Vyznáte sa v čajoch?

1

Pitie a servírovanie čaju je datované do dávnej minulosti a opradené rôznymi čajovými ceremóniami ako aj dlhodobou tradíciou. No dnes je čaj vnímaný ako každodenný spoločník pre mnoho ľudí po celom svete. Pitie čaju zahŕňa nielen umenie jeho prípravy či príjemný pocit z jeho arómy, ale aj mnoho ďalších výhod.

Pexels.com

Zelené, čierne a bylinkové čaje totiž obsahujú fytonutrienty. Ide o zlúčeniny, ktoré nielenže dodávajú rastlinám ich farbu, chuť a arómu, ale sú prospešné aj pre zdravie človeka.

Od zeleného ovocného čaju, až po čajové zmesi podporujúce spánok, či naopak dodávajúce energiu – vybrať sa dá z desiatok rôznych funkčných čajov.

Zelený a čierny čaj
Šálka zeleného čaju podporuje antioxidačné činnosti vo vašom tele. Zelený čaj vyrobený z rastliny Camellia sinensis (čajovník čínsky) obsahuje štyri zložky nazývané katechíny, ktoré patria do skupiny flavonoidov.

Pokiaľ chcete skombinovať výživový prínos zeleného čaju s dávkou energie, doprajte si čierny čaj. Obsahuje dva až trikrát viac kofeínu ako zelený čaj (v závislosti od doby lúhovania) s podobne prospešnými výhodami pre zdravie.

„Funkčné“ zložky čierneho čaju môžu tiež znížiť riziko mozgovej príhody. Vedci z Kalifornskej univerzity v Los Angeles preskúmali deväť štúdií založených na dôkazoch, do ktorých bolo celkovo zapojených 195 000 ľudí, vrátane 4 378 prípadov mozgových príhod. Údaje ukazujú, že pitie 3 šálok čierneho čaju denne znížilo riziko mŕtvice o 21 percent. Vedci pripustili možnosť, že EGCG, čo je hlavný  katechín v čiernom čaji,  bol faktorom, ktorý tomu prispel.

Všetky zelené, čierne aj biele čaje obsahujú teanín (L-theanine), ktorý je zodpovedný za to, prečo vám čaj dodáva energiu.

Rumanček kamilkový
Inak známy aj ako harmanček podporuje oddych a pokojný spánok. Účinky harmančeka na spánok súvisia s flavonoidom zvaným apigenín, ktorý sa viaže na určité receptory v mozgu a spôsobuje ospalosť.

Kamilkový čaj má tiež protizápalové vlastnosti. Vedci z University Hospitals Case Western Reserve University v Clevelande v štáte Ohio skúmali protizápalové účinky kamilkového čaju. Zistili, že harmanček vykazuje aktivitu podobnú nesteroidným protizápalovým liekom (NSAIDs).

Pexels

Levanduľa
Rovnako ako levanduľové éterické oleje podporujú relax a spánok, aj pitie levanduľového čaju má upokojujúce účinky. Inhalácia pary z levanduľového čaju môže podľa Lekárskeho centra Univerzity v Marylande spomaliť činnosť nervového systému a navodiť oddych.

Aromaterapeuti používajú levanduľu na liečbu bolesti hlavy, nervových porúch a vyčerpania. Liečitelia praktizujúci prírodnú liečbu zas odporúčajú pri liečbe bolesti svalov a kĺbov kúpeľ. Vyskúšajte si dať pred spaním levanduľový čaj a vychutnajte si pocit rozplynutých starostí.

Pexels.com

Mäta pieporná
So zažívacími problémami vie pomôcť šálka mätového čaju. Je všeobecne známe, že pri ťažkostiach s trávením je z čajov najlepšie siahnuť práve na čaj z mäty. Mäta pomáha upokojiť bolesti brucha, kŕče aj pálenie záhy.

Osviežujúca mäta obsahuje mentol, ktorý dokáže uvoľniť hlieny. Pri najbližšom prechladnutí či nádche sa skúste nadýchať pary z mätového čaju ešte predtým, než sa napijete.

Pexels

Zázvor

Zázvor nielenže dodáva jedlu príjemnú pikantnú chuť, ale pomáha utíšiť aj žalúdok. Zázvor obsahuje najmenej 14 bioaktívnych zdraviu prospešných zlúčenín. Obsahuje vysoké množstvo antioxidantov, ktoré prospievajú srdcu. Považuje sa tiež za protizápalovú rastlinu. Údaje naznačujú, že má utlmujúce účinky na receptory citlivosti na bolesť, čo môže pomôcť zmierniť stuhnutosť spojenú s artritídou. Avšak asi tou najbežnejšou výhodou zázvoru je zmiernenie žalúdočných ťažkostí.

Zmesi zeleného, čierneho a bylinného čaju môžu mať prospešné vlastnosti, avšak aj rituál prípravy čaju má svoje miesto v rámci zdravého životného štýlu. Zabaliť sa pod paplón s teplou šálkou čaju je skvelý spôsob, ako si na konci dňa dokážete oddýchnuť bez kalórií a alkoholu. Je to tiež skvelý spôsob, ako zostať hydratovaný.

Susan Bowermanová, riaditeľka pre vzdelávanie v oblasti výživy spoločnosti Herbalife Nutrition

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.