Život nie je jednoduchý. Je to sínusoida, počas ktorej padáme, vstávame, plačeme, smejeme sa. Sme šťastní aj smutní. A v každom prípade, platíme za svoje a často aj cudzie nesprávne rozhodnutia. Aj tie, ktoré sa v danom momente možno zdali správne, avšak čas ukázal, že tomu tak nebolo.
Zelená karta je skutočný príbeh. Príbeh ženy, ktorej manžel chcel vyriešiť existenčné problémy získaním Zelenej karty na pobyt v USA. Manželstvom s Američankou. Fiktívnym, len pre získanie karty a zabezpečenie rodinného blahobytu. Na ten si totiž po revolúcií rodina zvykla. Pustili sa do podnikania s oblečením a obchod im vážne išiel. Až do chvíle, keď jedného veľkého odberateľa kúpil konkurent a faktúry dodávateľov zostali nezaplatené. A dodávateľom zostali oči pre plač a dlhy. Veľa dlhov.
A tak prišiel „skvelý nápad“, v podobe rozvodu a odchodu manžela do USA.
Lenže nijaký zázrak sa nekonal. Hlavná hrdinka zostala doma s dvoma deťmi a dlhmi, zatiaľ čo manžel sa rozhodol za veľkou mlákou študovať. A peniaze teda neposielal. Vraj nemá z čoho. A tak sa musela hlavná hrdinka rozhodnúť, čo ďalej. Padnúť na dno a ľutovať sa, alebo sa postaviť osudu a pobiť sa s ním?
Rozhodla sa pre druhú možnosť, aj keď ešte v tom čase, kedy začal upadať aj jej malý obchodík s odevmi, skončila jej platnosť nájomnej zmluvy na byt. Riešila jeden problém cez druhý a už nebolo kadiaľ. Rozhodla sa ísť do USA. Robiť. Zarobiť. Zaplatiť dlhy a zabezpečiť svojim deťom pekný život.
Napokon s ňou do USA cestoval aj syn, avšak nie sa zabávať, ale pracovať. A tu sa čitateľ dostáva do vôbec nie amerického sna. Teda, ak ním nie je depresívne prostredie a ťažká práca u povýšeneckých Židov.
Knihu Zelená karta si rozhodne prečítajte. Obdivujem autorku Renátu Sarvašovú, že sa dokázala vrátiť späť a prežiť znovu svoju nepeknú minulosť. Na jednej strane to môže byť určitá forma katarzie, v každom prípade však pri opätovnom prežívaní minulosti, vyplávajú von emócie, na ktoré by sme chceli zabudnúť. Zamknúť ich do skrine a viac neriešiť. Tešiť sa z prítomného okamihu, ktorý tvorí našu budúcnosť.
Aj v knihe je už cítiť určitý nadhľad nad bolesťou v srdci, aj keď je tam stále prítomná. Aj teraz, po rokoch.
Život sa nedá naplánovať, je len na nás, ako sa postavíme k situáciám, ktoré nám prinesie. Aj preto som pani Renáte Sarvašovej za túto knihu nesmierne vďačná. Ukazuje všetkým ženám, že stať sa to môže každej z nás a je len na nás, čo urobíme. Z tohto pohľadu je pre mňa kniha aj silne motivačná a pomáha ženám preniesť sa cez ťažké obdobie. Takmer každá z nás ho v nejakej forme zažila.
Zelená karta je knižný debut spisovateľky Renáty Sarvašovej. Ako hovorí, písanie pre ňu bola terapia, vyrovnanie sa s minulosťou a tiež splnený sen.
Mám tu pre jedného z vás knihu Zelená karta. Napíšte dole do komentára, aké ťažké obdobie ste vo svojom živote prežili.
Prežila som rozchod so svojím bývalým snúbencom, po 10 rokoch, čo sme životom kráčali spolu. Bolo pre mňa ťažké sa vyrovnať s tým, čo bolo a už sa nikdy nevráti. Ale všetko zlé je na niečo dobré a ja som to postupne pochopila, prijala a zmierila sa s tým.
Keď sme sa s rodinou presťahovali do Egypta a nebolo to také ružové ako to muž opisoval. Naštastie sme sa po roku presťahovali do Ománu, kde je super
Tažké obdobie som mala ked sme bývali u svokrovcov, lebo podla svokry som akože asi nič nevedela deti, ako keby boli jej a nie moje až ked po 2 rokoch som si povedala svoje a odstahovali sme sa nastal pokoj
Pekný deň. Boli ste vyžrebovaní. Pošlite mi prosim svoju adresu na mail hinkova@andawell.sk
A gratulujem k rozhodnutiu odsťahovať sa, osamostnatniť sa a robiť svoje vlastné chyby a rozhodnutia :)
Moje najťažšie obdobie bola smrť nášho otca a potom babky. Už to bude 6 rokov a stale sa mi to zda akokeby to bolo iba par dni.