Pojem vnútorná horúčka lekárska terminológia nepozná. Napriek tomu sa niektorí ľudia cítia ako v ohni aj keď teplomer nevykazuje žiadne zvýšené hodnoty.
Určite to poznáte: pocit tepla až návaly horúčav, zimnica, triaška, studený pot, celková únava. Ide o sprievodné javy zvýšenej teploty či horúčky. V bežnom prípade nám teplomer ukáže, či máme zvýšenú teplotu alebo horúčku a na základe toho, vieme, čo ďalej robiť alebo nerobiť.
Čo však vtedy, keď teplomer nezaznamená žiadny výstup? Vtedy hovoríme o vnútornej horúčke, aj keď lekárka terminológia tento termín nepozná.
Vnútorná horúčka súvisí s vonkajším prostredím
Príčin takéhoto stavu môže byť viac, môžeme ich rozdeliť do niekoľkých skupín. Prvá súvisí s vonkajším prostredím. Ďalšia je sprievodným javom niektorých ochorení.
A potom sú tu hormonálne zmeny u žien. Ak ste dlho na horúcom slnku alebo vo vlhkom prostredí, môže váš organizmus reagovať vnútornou horúčkou (úpal, prehriatie).
Vnútornou horúčkou môže organizmus reagovať aj pri nadmernej fyzickej aktivite alebo športe a tiež pri nadmernej konzumácií nevhodných nápojov (alkohol, kofeín).
Aj veľmi horúce a korenené jedlá môžu vyvolať tento stav.
V akom stave je vaša štítna žľaza?
Pocitom „vnútornej horúčky“, často trpia ľudia, ktorí majú problém so štítnou žľazou. Tento orgán totiž ovplyvňuje metabolizmus, rast, hospodárenie organizmu s energiou.
Na poruchu jej funkcie upozorňujú aj ďalšie príznaky, ako trasenie rúk, búšenie srdca, hnačky, zrýchlené psychosomatické tempo či nespavosť.
Do skupiny „vnútorná horúčka“ z iného ochorenia, sa dajú zaradiť aj úzkostné stavy, cukrovka alebo porucha potenia.
Medzi ostatné príčiny, kedy vnímame „vnútornú horúčku“, bez namerania zvýšenej telesnej teploty teplomerom, patria u žien hormonálne zmeny súvisiace s tehotenstvom, menštruáciou alebo menopauzou.
Čítajte tiež: Prechod – aké sú jeho fázy?
Vnútornú horúčku môžu spôsobiť aj niektoré lieky
Užívanie niektorých liekov tiež môže mať nežiaduce účinky, spôsobujúce návaly horúčav, zimnicu, triašku či nadmerné potrenie.
Ide o lieky zo skupiny analgetík, antihypertenzív, hormonálnych liekov, antidepresív alebo aj niektorých antibiotík.
Ktorý orgán je zodpovedný za horúčku?
Aká je normálna teplota? Kedy už treba spozornieť a v akom prípade si volať sanitku? Čítajte v článku Zvýšená teplota nám oznamuje problém. Kedy spozornieť?
Poďme si povedať, čo zvýšenú teplotu a horúčku spôsobuje. Pri zvýšenej teplote a horúčke predstavuje „kontrolku“ dôležitá časť mozgu – hypotalamus.
Je to miesto, ktoré je prepojením medzi nervovým a enfokrinným systémom. Riadi takmer všetky vegetatívne funkcie organizmu a nachádza sa tu aj termoregulačné centrum.
Vplyvom chemických látok, ktoré sú produkované niektorými typmi buniek – cytokíny, dochádza cez syntézu cAMPv hypotalame k prestaveniu termoregulačného centra.
Čo môže vyvolať horúčku
Horúčku môžu vyvolať aj exogénne pyrogény (bakrérie, vírusy, kvasinky) a endogénne pyrogény. Tie produkujú bunky stimulované exogénnymi pyrogénmi.
Organizmus môže „dostať“ horúčku dvoma spôsobmi. Prvým z nich je šetrenie tela v zmysle nižšieho výdaja do okolia. V cievach kože a podkožia dôjde k vazokondtikcii – stiahnutiu.
Navonok sa to prejaví ako chlad, bledosť sucho pokožky. Môžete mať pritom pocit chladu.
Druhým spôsobom je zvýšenie tvorby tepla v tele, kým sa nedosiahne nová, termoreagulačným centrom nastavená teplota. Telo ju dosiahne najčastejšie svalovou aktivitou – triaškou.
Čítajte tiež: Aký je rozdiel medzi nádchou a chrípkou?
Vnútorná horúčka – ako ju liečiť?
V prípade vnútornej horúčky sa odporúča užiť liek proti horúčke, aj keď táto horúčka vlastne neexistuje.
Ak sa však dostavia príznaky v podobe kýchania, kašľa, zvracania, mdloby, krvácanie z nosa či konečníka, určite by ste mali vyhľadať lekársku pomoc.
Autorka článku: Andrea Hinková – Tarová
Foto: http://www.pexels.com
- Vlčí mak – ako ho využiť v alternatívnej medicíne a ľudovej mágii?Vlčí mak, známy aj ako mak vlčí alebo latinsky Papaver rhoeas, je jednou z najznámejších kvetín. Patrí do čeľade makovitých (Papaveraceae). Je často spájaná s pamiatkou na padlých vojakov, najmä v kontexte prvej svetovej vojny. V článku si povieme, ako môžeme vlčí mak využiť v alternatívnej medicíne a tiež v mágii. Vlčí mak je jednoročná… Čítať viac: Vlčí mak – ako ho využiť v alternatívnej medicíne a ľudovej mágii?
- Keď život chutí bez obmedzeníMilujete šumivé vína, no alkohol pre vás nie je vždy ideálnou voľbou? S NOVINKOU Hubert de Luxe nealko už nemusíte robiť kompromisy!
- Milujete 7 sestier od Lucindy Riley? Ľúbostný list vás možno sklame – recenziaRecenzia: Ľúbostný príbeh – Lucinda Riley mimo svojej komfortnej zóny.
- Leto v kancelárii nemusí byť utrpenie: Ako si zabezpečiť príjemnú klímu?Produktivita v kancelárii je teda silne ovplyvnená prostredím, vrátane klímy. Ako sa k tejto problematike postaviť v lete, keď je vonku až príliš horúco?
- Kníhkupectvo nových začiatkov. Romantický príbeh zo ŠkótskaKniha Kníhkupectvo nových začiatkov je druhý diel série Škótske kníhkupectvo od Jenny Colgan. Môžete si knihu hneď teraz stiahnuť do čítačky, mobilu alebo tabletu a ponoriť sa do príbehu.