Rebarbora a nové recepty z nej

0

Možno vám rastie len tak v záhrade a doteraz ste si ju nevšimli. Pripomína lopúch, a pritom patrí k najzdravším druhom zeleniny. Pôvodne k nám prišla z Číny. Je vhodná na jedenie aj ako liek. Konzumujú sa dužinaté stopky, ktoré sa zbierajú na jar. Tmavočervené sú sladšie, zelené a žlté majú kyslejšiu chuť. Rebarbora recepty.

Rebarbora na prvý pohľad vyzerá ako lopúch. Na konci 30 až 50 centimetrov dlhých stopiek, ktoré sú zfarbené do zelena, žlta alebo červena, sú veľké dlaňovité listy tmavozelenej farby.

Zo stredu ružice listov v letných mesiacoch vyrastá 1,5 až 2 metrová kvetná stonka s drobnými žltými kvietkami.
Čítajte tiež: Rebarborové recepty

Rebarbora na prvý pohľad vyzerá ako lopúch. Na konci 30 až 50 centimetrov dlhých stopiek, ktoré sú zfarbené do zelena, žlta alebo červena, sú veľké dlaňovité listy tmavozelenej farby.

Rebarbora – sezóna je na jar

Sezóna zberu rebarborových stopiek sa začína v apríli a trvá do polovice júna. Staré mamy tvrdia, že najlepšia chuťovo aj výživovo je do Jána, teda do 24. júna.

Neskorší zber sa už neodporúča, nakoľko stopky obsahujú viac kyseliny šťaveľovej, ktorá môže podráždiť žalúdočnú sliznicu.
Čítajte tiež: Rebarbora lieči aj výborne chutí

Kedy ju zbierať?

Z jednej rastliny sa dá získať až sedem kilogramov stopiek. Zbiera sa najlepšie hneď ráno, a to tak, že listovú čepeľ hneď po odlomení odrežeme a necháme len vejárovitý, asi dvoj – až trojcentimetrový kúsok, aby stopka nevysychala a nezvädla.
Čítajte tiež: Špargľa a recepty z nej

Z mladého trsu odrežeme niekoľko listov s úplne  vyvinutou čepeľou. Zo starších rastlín môžeme odrezať až tretinu listov. V chladničke vydržia asi dva týždne. Hoci sa rebarbora radí medzi zeleninu, stonky sa spracovávajú skôr ako na sladko.

Pripravujú sa z nich najmä koláče či kompóty alebo džemy. Pred úpravou ich treba ošúpať a nakrájať na menšie kúsky.

Čo obsahuje rebarbora?

Chuť rebarbory je kyslá, obsahuje kyselinu listovú, ktorá je prospešná pre krv a činnosť mozgu a nervov. Má tiež nadpriemer vápnika, ktorý je potrebný pre ženy v menopauze. Vysoký obsah draslíka pomáha zasa odvodňovať organizmus. 

Je bohatým zdrojom vlákniny, ktorá viaže tuky, detoxikuje telo, podporuje činnosť čriev a potláča zápchu. Listy sa používajú na liečbu popálenín a rôznych poranení.

Vypestujte si ju doma

Rebarbora sa zberá najskôr v druhom roku pestovania. Mladé rastlinky môžete získať aj sejbou osiva. Je však málo klíčivá a niekedy nevzíde. Istejšie je rozdeliť staršie trsy rýľom na viac častí a tie vysadiť.

Rastlina sa vysádza v marci alebo apríli, ale aj v októbri. Vegetačný vrchol má byť asi päť centimetrov pod povrchom pôdy. Vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť minimálne 1,2 až 2 × 1,2 až 2 m.

Mladé rastlinky pred zimou chránime prikrývkou – z čečiny, rašelinou alebo lístím. Bežne ju ošetrujeme okopávaním a pravidelným zavlažovaním.

Choroby ani škodcovia ju nenapádajú. Ak chceme mať úrodu skôr, môžeme na jar prihrnúť k stopkám pôdu alebo prikryť rastliny netkanou bielou textíliou.

Rebarbora recepty:

Croissant s jahodovo-rebarborovým džemom

Croissant s jahodovo - rebarborovým džemom

Počet porcií: 12 porcií

Potrebujeme:

zaváraninové fľaše,
mixér s miesiacim hákom,
potravinovú fóliu,
papier na pečenie,
valček,
plech na pečenie,
pierko na potieranie

Suroviny:

Croissant
100 ml mlieka
25 g droždia
200 ml vlažnej vody
500 g hladkej múky
65 g kryštálového cukru
8 g soli
250 g zmäknutého masla

Na potretie
1 vajíčko
1 žĺtok
štipka soli Castello

Rebarborový džem

600 g jahôd
600 g rebarbory
500 g kryštálového cukru Castello
šťavu z 2 citrónov
kôru z 1 citróna

Postup

Croissant
1.V mlieku rozmiešame droždie, pridáme vodu, lyžicu múky, lyžicu cukru, premiešame a necháme vykysnúť kvások.

2. Zvyšnú múku, cukor, soľ a 20 g masla vymiešame na mrveničku. Prilejeme kvások a vymiesime elastické cesto, ktoré sa odlepuje od misky.

3.Cesto zabalíme do fólie, nie natesno, aby mohlo kysnúť, a odložíme do chladničky na 2 hodiny.

4. Medzitým zvyšné maslo rozvaľkáme medzi dvoma papiermi na pečenie na obdĺžnik s hrúbkou približne 3 mm. Odložíme ho do chladničky.

5. Vykysnuté cesto rozvaľkáme na pomúčenej doske na obdĺžnik, aby sme do neho mohli zabaliť maslový plát. Cesto s maslom rozvaľkáme a zložíme na 4-krát ako knihu. Cesto opäť zabalíme do fólie, nie natesno, a necháme v chladničke 1 hodinu podkysnúť.

6.Potom cesto v smere spoja rozvaľkáme na dĺžku valčeka a zložíme na 3-krát ako list. Opäť zabalíme do fólie a dáme na 1 hodinu do chladničky. Potom postup zopakujeme ešte raz.

7. Cesto vyberieme z chladničky a rozvaľkáme na hrúbku asi 4 mm. Nakrájame na trojuholníky dlhé asi 10 cm, najkratšiu stranu narežeme a cesto zrolujeme. Konce zahneme, aby sme vytvorili špecifický mesiacovitý tvar croissantu.

8.Croissanty necháme 1 – 2 hodiny podkysnúť, aby zdvojnásobili svoj objem. Podkysnuté croissanty potrieme vajíčkom rozšľahaným so žĺtkom a štipkou soli. Pečieme ich do chrumkava v rúre vyhriatej na 200 °C.

Džem

Prípravu džemu začneme deň vopred.

1. Ovocie umyjeme, očistíme a nakrájame – jahody na väčšie kúsky, rebarboru na malé.

2.Premiešame s cukrom, citrónovou šťavou a kôrou a necháme pri izbovej teplote odstáť do druhého dňa.

3. Na druhý deň ovocie za stáleho miešania varíme na miernom ohni do zhustnutia. Džem nalejeme do zaváraninových fliaš a sterilizujeme alebo stačí zabaliť do deky a nechať vychladnúť.

Servírovanie
Croissanty servírujeme rozkrojené a potreté domácim rebarborovo-jahodovým džemom.

Chutná kytica z rebarborových cupcakes

Kytica s rebarborových cupcakes

Počet porcií: 12 porcií

Potrebujeme:

kastról,
sitko,
metličku na šľahanie,
plech na cupcakes,
papierové košíčky na cupcakes,
ručný mixér,
cukrárske vrecká,
rôzne ozdobné špičky,
polystyrén,
črepník,
špajdle,
zelené listy

Suroviny:

Cesto
300 g rebarbory
175 g kryštálového cukru Castello
3 pomaranče
125 g hladkej múky Castello
80 g mandlí Belbake
štipku soli Castello
1 lyžičku kypriaceho prášku do pečiva
125 g kyslej smotany
3 vajíčka
150 g masla

Krém

250 g masla
120 g práškového cukru
300 g nátierky z čerstvého syra
kôru z 1 pomaranča
kôru z 1 citróna
červené potravinárske farbivo
fialové potravinárske farbivo

Postup:

Cesto
1. Stonky rebarbory ošúpeme a nakrájame na malé kúsky. Preložíme do kastróla, zasypeme 50 g kryštálového cukru a pridáme šťavu a kôru z pomarančov. Uvaríme do mäkka.

2. Potom scedíme a necháme vychladnúť.

3. Medzitým v miske zmiešame múku, zvyšný cukor, pomleté mandle, soľ a prášok do pečiva. V druhej miske zmiešame smotanu, vajíčka a vlažné rozpustené maslo.

4. Mokré ingrediencie prilejeme k suchým a pár ťahmi spojíme. Vmiešame aj vychladnutú rebarboru.

5. Plech na cupcakes vystelieme papierovými košíčkami a naplníme cestom do 2/3. Pečieme v rúre vyhriatej na 180 °C približne 20 minút. Upečené cupcakes necháme vychladnúť.

Krém
1. Maslo s cukrom vyšľaháme mixérom do peny. Po častiach zašľaháme nátierku z čerstvého syra.

2. Na záver pridáme pomarančovú a citrónovú kôru.

3. Krém rozdelíme na tri časti.

4. Jednu časť zafarbíme červenou potravinárskou farbou, druhú fialovou a tretiu necháme bielu.

5. Krémy naplníme do cukrárskych vreciek s ozdobnými špičkami. Na ružové ruže použijeme veľkú špičku s dlhými zúbkami, na fialový orgován malú špičku s ostrými zúbkami, na bielu chryzantému hladkú špičku na tvorbu lupeňov.

Servírovanie
Upečené a vychladnuté cupcakes napichujeme na špajdle do polystyrénu v črepníku a zdobíme krémom. Aby bola kytica dokonalá, medzery vyplníme listami. Na záver môžeme previazať mašľou.
http://samanskesviecky.sk
Foto: www.pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.