všíma pozornejšie, keďže vystupujú zo šedivého papiera.

Doplnky, ktoré sa školákom určite zídu tiež


Ako doplnky odporúčame kvalitné kružidlo a nožnice , podľa toho, či je váš potomok pravák alebo ľavák. Ostáva už len desiatový box, pretože desiata v igelitovom vrecúšku málokedy prežije cestu do školy v dokonalom stave, a taška na telesnú a vrecúško na prezúvky.

Foto: http://www.pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.