Zachránila deti pred istou smrťou – silný príbeh z vojny

0

Posledný vlak do Londýna je silným príbehom o záchrane detských životov a poctou žene, ktorá pre ne vybojovala slobodu – Truus Wijsmullerovej

Autorka knihy Meg Waite Clayton hovorí o písaní tohto príbehu ako o najúžasnejšej ceste svojho života.

Meg White Clayton je bestsellerovou americkou autorkou a Posledný vlak do Londýna je jej siedmou knihou. O príbehu Truus Wijsmullerovej a detí, ktoré sa jej podarilo zachrániť pred istou smrťou, sa dozvedela od svojho syna. Ten pred mnohými rokmi, ešte ako teenager robil rozhovor so ženou, ktorá patrila medzi zachránených pasažierov z vlaku do Londýna. Meg White Clayton bola fascinovaná príbehom ženy, ktorá sa postarala o záchranu desiatok detských životov a postavila sa Adolfovi Eichmannovi. „Pri písaní jej príbehu som mala v srdci také ticho, s akým ho priniesol môj syn k nám domov.“ Príbeh Truss Wijsmullerovej je príbehom o odvahe, ktorá môže byť inšpiráciou pre každého čitateľa.

O knihe:
Píše sa rok 1936. V očiach pätnásťročného Stephana Neumana sú nacisti len hluční grobiani. Stephan pochádza z vplyvnej židovskej rodiny a je nádejným autorom divadelných hier. Chlapcovou najlepšou kamarátkou je matematicky nadaná Žofie-Helene, kresťanka, ktorej matka vydáva pokrokové protinacistické noviny.

Ovládnutie krajiny Hitlerom dvojicou otrasie.

Svetielko nádeje sa objaví v podobe Truus Wijsmullerovej, členky holandského odbojového hnutia. Truus pašuje židovské deti z nacistického Nemecka do krajín, ktoré sú ochotné sa o ne postarať. Keď pomoc ponúkne aj Veľká Británia, odváži sa priblížiť k Adolfovi Eichmannovi, mužovi, ktorý sa podieľal na konečnom riešení židovskej otázky. Truus bojuje s časom. Každým dňom je čoraz nemožnejšie zachrániť takých, ako je Stephan, jeho malý brat Walter či Žofie-Helene.

Román Posledný vlak do Londýna je inšpirovaný skutočným úsilím Holanďanky Geertruidy Wijsmullerovej-Meijerovej, ktorá v roku 1933 rozbehla misiu Kindertransport a zachraňovala deti po menších skupinách. Dodnes ju svet pozná ako tetu Truus.

Z anglického originálu The Last Train to London preložila Zuzana Gašparovičová.

Viac informácii o knihe: https://www.bux.sk/knihy/442225-posledny-vlak-do-londyna.html

Audio ukážku číta Lucia Hurajová:
https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-posledny-vlak-do-londyna-clayton-meg-waite

Čítajte tiež: Elizino tajomstvo – recenzia a súťaž
Čítajte tiež: BERLÍNSKE HVIEZDY – Recenzia
Čítajte tiež: 999 je varovaním, aby sa minulosť neopakovala – Recenzia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.