Prvý november, Svetový deň vegánstva, poukazuje na rastúci trend vegánskej stravy. Odhaduje sa, že v súčasnej dobe sa celosvetovo až 88 miliónov ľudí stravuje výhradne vegánsky a hodnota trhu s rastlinnými bielkovinami by mala do roku 2027 dosiahnuť hodnotu 23,4 miliardy dolárov.
Štúdia tvrdí, že rastlinná strava môže znížiť riziko ischemickej choroby srdca až o 40 %. Na zabezpečenie plnohodnotnej výživy musíte dodržiavať niekoľko kľúčových pravidiel.
Vegánstvo – rastlinná strava a jej zdravotné výhody
V posledných rokoch sme svedkami výrazných zmien v spôsobe stravovania spoločnosti. Mnoho ľudí preferuje rastlinné bielkoviny pred živočíšnymi a ako dôvody najčastejšie uvádzajú etické presvedčenie, zdravotné benefity a ochranu životného prostredia.
Očakáva sa, že trh s rastlinnými bielkovinami dosiahne do roku 2027 hodnotu 23,4 miliardy dolárov.
Rastúci dopyt po týchto produktoch je spojený s povedomím o zdravotných prínosoch – znížením rizika srdcových ochorení, cukrovky a rakoviny.
Štúdia publikovaná v časopise Journal of the American Heart Association ukázala, že rastlinná strava môže znížiť riziko ischemickej choroby srdca až o 40 %.
Rastlinné bielkoviny sú tiež atraktívnou voľbou pre tých, ktorí si chcú udržať zdravú váhu. A tiež znížiť riziko obezity.
Sója už nie je jedinou voľbou
Sója bola dlho kráľom rastlinných bielkovín. Teraz existuje celý rad alternatív.
K tým najobľúbenejším patria:
Hrachový proteín: je bohatý na esenciálne aminokyseliny. Je ľahko stráviteľný a môžu ho jesť ľudia s citlivejším zažívaním alebo potravinovými intoleranciami.
Ryžový proteín: je hypoalergénny, bezlepkový. Môžete ho jesť aj pri diétnych obmedzeniach.
Quinoa: tento všestranný rastlinný zdroj bielkovín má nespočetné množstvo aminokyselín. Zároveň je bezlepkový.
Šošovica: okrem toho, že je vynikajúcim zdrojom bielkovín, má vysoký obsah vlákniny a minerálov.
Ľanové semienko: je bohaté na esenciálne živiny a omega-3 mastné kyseliny. Pomáha udržiavať zdravé kosti.
Vegánstvo: Cesta k optimálnej výživovej rovnováhe
„Zdravotné výhody vegánskej stravy sú zrejmé. Vegáni musia nájsť správnu kombináciu rastlinných bielkovín, aby zaistili potrebné živiny,“ hovorí Gavin Stainton, hlavný vedecký pracovník a vedúci inovácií v spoločnosti Herbalife.
Vegánstvo – čo jesť?
1. Rôzne zdroje bielkovín: aby ste pokryli celú škálu aminokyselín, používajte vo svojej strave rôzne zdroje bielkovín, ako sú fazuľa, orechy, semienka a obilniny.
2. Doplnky stravy: pre ľahšie dosiahnutie odporúčaného denného prísunu bielkovín môžete zvážiť použitie doplnkov stravy.
3. Vyvážené jedlo: pripravujte si vyvážené jedlá, ktoré obsahujú bielkoviny, sacharidy a zdravé tuky.
4. Obráťte sa na odborníka: ak máte pochybnosti, využite rady odborníka, ktorý vám pomôže so správnym nastavením jedálneho lístka a poradí aj s vhodnými doplnkami stravy.
5. Čítajte etikety: venujte pozornosť etiketám, aby ste zaistili dostatočný príjem živín.
Rastlinná strava ponúka mnoho výhod pre zdravie a životné prostredie a jej popularita stále rastie. So správnou kombináciou rastlinných bielkovín môžete dosiahnuť zdravý a aktívny životný štýl aj ako vegán.
Foto: http://www.canva.com