Mám veľký nos, škaredé oči, krivé ústa, nepekné prsia. Som škaredá. Počujete od niekoho zo svojho okolia tieto vety? Ak áno, zbystrite pozornosť. Nemusí totiž ísť len o nejaký rozmar, ale o vážne ochorenie, tzv. dysmorfofóbiu, čo je porucha charakterizovaná subjektívnym pocitom škaredosti, fyzickou vadou alebo znetvorením.
Dysmorfofóbia je porucha, ktorá nikdy človeka nezožiera sama. Ide vždy ruka v ruke s ďalším ochorením – najčastejšie s bulímiou, anorexiou, úzkosťami, depresiou alebo sociálnou fóbiou.
Ľudia, ktorí trpia dysmorfofóbiou sa považujú za škaredých, a to kvôli fyzickým nedokonalostiam, ktoré však vidia len oni sami. Ich okolie ich väčšinou vníma úplne normálne.
Ochorením v súčasnosti trpí okolo 2,5 percent populácie. Toto číslo sa však podľa dostupných štúdií stále zvyšuje.
Čo spôsobuje dysmorfofóbiu?
Nespokojnosťou s vlastným telom trpí až 60 percent populácie. Práve v období dospievania sa zaoberáme tým, ako vyzeráme, čo by sme na sebe zlepšili a čo je na nás zaujímavé či pekné. Časom väčšinou pocity nespokojnosti sami odznejú.
My dospejeme a starosti ohľadom nášho vzhľadu vystriedajú iné. V prípade dysmorfofóbie ale pocity odporu k vlastnému telu nezmiznú.
Menia sa v chronický problém a v niektorých prípadoch môžu vyústiť až k samovražde alebo úplnému odrezaniu od spoločnosti a sociálneho kontaktu. Veľmi často sa chorí snažia uľaviť si pomocou plastických operácií.
To však nepomáha. Dotyčný nie je po zákroku nikdy spokojný, ale vzápätí na sebe nájde ďalšie chyby a nedokonalosti, ktoré je treba „opraviť“. Dostáva sa tak do začarovaného kruhu.
Ako s dysmorfofóbiou bojovať?
Veľmi podstatná je rola rodičov. Je potrebné, aby prijímali svoje dieťa také, aké je. A dokázali vnímať jeho jedinečnosť a nemennú vnútornú hodnotu.
Vhodné slová by mali najbližší voliť predovšetkým v období dospievania, keď dieťa potrebuje počuť uisťujúce slová o svojom meniacom sa tele.
Mnohokrát ale rodičia zrážajú sebavedomie dieťaťa nemiestnymi komentármi a poznámkami bez toho, aby si to uvedomovali.
Aj to môže ovplyvniť následný rozvoj dysmorfofóbie. Rodičia by sa mali zamyslieť ako vlastne vnímajú chyby a ako s nimi dokážu pracovať.
Pokiaľ už dysmorfofóbiou trpíte
Nebude to zrejme jednoduché, ale pokiaľ nechcete zostať spútaní v zajatí dysmorfofóbie, vyrazte za odborníkom – psychoterapeutom.
V mnohých prípadoch sa liečba nezaobíde bez užívania psychofarmák, a to predovšetkým kvôli častej sprievodnej úzkosti a depresii, ktoré dotyčnému často znemožňujú fungovanie v bežnom živote.
Foto: http://www.canva.com
Sledujte nás aj na sociálnych sieťach:
Najnovšie články:
- Luxusný Modrý vlak a vynikajúca detektívka od Agathy ChristieZáhada Modrého vlaku je detektívka od Agathy Christie, ktorá práve vyšla v novom vydaní. Opäť sa v nej zaskvie jedinečný Hercule Poirot.
- Ako môžu zaneprázdnené ženy zabezpečiť zdravú stravu pre svojho psa?Dobrá správa je, že aj v rýchlom tempe sa dá vybrať kvalitné krmivo pre psov, ktoré šetrí čas, no zároveň podporuje zdravie a je dokonca čerstvo pripravené.
- Jarné inšpirácie – ReceptyPikantné pohladenie z Nivy Nátierka Vyskúšajte aj vy novú príchuť jedinečného a originálneho syra Niva pikant. Zabojujte zároveň s nástrahami nepriaznivého počasia zdravým cesnakom. Lahodnú nátierku pripravíte rýchlo a jednoducho! IngrediencieSyr NIVA pikant, 400 gramovTavený syr NIVA, jeden kusMäkký tvaroh, 250 gramovKyslá pochúťková smotana, jeden kusMasloCesnak, štyri strúčky PostupSyr NIVA pikant postrúhajte. Následne pridajte tavený syr, mäkký… Čítať viac: Jarné inšpirácie – Recepty
- Veľkonočná šunka – receptAj vám sa vôňa domácej údenej šunky spája s detskými časmi počas veľkonočného obdobia? Najlepšie chutila tradične doma urobená a vyúdená šunka, ktorú nám neskôr mamy či babičky podávali s vajíčkom, syrovou hrudkou, zeleninou a veľkonočným chlebíkom. Veľkonočná šunka – recept. Pripomeňte si slovenskú tradíciu a pripravte si aj vy svoju domácu šunku. Nech sa páči Veľkonočná šunka – recept.… Čítať viac: Veľkonočná šunka – recept
- Máte malý balkón? Takto z neho spravíte záhradku aj oázu pohodyPremeňte svoj malý balkón na miesto, kde si ráno vypijete kávičku, odtrhnete rajčinu a voňavé bylinky a večer si oddýchnete s vyloženými nohami. Ako na to? Je pravda, že terasa poskytuje oveľa viac možností realizovať sa na poli mestského záhradkárčenia a na veľkom balkóne sa nájde aj dostatok priestoru na posedenie. Nenechajte sa však odradiť rozmermi vášho balkóna! Poďte… Čítať viac: Máte malý balkón? Takto z neho spravíte záhradku aj oázu pohody