Behajte bezpečne a v kvalitnej obuvi

0

Šport by mal byť vo väčšej či menšej miere súčasťou života každého človeka. Pri športe nejde len o to, aby ste sa dostali na svoju ideálnu vytúženú váhu a tým pre vás tréningové dni skončia, ale mali by ste šport brať ako svoju celoživotnú rutinu životného štýlu.

Nemusíte byť profesionálnym športovcom na to, aby ste boli zdraví a aby ste si vybudovali dostatočnú svalovú hmotu a posilnili celé svoje telo, nech vám funguje dlhé roky aj počas staroby.

Nemusíte trénovať každý deň, aby ste videli výsledky

Pri rekreačnom športovaní nemusíte chodiť na tréning sedem dní v týždni a trénovať dve hodiny. Stačí vám športovať tri až štyrikrát do týždňa a dáte si do tela aj počas hodinovej skupinovej lekcie alebo počas samostatného tréningu. Prípadne môžete tréningy prekladať voľným behom v prírode, výletom na bicykli či poobedím na korčuliach.

Pri športe je však dôležité to, aby ste sa vyhli tej známej fráze, ktorá znie: “Športom k trvalej invalidite.” Pri výkone športu musíte dávať pozor na to, aby ste sa nezranili a tým pádom je nevyhnutné mať dobrú kvalitnú výbavu k tomu danému športu, ktorý vykonávate.

Mnoho ľudí vymenilo chtiac či nechtiac práve v období najväčšej pandémie skupinové lekcie, prípadne iné indoorové športy za beh vo voľnej prírode. Ak patríte k tým, čo chodia často behať von, mali by ste dbať na výber správnej športovej bežeckej obuvi, pretože si ňou budete chrániť nielen chodidlá, kĺby, ale aj celú chrbticu. So správnou bežeckou obuvou bude aj váš štýl behania na vyššej úrovni.

Zdroj obrázka: Flamingo Images / Shutterstock.com


 

Vyberajte aj s pomocou odborníkov

Neberte to tak, že musíte podávať čo najlepšie športové výkony na to, aby ste si dovolili zainvestovať do športovej obuvi alebo do iného equipmentu, ktorý potrebujete. Či už sú to korčule, chrániče, prilba, bicykel, alebo nordic walking paličky.

Ak sa teda rozhodnete ísť do kvalitnej športovej bežeckej obuvi, máte hneď niekoľko možností. Jednou z nich je navštíviť špecializované bežecké centrum, kde vám podľa vášho nášľapu chodidla pri behu odmerajú rôzne parametre a na základe nich vám vyberú presný model topánok, ktoré sú vhodné práve pre vás a váš spôsob behania.

Tu už však hovoríme o čosi finančne náročnejšej záležitosti. Pokiaľ beháte naozaj len príležitostne, no chcete mať chodidlo v bezpečí, potom vám budú stačiť bežné dostupné bežecké topánky od komerčných značiek, ako napríklad známa New Balance, ktoré sú dostupné v rôznych športových e-shopoch.

Možno vás prekvapí zaujímavý fakt z histórie, že práve značka New Balance má na svedomí úplne prvý model bežeckých topánok, ktorý bol na trh uvedený už v roku 1960 a jeho meno je Tracster. Neskôr v New Balance vyvinuli aj prvé bežecké topánky určené pre ženské pohlavie a tento model nesie názov W320.

Podrážka verzus dizajn

Pri výbere bežeckej obuvi zohľadnite okrem dizajnu, ktorý by mal byť až na druhej koľaji, najmä podrážku. Bežecké topánky sa líšia aj od toho, na aký terén ich budete primárne používať. Preto sa pozrite na to, či chodíte behať po meste, alebo ste skôr na bežeckej dráhe, prípadne chodíte na lesné cestičky na mäkší povrch.

Zdroj obrázka: Maridav / Shutterstock.com

Niektoré bežecké podrážky môžu byť odpružené. To znamená, že pri dopade zmiernia náraz chodidla. V takom prípade vaše kĺby nebudú také namáhané, a zároveň táto podrážka pomáha aj pri odraze, čiže budete cítiť ľahšie následné odrazy od povrchu, na ktorom beháte. Takéto podrážky sú mäkučké a zabraňujú zmene ich tvaru v čase pri nosení.

Pokiaľ si nejakú bežeckú obuv vyberiete, hneď po jej zakúpení si ju vyskúšajte a skúste v nej doma aspoň nejakú dobu chodiť. Kriticky zhodnoťte, či vám topánka dobre sadla a keď nie, nebojte sa ju vymeniť, pretože ak vám už len doma nebude sedieť, tak pri behu to budete cítiť dvojnásobne.

Výhodou objednávok na stránke Footshopu je to, že môžete tovar bezplatne vrátiť a objednáte si lepšie sadnúcu veľkosť.

Každý rekreačný či športový bežec si na stránkach e-shopu Footshop vyberie tie správne bežecké topánky pre konkrétny terén, na ktorom najčastejšie beháva. Pri objednávke nad 100 eur navyše neplatíte poštovné, takže sa vám bude objednávka potvrdzovať o niečo ľahšie. Staňte sa aj členom Footshop clubu a začnite využívať zaujímavé zľavy a akcie na obľúbený športový tovar, napríklad aj na bežeckú obuv.

Keď už budete mať v košíku tie správne bežecké topánky, bola by škoda neprihodiť si aj kvalitné funkčné oblečenie, vďaka ktorému sa namotivujete a s radosťou v najbližšej dobe vybehnete za lepšími cieľmi a dosahovaním výsledkov. V novom športovom oblečení sa vám bude minimálne hlavou behať o čosi jednoduchšie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.