Zdravé opaľovanie

48
Ako sa opaľovať zdravo?

Opaľovanie ako také spopulárnila Coco Chanel. Bola to vlastne nehoda. Spálila sa totiž na pláži na francúzskej riviére a ľahké spálenie kože s následným zhnednutím sa stalo hitom. To, čo sa dovtedy spájalo s nižšou spoločenskou vrstvou (robotníci, námorníci, ľudia pracujúci na poli), sa vďaka módnemu priemyslu postupne etablovalo ako zdravá, štýlová a dokonca luxusná záležitosť. Zdravé opaľovanie je dnes trochu náročné.

Paríž si idealizoval opálenú pleť a z Francúzska sa tento módny trend začal šíriť do celej Európy a zámoria. Časopisy motivovali k opaľovaniu, celotelové plavky sa zmenšovali a koncom
40-tych rokov uzreli svetlo sveta prvé bikini.

Odhaľovanie tela malo za následok, že stále viac a viac kože bolo vystavenej slnečným lúčom. Debata o rizikách prílišného slnenia bola na svete.

Jarné a letné slnko svieti aj doma

Jarné a letné slnko svieti aj doma a aj v našich zemepisných šírkach máme veľa dôvodov na hľadanie správnej miery medzi zdravím a krásnou opálenou pokožkou.    

„Doba bronzová“ síce v našich zemepisných šírkach nemá také exotické odtiene ako pod zahraničným slnkom, ale slabnúca ozónová vrstva a klimatická zmena v posledných rokoch posúvajú stupnice teplomerov aj u nás stále vyššie.

Aj naše zemepisné šírky sú subtropické. Letné teploty sa  neraz vyšplhajú nad 30°C. A aj doma – v meste či na dovolenke – hrozí rovnaké riziko spálenia pokožky ako v zahraničí.

Dlhodobé pôsobenie UV žiarenia vyvoláva aj chronické zmeny na koži

Mesto ako rozpálená pec…

Pred slnečnými lúčmi sa neschováme ani v meste. Betónové povrchy do seba nasávajú teplo a odrážajú slnečné lúče.

Na otvorených a nekrytých plochách priťahujúcich slnko môže dokonca teplota dosahovať až 50°C. Žiarenie preniká aj cez sklá áut, či budov a nevyhneme sa mu ani v tieni.

Používanie ochrannej opaľovacej kozmetiky má teda význam aj v meste. A pozitívnou správou je, že v renomovaných značkách opaľovacej kozmetiky môžeme nájsť aj prípravky, ktoré môžeme nazvať tzv. „urban líniou“, ktoré nás okrem slnka chránia aj pred znečisteným ovzduším mesta.

Zdravé opaľovanie – kam nechodí slnko, tam chodí lekár…

„Zoznam pozitívnych účinkov slnečného žiarenia na naše telo je dlhý a vďaka novým vedeckým poznatkom sa aj dnes ustavične dopĺňa.

Slnečné lúče ničia baktérie, urýchľujú hojenie otvorených rán. Vďaka ich pôsobeniu sa vytvára vitamín D, ktorý je dôležitý nielen pre zdravie kostí, ale priaznivo ovplyvňuje autoimunitné, onkologické, kardiovaskulárne ochorenia či cukrovku.

Slnko zvyšuje hladinu minerálov v krvi a jednoznačne prináša aj pozitívne naladenie,“ konštatuje všeobecná lekárka pre dospelých MUDr. Jana Bendová.     

… ale kam chodí príliš veľa slnka, tam musí tiež chodiť lekár…

Každá minca má však podľa MUDr. Bendovej dve strany a slnečné žiarenie môže na koži vyvolať aj množstvo nežiaducich reakcií.

Napríklad akútnu solárnu dermatitídu – teda popálenie, ktoré sa prejavuje začervenaním a pálením pokožky, v závažnejších prípadoch až vytvorením pľuzgierov a opuchov.

Opaľovanie a jeho riziká

Dlhodobé pôsobenie UV žiarenia vyvoláva aj chronické zmeny na koži – starnutie pokožky, nepravidelnosti v pigmentácii kože, vznik suchej kože, vrások, ale aj nezhubných a niekedy aj zhubných novotvarov.

Nadmerné UV žiarenie narúša imunitné reakcie organizmu a preukázateľne spôsobuje aj rakovinu kože.

Jej základ spočíva v kombinácii správneho režimu pobytu na slnku a vhodnom výbere ochranných prostriedkov.“

Koľko, ako a kedy už asi vieme.

Vieme, že je dôležité vyhýbať sa intenzívnym slnečným lúčom v exponovaných časoch, teda v hodinách medzi 11:00 – 15:00.

Pri vystavovaní sa slnečnému žiareniu si musíme robiť prestávky.

Vieme, že špeciálne treba chrániť citlivú detskú pokožku, pretože je 5 krát tenšia ako koža dospelého človeka, vyvíja sa až do troch rokov a neposkytuje dostatočnú ochranu pred vonkajšími vplyvmi.

A vieme, že aj doma treba používať ochranu pred slnkom v podobe vhodných opaľovacích prostriedkov.

Niekedy je však zložité zorientovať sa v ich širokej ponuke.

Pri výbere vhodnej „slnečnej kozmetiky“ je dôležité čítať zloženie prípravkov, ktoré kupujeme.

Ako si vybrať tú správnu ochranu pred slnkom?

Pri výbere vhodnej „slnečnej kozmetiky“ je dôležité čítať zloženie prípravkov, ktoré kupujeme.

Nielen preto, že ich aplikujeme priamo na kožu. Aj preto, že sa v nich kvôli silnej ochrane pred slnkom nachádzajú chemikálie, ktoré môžu byť pre náš organizmus viac škodlivé ako samotné UV žiarenie.

Najúčinnejšie prípravky sú také, ktoré poskytujú trojitú ochranu pred slnkom, teda chráni pokožku proti ultrafialovým žiarením A a B (UVA a UVB), ale aj proti IR – A teda infračervenému žiareniu A, jednej z hlavných príčin starnutia.

Infračervené lúče, rovnako ako UV žiarenie spôsobujú zrýchlené starnutie pokožky a vedú k neskoršiemu poškodeniu pokožky slnkom.

Predstavujú približne 30% slnečného svetla a sú schopné preniknúť až do hlbokých vrstiev kože. Doposiaľ nie je možné, tak ako v prípade UV žiarenia, eliminovať tento typ žiarenia pomocou filtrov.

Ochrana pred ním teda musí začať už v bunkách, aby neprišlo k ich poškodeniu.

 

Niektoré produkty obsahujú vysokokvalitné organické a minerálne prémiové filtre proti UV-A, UV-B a IR-A žiareniu a vyhýbanie sa zbytočnej chémii. Niektoré z nich obsahujú fotolyázu, tosilín alebo betaglukán.

  • Tosolín – je prírodný zosilňovač zhnednutia, ktorý viditeľne zintenzívňuje vlastnú pigmentáciu. Zabezpečuje rýchlejšie a prirodzené opálenie a predĺženie opáleného vzhľadu. Zintenzívňuje prirodzené zhnednutie kože až o 77 %.
  • Betaglukán – je hlavná zložka tosolínu. Pomáha zachovať pleti jej mladistvý vzhľad. Podporuje nielen samotný účinok tosolínu, ale má pozitívny vplyv aj na imunitný systém a melanogenézu, teda pigmentáciu. Pri nej sa v tele produkuje melanín, čo je vlastne tiež ochranná reakcia kože na pôsobenie slnečného žiarenia.
  • Fotolyáza – je aktívny enzým zo siníc, ktorý podporuje reparačné mechanizmy pokožky poškodenej UV žiarením, zmierňuje jej začervenanie aj pocit napätia kože.    

48 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.