Ako si spríjemniť home office?

0
woman in red long sleeve shirt looking at her laptop
Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

S príchodom pandémie a jej nejasným koncom sa začal aj na Slovensku rozmáhať typ práce home office, alebo práca z domu. Na začiatku boli ľudia pri tomto type práce v rozpakoch a nevedeli si celkom dobre zadeliť čas a nájsť vhodný nerušený priestor na prácu. Zadelenie času je pre niektorých stále problémom, ďalší zamestnanci tento typ práce vítajú.

Z rôznych prieskumov vyplýva, že na home office oceňujú najmä flexibilný pracovný čas s ohľadom na ich súkromné úlohy. Oceňujú tiež samostatnosť pri riešení úloh.

Hybridný typ prácekancelária i home office

Aj mnohí zamestnávatelia uznali, že efektívnosť ich zamestnancov pracujúcich z domu je v mnohých prípadoch rovnaká alebo dokonca vyššia a tak, ako to bolo možné, zaviedli striedavý (hybridný) typ práce, kedy sa so svojimi podriadenými stretávajú na porade a operatívne záležitosti sa naďalej riešia online. A práve hybridný typ (porady v kanceláriách a home office) práce je ten, ktorý si zamestnanci po skončení pandémie želajú.

V prípade, že sa človek doma počas pracovnej doby musí starať napríklad o deti, je to trochu zložitejšie a time management je o to náročnejší.

turned off laptop computer
Photo by Ken Tomita on Pexels.com

Ako efektívne zvládnuť home office?

Princíp 8/8/8

Veľmi dôležité je zadeliť si čas na prácu, koníčky, rodinu a oddych a neprelínať ich. Pri práci si doprajte aj prestávky, čas na obed, kávu a pohyb. Keď dlho sedíte, telo sa potrebuje „natiahnuť“. Dodržiavajte režim, akoby ste ráno išli do práce, nezostávajte celý deň v pyžame, prezlečte sa do niečoho pohodlného, v čom sa vám bude dobre pracovať. Stanovte si presný čas, odkedy dokedy budete pracovať, naplánujte si prácu, čas na prestávky a tiež ukončenie pracovného času. Akonáhle „padne“ nepracujte. Venujte sa rodine, deťom, koníčkom. Aj počas home office sa snažte dodržiavať systém 8/8/8, čiže 8 hodín práca, 8 hodín rodina a koníčky a 8 hodín spánok. Ráno a večer byt vyvetrajte.

woman in white shirt looking out the window
Photo by cottonbro on Pexels.com

Aj na home office plánujte

Pred skončením pracovného času si naplánujte úlohy na ďalší deň. V rámci time managementu sa dokonca odporúča plánovať si celý týždeň alebo aj mesiac. Minimálne týždeň by ste mali mať rozvrhnutý tak, aby ste v ňom mali zahrnuté aj dôležité porady a samozrejme úlohy, ktoré sú pred vami. Ak si ich môžete rozvrhnúť na niekoľko dní, naplánujte si každý krok a keď ho splníte, zaznačte si to. Plánovanie, okrem toho, že vám pomáha zvládať pracovné úlohy, eliminuje aj prokrastináciu. A prečo si plánovať prácu aj každý večer pred ďalším pracovným dňom? Pretože nie je nič horšie, ako vstávať s myšlienkou, že neviem, čo mám na práci.

crop anonymous black woman writing in notebook
Photo by Monstera on Pexels.com

Stravujte sa zdravo!

V práci máte vyhradený čas na obed, doma si ho vyhraďte tiež. Avšak niekto vám musí navariť. Ak nemáte čas navariť večer napríklad aj na tri nasledujúce dni, alebo ráno pred prácou, preskúmajte si možnosti donáškovej služby. Pri práci z domu, ak pravidelne necvičíte, máte nižší výdaj ako príjem, a tak ešte viac ako inokedy by ste sa mali zamerať na zdravé a nezaťažujúce jedlá. Kalorické jedlá, s vysokým obsahom cukru zaťažujú žalúdok a spôsobujú stratu koncentrácie a ospalosť. Zabudnite teda na tučné jedlá a uprednostnite ovocie (dve porcie denne) a zeleninu (tri porcie denne) a jedlá s nízkym obsahom tuku. Zo svojho jedálnička tiež odstráňte sladené malinovky a pite pravidelne vodu.

flat lay photography of two tray of foods
Photo by Ella Olsson on Pexels.com

Hýbte sa
Skúste si to tak naplánovať, že po skončení pracovného času sa pôjdete prejsť. Ideálne do lesa a aspoň na hodinku. Pohyb nie je možné nahradiť ničím iným a rovnako je to s pobytom na čerstvom vzduchu. Pohyb a to pravidelný okrem toho, že vás udrží v kondícií, navyše výrazným spôsobom prispieva k duševnej pohode.

woman in brown sleeveless dress and blue jeans standing on gray path road
Photo by Noelle Otto on Pexels.comČo doma ešte potrebujete?

Home office má svoje výhody aj nevýhody. K nevýhodám patrí strata alebo obmedzenie sociálneho kontaktu, ktorým teraz trpí veľká väčšina z nás. Čiastočne kontakt s kolegami nahrádzajú online porady, no pre ľudí, ktorí sú viac extrovertmi môže byť toto obmedzenie skľučujúce. Východiskom môže byť každodenná pravidelná pohybová aktivita, ktorá má aj blahodarne účinky na psychiku.

S home officom sú spojené aj počiatočné náklady – samozrejmosťou je vysokorýchlostný internet, počítač alebo notebook, tlačiareň a kvalitné PC príslušenstvo. Aby vás tlačiareň neprekvapila prázdnymi stranami, majte po ruke spoľahlivého dodávateľa tonerov a atramentov. Takým je internetový obchod  https://www.originalnetonery.sk/, ktorý sa špecializuje na všetky dostupné tlačiarne na trhu, a patrí tak k najväčším predajcom náplní do tlačiarní. V e-shope OriginalnyTonery.cz nájdete len originálne tonery z oficiálnych distribúcií výrobcov HPCanon, Epson BrotherSamsung a ďalších, ktoré zaručujú stopercentnú kvalitu a bezproblémovú prevádzku tlačiarní, kopírok a faxov.

Kde v byte alebo dome pracovať?

Na začiatku sa zmenili jedálenské stoly na pracovňu, iní pracovali v obývačke. Časom začali v bytoch vznikať domáce pracovne. Nech už pracujete kdekoľvek v byte, dôležité je správne sedieť. „Držanie tela a sedenie majú z hľadiska správnosti spolu veľa spoločného. Väčšina ľudí, ktorá správne drží telo, správne aj sedí, a takisto aj naopak. Jedno veľmi úzko ovplyvňuje to druhé.“ hovorí Ľuboš Gsch, osobný tréner a špecialista na tvarovanie postavy.

Podľa jeho slov, veľmi zjednodušeným základom správneho sedenia/držania tela by malo byť vzpriamené držanie tela s minimálnou pomocou opory. „Na sedenie by sme mali využívať vlastné svaly a nie mechanické opory v podobe operadla alebo stola. Akékoľvek predkláňanie či zakláňanie (akejkoľvek časti tela) nie je žiaduce a správnosť polohy narúša.“
Andrea Hinková – Tarová

Čítajte tiež: 10 tipov ako si posilniť imunitu a udržať psychickú pohodu

man in white polo shirt and black shorts sitting on gray couch using macbook
Photo by Nataliya Vaitkevich on Pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.