Stali ste sa nevlastným rodičom?

0

V súčasnej dobe to už nie je nič výnimočné. Ľudia sa rozvádzajú a znovu vstupujú do nového zväzku. S tým často súvisí aj otázka, ako sa vysporiadať s tým, že sa stanete nevlastnými rodičmi.

Vzťahy sa vyvíjajú roky a preto si nevyčítajte, ak k deťom svojho manžela hneď nezahoríte láskou. Nenúťte sa k tomu milovať jeho deti ako svoje vlastné. Pekný vzťah si môžete vybudovať aj bez toho.

To je základná informácia, ktorú by ste si mali osvojiť a ktorú musí akceptovať aj váš manžel.

Kateřina Novotná psychoterapeutka z Akadémie rodičovstva hovorí, že čoho sa máte je súperenie s biologickou matkou. Tá nech je akákoľvek, pre dieťa vždy bude tá najdôležitejšia osoba na svete. Pred dieťaťom preto o nej hovorte vždy pekne a nesnažte sa ju nahradiť. Vašou úlohou je byť dobrou macochou, nie matkou.

Pexels

Voči otčimom jej spoločnosť zhovievavejšia a ich rola je spoločnosťou posudzovaná menej kriticky. Neznamená to však, že úloha nevlastného otca je jednoduchšia. Tak ako nevlastná matka, aj otec by mal investovať energiu do budovania vzťahu s deťmi. Na začiatok stačí, ak deťom ukáže svoj svet a vezme ich napríklad so sebou na ryby.

Najdôležitejšia je komunikácia
Byť rodičom a vychovávať deti tak, aby z nich vyrástli šťastné a sebavedomé osobnosti, nie je jednoduché. Ako však pristúpiť k výchove, keď sa ocitnete „len“ v roli partnera jedného z rodičov? Do akej miery to môžete byť práve vy, kto na seba preberie výchovnú funkciu? Každý vzťah je jedinečný a preto model, ktorý platí inde, nemusí fungovať u vás. Komunikácia je preto v tomto prípade na prvom mieste. Hneď na začiatku sa porozprávajte o tom, aká by mala byť vaša úloha v novej rodine a čo sa od vás očakáva.

Aké sú vaše predstavy o vzťahu medzi vami a partnerovými deťmi? Ako sa máte o deti starať? Ako veľmi sa deťom máte venovať a čomu sa naopak máte vyvarovať? Ako vás majú deti oslovovať? To sú všetko otázky, ktoré by mali určite zaznieť. „V prípade, že sú deti väčšie, zapojte do rozhovorov aj ich. Dohovorte sa, či si želajú, aby ste boli spoluzodpovedná za ich výchovu“ radí Kateřina Novotná.

Keď sa vám narodí dieťa….
Príchodom nového člena do domácnosti deti nezískajú len novú macochu či otčima, ale často aj nových súrodencov. Proces vytvárania novej rodiny tak môže byť náročné. Zatiaľ čo vy ako rodičia ste plní očakávaní, deti až tak nadšené byť nemusia. Naopak. Môžu sa cítiť neisté a obávať sa ako nová situácia ovplyvní ich vzťah s rodičom. „Dajte deťom možnosť si o novovzniknutej situácii pohovoriť. Na rozhovor však nemusíte vytvárať špeciálne podmienky. Porozprávať sa môžete na prechádzke, pri športe či domácich prácach“ radí Šárka Kučerová, psychologička a garantka Projektu sebadôvery Dove.

Je pochopiteľné, že ako rodič chcete, aby si vaše deti k sebe našli cestu. Vyplatí sa však vyčkať a zbytočne „netlačiť na pílu“. Ak totiž prehnane strážite, aby sa vaše deti nehádali a vzájomne si pomáhali, môžete dosiahnuť pravý opak. Nechajte preto svojim ratolestiam čas na to, aby sa spoznali a vybudovali si k sebe úprimný vzťah.

Užitočné tipy
Nebuďte na seba prísna a pripustite si, že ak ste matka dvoch malých synov, tak nemusíte hneď vedieť ako na komunikáciu s mladou slečnou. Obdobie puberty je náročné a nájsť si cestu k dospievajúcim deťom býva často náročne aj pre vlastných rodičov.Užitočné tipy a rady ako komunikovať s mladými dievčatami tak, aby z nich vyrástli šťastné a mladé ženy nájdete napríklad v príručke Sama Sebou alebo na stránke dove.com/sebadôvera. S ďalšími rodičovskými problémami sa môžete obrátiť na Akadémiu rodičovstva, rodinného psychológa či siahnuť po knihe „Moje deti, tvoje deti, naše šťastná rodina“. Vytváranie novej rodiny je náročná úloha a nie je preto hanbou poradiť sa.

Zdroj: Novotná Kateřina, Kyselá Iva. Moje děti, tvoje děti, naše šťastná rodina. Praha: Grada Publishing, 2019.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.