Pripiť s bublinkami môžete aj bez alkoholu!

1

Poviete si – tak buď pijem, alebo nepijem. Preto mnoho milovníkov šumivého vína ani len nepomyslí na jeho nealkoholickú variantu. No keď zistíte, ako to s tým nealkom je, možno predsa len zmeníte názor.

Nie je cieľom presviedčať milovníkov bubliniek o tom, že nealko šumivé víno je „new black:“ Chceme vás len naladiť na túto prepracovanú alternatívu šumivého vína bez alkoholu, ktoré si plným právom zaslúži nazývať sa vínom. Skúste, možno len zo zvedavosti prijať ponúknutú možnosť vystreliť zátku z fľaše a bez výčitiek si dopriať chuť a pocit z pravých bubliniek v situáciách, ktoré chcete osláviť bez „hladinky“.

Tak čo to vlastne je!?
Nie je to ani hroznová šťava, ani mušt a ani bublinkový hroznový nápoj, ktorý môžete rozliať deťom na oslave 6. narodenín. Vlastne, technicky môžete – no stretnete sa s masívnym „bleeeeee.“ Možno vám tento žart príde nemiestny, ale o nealku ako o „detskom šampanskom“ môžu hovoriť len tí, ktorí ešte Hubert Nealko neskúsili.

Kde je pravda?
Pravda je, pravdaže, ukrytá vo víne. I v tom šumivom a nealkoholickom. Celý proces výroby nealkoholického šumivého vína o prvej bobule hrozna prebieha úplne totožne, ako výroba vína s obsahom alkoholu. Alkohol je v prípade vína produktom fermentácie a bežne v „zrelej“ fľaši vína či šumivého vína dosahuje úroveň od 8 – 14 %.  Platí pri tom pravidlo, že čím menej percent alkoholu, s tým sladším nápojom môžete počítať, pretože k pozastaveniu procesu fermentácie došlo skôr a víno ešte obsahuje pôvodný, neprekvasený hroznový cukor.

 Áno, pochopili ste správne – nealko víno a šumivé víno bolo na konci dňa rovnako alkoholické, ako jeho bratia a sestry pochádzajúce z rovnakého tanku. Alchýmia nad rámec bežného čarovania sa začne diať až potom. Nie, neudeje sa reverzná biblická premena vína na vodu, víno zostane vínom. Akurát sa parou či tlakom pri teplotách okolo 25 – 30 ° dealkoholizuje. Prečo pod ním neprikúria trochu viac? Pretože všetky odtiene vône, chuti, kyselinky či biskvity majú aj pri výrobe nealkoholického šumivého vína zostať presne tam, kde patria. Vo fľaši.

To, pri akej príležitosti si môžete Hubert Nealko dopriať, vám diktovať nebudeme. Či budete fandiť športovcom na Olympiáde, viezť hostí z oslavy či na ňu, štrngať si s čerstvou mamičkou k narodeniu potomka – je to na vás. No v prípade, že si chcete pochutiť na poháriku s ostatnými a „nenafúkať“, viete, po čom môžete siahnuť.

Milé prekvapenia totiž niekedy vzídu z pochybností. Tie o tom, že nealko je hroznový džús sme dúfam vyvrátili a najbližšie, keď si budete počas horúceho letného dňa chcieť dať bublinky, ktoré vás neopoja no chuť uspokoja, možno siahnete po nealko fľaši s korkom namiesto po plechovke.

www.hubertsekt.sk
Čítajte tiež: V meste je nový Club! Pre leto plné zážitkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.