Tri sestry a každá je iná. Také sú aj Chaty Urbanove sestry na Horehroní

1
Urbanove sestry na Horehroní

Staré ľudové tradície zvyky a  krásny kraj. Haruľa, fučka, trhance, bubne, halušky, grapne. To tá Heľpa, fujara, ale i horehronský viachlasný spev či tradičný ľudový odev, typická architektúra v podobe zrubových domčekov so šindľovou strechou. Viete, o akom regióne hovoríme?

Pokiaľ stále váhate, ktorý kút Slovenska sa oplatí vidieť, tak máme pre vás jeden tip. Čo tak kraj formovaný pastierstvom, poľnohospodárstvom a neskôr i drevorubačstvom? Takmer v srdci Slovenska leží región s rázovitými dedinami, s úchvatnou atmosférou a folklórom, kde ešte domáci dodržiavajú staré tradície. Správne, hovoríme o Horehroní.

Spieva o ňom aj Kristína, je známe vďaka svojej tradičnej ľudovej architektúre a vraj každého muža, ktorý sa tu prejde, začne bolieť krk z obzerania sa po krásnych dievčatách. Tie horehronské sú nielen krásne, ale i veľmi pracovité.  A vedeli ste, že vydaté sa od slobodných odlišovali čepcom? Z Horehronia pochádzajú známi Slováci, snáď spomeňme aspoň Jána Botta, Jána Chalupku ale i takého Mareka Hamšíka či Michala Handzuša. Tých zvučných mien je ďaleko viac.

Ak hovoríme o Horehroní, určite treba spomenúť unikátny vláčik, ktorý premáva od Podbrezovej, Hronca, Čierneho Balogu až po Vydrovo v Slovenskom rudohorí. Čiernohronská železnica – úzkokoľajná lesná železnica s rozchodom 760 mm bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku a za jeden zo siedmich divov Banskobystrického samosprávneho kraja. A veru niet divu, že je lákadlom pre všetkých, ktorí zavítajú do tejto oblasti a chcú obdivovať prírodné krásy netradičným spôsobom. Romantika či zážitok pre deti? Zájdite si ňou až do lesného skanzenu vo Vydrovskej doline a uvidíte sami.

Pastva pre oči
Krása Nízkych Tatier a Muránskej planiny je skutočnou pastvou pre oči. Horehronie v sebe ukrýva krásne kúty, ktoré môžete objavovať pešo alebo na bicykli. Vládne tu pokoj a ticho, netlačia sa tu davy turistov a svojim návštevníkom má okrem typickej architektúry a vynikajúcej kuchyne čo ponúknuť. Vyraziť za krásami prírody treba čo najskôr ráno, región sa právom môže pýšiť množstvom nádherných zákutí, aj tých možno neprebádaných. A nielen na povrchu! Nezabudnite v tomto kraji navštíviť aj nejakú tú jaskyňu.

Ale okrem prírody tu rovnako nájdete čarovné miesta, kde môžete po dni plnom zážitkov skloniť hlavu. Jedným takým sú Chaty Urbanove sestry, ktoré síce navonok vyzerajú rovnako, ale vo vnútri je každá iná. Možno sa pýtate, prečo ten názov? Dôvod je veľmi jednoduchý.

Horehronie bolo kedysi dávno plné zbojníkov a jeden z nich sa volal Urban. Čo však málokto vie, je, že práve Urban mal tri sestry – trojčatá, ktoré mu mali pomáhať pri zbojníčení. A keďže boli na nerozoznanie, dokázali každého dobre oklamať. Ak ich však niekto spoznal, tak zistil, že v skutočnosti sú síce navonok rovnaké, ale vo vnútri sú veľmi rozdielne. Rovnako ako tri chaty.

Chaty Urbanove sestry sa nachádzajú v najkrajšej časti Horehronia, v horskom prostredí malebnej dedinky v Čiernom Balogu. Pod Urbanovým vrchom tak načerpáte nové sily a energiu. S citom postavené chaty sú zasadené do svojho prirodzeného prostredia, premyslené detaily, dekorácie a nábytok tu nažívajú v harmónii, ktorú cítiť na každom kroku. A keďže každá z chát je zariadená v inom štýle, vyberie si každý to, čo má najradšej. Zoznámte sa s tromi sestrami, vstúpte dovnútra a kochajte sa očami.

Prírodné materiály s nádychom exotiky
Prvá zo sestier je roztancovaná víla Horehronia, jemná a nežná. Prvá chata je útočiskom,  poskytuje dokonalý pocit útulného domova a pohody. Kombinácia prírodných materiálov, ručnej práce, zemitých farieb s nádychom starého, ale s pôvabom moderného. Ideálne pre tých, ktorí sa radi len tak zabalia do deky pri teplom čaji a praskajúcom ohni a plnými dúškami si užívajú každú sekundu.

Nadčasový dizajn a dotyk dreva
Kým prvá chata pôsobí ako nežná žena, v druhom je cítiť silu a odvahu muža. Druhá zo sestier sa totiž nebojí odhaliť, čo v sebe skrýva a patrične to dáva najavo.  Pánsky štýl je doplnený kovovými prvkami, masívnym drevom a priemyselným nádychom. Aby sa celý interiér zjemnil, majitelia ho doplnili hrejivými kožúškami.

Staré časy a vôňa lesa
Tretia zo sestier sa často túlala po horách. Poznala všetky zvieratká v lese a na sestry jej už toľko času nezostalo, a tak niet divu, že je iná. Tretia chata svojho návštevníka na oko očarí vôňou lesa. Pýtate sa, že si neviete predstaviť dýchať očami? Skutočne sa to dá. Každý hosť sa tu bude cítiť ako v prírode.  V detských izbách zas čakajú lesné zvieratká, aby počas noci chránili tých najmenších. Jednoznačne je to oáza pokoja a oddychu.

A čo majú sestry spoločné?
Dvojpodlažné chaty ponúkajú komfortné ubytovanie, pričom v každej z nich sa na hornom podlaží nachádza oddychová časť s troma spálňami. Dolné podlažie zas ponúka priestrannú spoločenskú miestnosť s plne zariadenou kuchyňou a obývacou časťou s televízorom, pieckou a pohodlným sedením. V každej chate nesmie chýbať vlastná kúpeľňa a toaleta, ale i terasa či hojdačka s výhľadom na okolie.

Tri sestry sú pohostinné, svoju zbojnícku minulosť nechali za sebou a dnes privítajú každého okoloidúceho. Ponúknu mu dokonalý relax uprostred krásnych slovenských hôr. Tak čo, kedy vyrazíte ich navštíviť?
Čítajte tiež: Stanovanie, domček v stromoch či chatka na vode

Martina Baumann

Zdroj fotografií: AMAZING PLACES

www.amazingplaces.cz

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.