Ako milovať samého seba?

1
Nespokojnosťou s vlastným telom trpí až 60 percent populácie.

Mám veľký nos, škaredé oči, krivé ústa, nepekné prsia. Som škaredá. Počujete od niekoho zo svojho okolia tieto vety? Ak áno, zbystrite pozornosť. Nemusí totiž ísť len o nejaký rozmar, ale o vážne ochorenie, tzv. dysmorfofóbiu, čo je porucha charakterizovaná subjektívnym pocitom škaredosti, fyzickou vadou alebo znetvorením.


Dysmorfofóbia je porucha, ktorá nikdy človeka nezožiera sama. Ide vždy ruka v ruke s ďalším ochorením – najčastejšie s bulímiou, anorexiou, úzkosťami, depresiou alebo sociálnou fóbiou.

Ľudia, ktorí trpia dysmorfofóbiou sa považujú za škaredých, a to kvôli fyzickým nedokonalostiam, ktoré však vidia len oni sami. Ich okolie ich väčšinou vníma úplne normálne.

Ochorením v súčasnosti trpí okolo 2,5 percent populácie. Toto číslo sa však podľa dostupných štúdií stále zvyšuje.

Dysmorfofóbia je porucha, ktorá nikdy človeka nezožiera sama. Ide vždy ruka v ruke s ďalším ochorením – najčastejšie s bulímiou, anorexiou, úzkosťami, depresiou alebo sociálnou fóbiou.

Čo spôsobuje dysmorfofóbiu?

Nespokojnosťou s vlastným telom trpí až 60 percent populácie. Práve v období dospievania sa zaoberáme tým, ako vyzeráme, čo by sme na sebe zlepšili a čo je na nás zaujímavé či pekné. Časom väčšinou pocity nespokojnosti sami odznejú.

My dospejeme a starosti ohľadom nášho vzhľadu vystriedajú iné. V prípade dysmorfofóbie ale pocity odporu k vlastnému telu nezmiznú.

Menia sa v chronický problém a v niektorých prípadoch môžu vyústiť až k samovražde alebo úplnému odrezaniu od spoločnosti a sociálneho kontaktu. Veľmi často sa chorí snažia uľaviť si pomocou plastických operácií.

To však nepomáha. Dotyčný nie je po zákroku nikdy spokojný, ale vzápätí na sebe nájde ďalšie chyby a nedokonalosti, ktoré je treba „opraviť“. Dostáva sa tak do začarovaného kruhu.

Pokiaľ nechcete zostať spútaní v zajatí dysmorfofóbie, vyrazte za odborníkom – psychoterapeutom.

Ako s dysmorfofóbiou bojovať?

Veľmi podstatná je rola rodičov. Je potrebné, aby prijímali svoje dieťa také, aké je. A dokázali vnímať jeho jedinečnosť a nemennú vnútornú hodnotu.

Vhodné slová by mali najbližší voliť predovšetkým v období dospievania, keď dieťa potrebuje počuť uisťujúce slová o svojom meniacom sa tele.

Mnohokrát ale rodičia zrážajú sebavedomie dieťaťa nemiestnymi komentármi a poznámkami bez toho, aby si to uvedomovali.

Aj to môže ovplyvniť následný rozvoj dysmorfofóbie. Rodičia by sa mali zamyslieť ako vlastne vnímajú chyby a ako s nimi dokážu pracovať.

Pokiaľ už dysmorfofóbiou trpíte

Nebude to zrejme jednoduché, ale pokiaľ nechcete zostať spútaní v zajatí dysmorfofóbie, vyrazte za odborníkom – psychoterapeutom.

V mnohých prípadoch sa liečba nezaobíde bez užívania psychofarmák, a to predovšetkým kvôli častej sprievodnej úzkosti a depresii, ktoré dotyčnému často znemožňujú fungovanie v bežnom živote.
Foto: http://www.canva.com

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach:

Najnovšie články:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.