Šperky s odtlačkami sú originálny darček

0

Neviete, čo originálne podarovať svojmu blízkemu či milovanému? Alebo chcete mať stále pri sebe tep srdca svojej lásky? Zomrel vám niekto blízky a vy po ňom chcete mať viac ako len fotografie, spomienky a emócie? Šperky s odtlačkami sú nielen originálny darček, ale zachovávajú nám aj pamiatku na našich najbližších.

Tomáš Stríž je z rodiny, ktorá sa už viacero generácií venuje pohrebníctvu. Okrem toho, že sa stretáva s ľuďmi v tých emočne najťažších situáciách, v posledných rokoch a s veľkým úspechom priniesol na trh nové produkty vďaka ktorým, je s ľuďmi aj vo chvíľach ich najväčšieho šťastia. 

Cesta od pohrebníctva k šperkom

Tomáš, pri pohľade na tvoje sociálne siete vyrábaš veľmi veľa rôznych výrobkov. Aká bola tvoja cesta z rodinného pohrebníckeho biznisu k šperkom?

Celé sa to začalo tak, že sa rodičia mali rozhodnúť, či preberú po dedovi pohrebnú službu, alebo sa vydajú iným smerom. Nakoniec sa rozhodli firmu prevziať a venovať sa jej. Ako sme s bratom dospievali, tak zhruba od 15 rokov som začal vypomáhať. Financií sme nemali veľa a tak som priložil ruku k dielu.

Nebolo to jednoduché, vstávať niekoľkokrát za noc a na druhý deň ísť do školy na skúšky a učiť sa…Veľa mi toto obdobie dalo do života. Som uvedomelejší, viac si vážim život, pretože človek nikdy nevie a skutočne zo sekundy na sekundu môže byť všetko inak.

Krátko po mojej dvadsiatke som rodičom povedal, že by som chcel s pohrebníctvom skončiť a ísť vlastnou cestou. Ešte som potom chvíľu vypomáhal v kancelárií a pritom som premýšľal, čo pozostalým priniesť, čoho sa môžu dotknúť a budú mať pocit, že zosnulý je stále pri nich. Vtedy som začal vyrábať prívesky a rôzne artefakty na stôl s popolom zosnulých. Raz ma vo „fitku“ napadlo, čo by sa dalo robiť s odtlačkami prstov.

Ako by sa dali preniesť? Na jednom zosnulom som svoju ideu otestoval. Za pomoci vankúšika od pečiatky som mu odtlačil palec na biely papier a preniesol som „sken“ do počítača. Najťažšia časť je tento odtlačok vyčistiť, pretože každý detail musí byť tip-top. Následne som ho preniesol do zlata, a tak vzniklo uchovávanie odtlačkov v zlatých alebo strieborných príveskov.
Sledujte Tomáša na Instagrame: https://www.instagram.com/topa_touch/

Šperky s odtlačkami sú vhodné aj pre maminky a ich novorodené detičky

Kde prichádzajú nápady na šperky

Ako reagovali rodičia na tento tvoj projekt…?

Neverili mi, že to pôjde, ale dali mi šancu. Nakoniec to vyšlo, pričom ma v ďalšom štádiu inšpirovala mamina. Hľadal som spôsob, ako zachovať pamiatku na tých, ktorých odtlačky som už nemal k dispozícií. Prehral som si záznam z rodinnej oslavy, kde dedko gratuloval mame k narodeninám: „Všetko najlepšie k narodeninám, Juditka, milujem ťa.“ Túto zvukovú stopu som preniesol do prívesku. Neskôr prišiel na rad tep srdca. To mi napadlo tiež vo „fitku“ pri počúvaní skladby Heartbeat Song od Kelly Clarkson. Objednal som si malý prístroj, ktorý po priložení rúk zaznamená tep srdca. Funguje to tak, že človek drží prístroj, myslí pritom na krásne chvíle so svojim milovaným a tieto emócie zaznamenáme do prívesku alebo náramku na ruku.

Šperky s odtlačkom

Čo možno zakomponovať do šperku

Máš toho v portfóliu veľa. Okrem spomínaných šperkov si ponúkal vysvätené krížiky, mapu pre bábätká …

Do prívesku vieme zakomponovať odtlačok ručičky, nožičky alebo prvý tep srdiečka z ultrazvuku. Vyrábam aj odtlačky pier, odtláčal som aj veľa zvierat napr. koňa, mačky, papagája, teraz naposledy hada!

Dá sa povedať, že každý člen rodiny sa nájde v nejakom tvojom šperku. Našiel sa niekto z tvojej rodiny v tvojom osobnom podnikaní. Pomáhajú teraz oni tebe?

Niekedy, keď nie som prítomný, zoberú zosnulým odtlačky, ale inak si idem svojou vlastnou cestou.

Šperky s odtlačkom

Podieľaš sa ešte stále aj na rodinnom pohrebníctve alebo si už iba samostatná jednotka?

Keď je to potrebné, priložím ruku k dielu. Je to rodinná firma, začínal som v nej a som zato vďačný.

Šperky s odtlačkom a osobnosti

Tvoje výrobky ťa priviedli aj do spoločnosti známych osobností. Pamätáš si ešte úplne tú prvú, ktorej si vyrábal šperk?

Myslím, že to bola Dominika Mirgová. Zvečňoval som do srdiečka odtlačky maminy, tatina a psíka, ktorého už nemá.

Ktorá zo známych osobností má najviac tvojich šperkov a ktoré sú to?

Určite Zuzana Belohorcová. Vyrobil som jej šperky pre celú rodinu. Má odtlačky Nevia a Salmy pre seba v striebornom anjelskom krídle, v šperku pre mamu… Ona ich má najviac a aj tieto šperky stále nosí.

Šperky s otlačkami si vyrábal pre mnohých ľudí. Čo najkurióznejšie si ľuďom v podobe otlačku zvečnil v šperku?

Boli rôzne otázky, ktoré sa týkajú odtlačkov pohlavných orgánov. Jedna slečna si chcela dať urobiť odtlačok penisu svojho partnera. Napísala mi, že nechce nijako dehonestovať moju prácu, napriek tomu, som to odmietol.

Alebo som vyrábal náramok s perami Jennifer Aniston pre jej veľkého fanúšika. Na svojom profile zverejnila príbeh, v ktorom bol záber na servítku s jej odtlačeným rúžom. Ten si klient zväčšil a požiadal ma, aby som mu ho zvečnil.

Šperky s odtlačkom

Spomínal si jeden odtlačok, ktorý si odmietol. Je ešte niečo, čo si odmietol?

Nie, toto bola pre mňa jediná vec.

Odtlačkoval aj koňa. Ako vyzerá takáto činnosť? Čo si musel urobiť?

Na to treba je potrebná väčšia odtlačkovacia sadu. Za asistencie majiteľa koňa som mu farbu naniesol na kopyto. Dôležité je, aby podklad pod papierom bol mäkký. Ak by bol tvrdý, nič by sa nezobrazilo. Urobili sme to tak, že sme dali papier na seno a urobili krásny odtlačok.

Je nejaký šperk alebo výroba šperku, ktorá sa v tebe spája so silnými emóciami? Napríklad, že si sa sám dojal pri jeho tvorbe a výrobe?

Je to ešte čerstvé. Išlo o moju babku, ktorá pred dvoma rokmi zomrela. Už si len pamätám, ako som ju chytil za ruku a urobil posledný odtlačok. Z toho som si vyrobil náramok pre seba. Toto bolo pre mňa najemotívnejšie.

Pohrebnícke kuriozity

Vráťme sa k vašej rodinnej firme. Nedávno si bol v zahraničí na výstave pohrebníctva. Aké si videl najväčšie kuriozity?

Najkurióznejšia z môjho pohľadu bola živá rakva vyrobená celá z mycélia, vypodložená machom. Keď sa takáto rakva pochová, tak sa do 48 dní úplne rozloží a vyrastú z nej huby. Je to také spájanie sa naspäť s prírodou. Nie je tam nič, čo by sa nerozložilo. Dokonca aj vankúš je vyrobený z machu. Vyzerá to skôr ako rakva pre Snehulienku. Len nie zo skla, ale z mycélia.

Slovensko je veľmi konzervatívna krajina a sme zvyknutí skôr na štandardné rakvy a urny. Bola tam aj jedna urna, ktorú máme aj my v ponuke – je celá zo zeme. Jedna zákazníčka mi každoročne posiela fotky ako takpovediac rozkvitá jej muž. Do urny vložila popol, zeminu, nasadila ruže a zasadila si ju do záhrady. Takto ten život ide ďalej, len v inej forme.

Tomáš a jeho duchárske príhody

Viem o tebe, že v súvislosti s pohrebníctvom máš viacero až duchárskych príhod. Kedy si sa najviac vyľakal? 

Mamina sa chodila lúčiť s chlapcom, ktorý zomrel veľmi mladý pri autonehode. Chodila každý deň až do obradu. Máme na to špeciálnu miestnosť, do ktorej mu mohla priniesť veci a v pozadí s ňou musel byť vždy niekto z nás. Zrazu sa zaplo rádio a začalo sa prelaďovať, znelo to ako v horore. Pýtal som sa jej, či ho zapla.

Povedala, že nie, že to sa asi prišiel rozlúčiť jej syn, lebo v pozadí hrala jeho obľúbená hudba. Keď som sa potom pozrel na to rádio, tak som zistil, že bolo vytiahnuté zo zásuvky… Určite sa také veci stávajú. Bežne sa nám v pohrebníctve stáva, že sa zapnú alebo vypnú svetlá, vypnú sa počítače. Energie tu určite sú.
Čítajte tiež: Farby v sviečkovej mágií pre vás

Zachyťte odtlačky svojho narodeného bábätka

Mal si moment, kedy ti “ožila” mŕtvola…

Bola to skôr vtipná príhoda. Vtedy som začínal a išli sme do domova dôchodcov. Na izbe som chytil pani za nohy, aby som ju mohol preniesť, a ona si sadla. Vyľakal som sa, ospravedlnil a sestrička ma potom naviedla k správnej posteli. Iróniou bolo, že táto pani do týždňa zomrela.

Počula som, že ťa istý čas prenasledoval duch. Je to pravda? Ako sa to prejavovalo?

Zhruba pred dvoma rokmi začala na druhých ľudí v mojej prítomnosti akoby kvapkať voda. Nevedeli sme, odkiaľ to ide. Oslovil som známu, ktorá mi urobila celkovú očistu. Predtým som nič podobné neabsolvoval. Odvtedy som mal v podstate pokoj. V poslednom čase však v noci cítim veľmi silný ženský parfém.

Všimol som si to pri pobyte na hoteli, ale to som si myslel, že vôňa mohla prejsť cez klimatizáciu. No tú istú vôňu cítim aj doma. Neviem si to vysvetliť. Stávajú sa rôzne veci. Možno si to človek len vsugeruje do hlavy, ja to cítim. Zažil som to, aj videl. Myslím si, že duchovia určite sú.


Viac informácií nájdete tu: http://topatouch.sk/sk/
Instagram: https://www.instagram.com/topa_touch/

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.