Áno, aj po 40. roku môžete schudnúť!

4
Foto: Pexels

Štyridsiatka je za vami a vy sa zrazu neviete zmestiť do nohavíc, aj keď sa stravujete ako predtým? Rozhodli ste sa schudnúť, ale vaše kilá sa vás držia aj napriek tomu, že si naozaj dávate pozor?

Predtým vám stačilo vymeniť klasickú večeru za šalát a kilá boli dole. Dnes sa stravujete diétne celý deň, ale nie a nie schudnúť? Na vine môže byť práve váš vek.

Máme pre vás pár tipov, s ktorými sa podarí nechcených kíl zbaviť. 

Prečo po 40. roku priberáme na váhe?

Obsah:

Existuje množstvo dôvodov, prečo po 40. roku života priberáme. Niektoré sú genetické, iné sú spôsobené prirodzeným starnutím a niektoré priamo súvisia s výberom životného štýlu. Ku štyrom najdôležitejším patria hormóny, dedičnosť, slabší metabolizmus a strata svalovej hmoty. 

V druhej časti článku nájdete tipy na chudnutie a vybudovanie si zdravého životného štýlu, z ktorého budete mať radosť.

1. Hormóny

Jedným z hlavných vinníkov priberania na váhe sú vaše hormóny, ktoré sa začínajú meniť približne po 30. roku života. Táto zmena hormónov, menej estrogénu u žien a menej testosterónu u mužov spôsobí, že sa tuk vo vašom tele posúva do stredu tela, zatiaľ čo opúšťa ostatné oblasti tela. To je jeden z dôvodov, prečo môžete byť trošku „nadýchanejšie“ uprostred, kým ostatné časti sa toľko nemenia. 

2. Dedičnosť

Sú to najmä gény, ktoré určujú to, koľko tukových buniek máme a kde sú uložené. To je niečo, čo naozaj nemôžeme zmeniť. Ak sa pozriete na svojich rodičov a príbuzných, uvidíte, pri ktorých častiach tela môže mať vaša rodina sklon k ukladaniu prebytočného tuku. 

3. Slabší metabolizmus

Po 40. roku života nastane vo vašom metabolizme hneď niekoľko zmien. Po prvé, klesá váš bazálny metabolizmus, čo je hodnota, ktorá udáva množstvo energie na udržanie všetkých vitálnych funkcií človeka. Po druhé, počas cvičenia vydávate menej celkovej energie. Ak teda viac jete, menej cvičíte a stretávate sa s väčším množstvom stresu, budete pravdepodobne rýchlejšie priberať na váhe.

Foto: Pexels

4. Strata svalovej hmoty

 Rovnako ako náš metabolizmus začíname strácať aj naše svaly, keď dosiahneme 40. rokov. Najväčším faktorom straty svalovej hmoty je nedostatok fyzickej aktivity. Tá je rozhodujúcou súčasťou prevencie straty svalovej hmoty. Ak chcete zistiť, akú ideálnu váhu by ste mali mať, zadajte svoje údaje do kalkulačky a zistite, koľko kilogramov je optimálnych pre váš vek. 

Prečo je potrebné si po 40. roku strážiť svoju váhu?

Možno si hovoríte, prečo by ste sa mali snažiť schudnúť, keď vám na vzhľade zas až tak veľmi nezáleží. Nemali by ste vnímať prírastok hmotnosti po 40. roku ako súčasť života. Aj keď je dôležité prijímať a milovať svoje telo, dosiahnutie štyridsiatky nie je len o tom, ako vyzeráte.

Nadváha predstavuje množstvo nebezpečenstiev aj pre vaše zdravie. Strata váhy, predovšetkým brušného tuku, môže významne znížiť riziko niekoľkých zdravotných problémov, vrátane:

 • poruchy dýchania
 • cukrovky
 • vysokého krvného tlaku 
 • spánkového apnoe
 • rakoviny
 • choroby obličiek
 • problémov štítnej žľazy
 • srdcových ochorení a mŕtvice
 • chronickej únavy

Štyridsiatka je najmä o tom, ako sa cítime. Chudnutie nie je len o zbavení sa prebytočných kilogramov, ale o radosti.

Tipy na chudnutie po 40:

Vyšší prísun bielkovín

Bielkoviny sú vo vašom tele hlavným zdrojom energie. Pridanie bielkovín do vašej stravy vám pomôže nielen budovať svaly, ale vás aj zasýti na dlhší čas a celkovo zníži počet kalórií. Bielkoviny pomáhajú vyrovnávať hladinu cukru v krvi a znižovať hladinu inzulínu, hormónu, ktorý signalizuje telu ukladanie tuku. 

Čítajte tiež: Konečne pravda o diétach! Si tým, čomu veríš!

Zaraďte do svojho jedálnička zeleninu a ovocie

Jesť ovocie a zeleninu je dôležité v rámci raňajok, obeda, večere aj desiaty. Obsahujú totiž menej kalórií, preto vám pomôžu schudnúť. Okrem toho obsahujú vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú udržiavať silu vášho tela. Zároveň sú bohaté na vlákninu, vďaka ktorej sa budete cítiť sýti, takže nebudete mať potrebu jesť tak často.

Raňajkujte 


Raňajky sú podstatnou a zásadnou časťou dňa, pretože vám pomáhajú schudnúť zdravo a prirodzene. Musíte sa len uistiť, že vaše raňajky obsahujú dostatok bielkovín, vlákninu a rastlinné tuky, čo sú látky, ktoré vám pomáhajú udržať vaše telo zdravé. Vyskúšajte na raňajky napríklad skvelé nízkosacharidové palacinky, ktoré máte za chvíľu hotové a chutia naozaj výborne. 

Jedzte pomaly


Pri konzumácii jedla je dobré spomaliť. Z bežného života sme zvyknutí rýchlo a bezmyšlienkovite jesť, čo však nie je dobré. Pomalá konzumácia jedla vám pomôže znížiť množstvo jedla, ktoré jete, a zároveň vám pomôže cítiť sa sýto. 

Vyberte sa na každodennú krátku prechádzku


Aktivita vám pomôže spáliť viac kalórií. Navyše pravidelné cvičenie môže znížiť riziko osteoporózy. Úbytok nadbytočných kilogramov znamená, že menej zaťažujete kĺby, čo uľahčuje predchádzanie rôznym prípadným ochoreniam. Bohato stačí 20 minút dennej svižnej chôdze a uvidíte, že rozdiel spoznáte.

Dostatočne pite

Keď ide o chudnutie je rovnako dôležité to, čo pijete, ako to, čo jete. Pre ženy stredného veku môže mať hydratácia obzvlášť hlboké účinky; pitie ľadovej vody je odporúčaným riešením v boji s návalmi horúčav, ktoré často sprevádzajú menopauzu. Vyskúšať môžete aj špeciálne čaje alebo bylinné kúry, ktoré chudnutie podporujú. 

www.ketomix.sk

4 KOMENTÁRE

 1. […] Cvičením sú kĺby lepšie vyživované, spevňujú sa kĺbové väzivá a posilňujú sa svaly, ktoré kĺby chránia. Odborníkmi sú kvôli malej záťaži kĺbov najviac odporúčané vychádzky, turistika, či cyklistika, plávanie, joga aj beh v mäkkom teréne. Významnú zohráva samozrejme váha človeka. Každý kilogram naviac totiž predstavuje pre kĺby, hlavne pre kolená a bedrá, zvýšenú záťaž.Čítajte tiež: Áno, aj po 40. roku môžete schudnúť! […]

 2. […] Chudnutie je o kalorickom deficite, váš energetický výdaj teda musí byť väčší, ako príjem. A vďaka upravenej strave a dostatku pohybu, môžete dosiahnuť výsledok medzi vydanou a prijatou energiou. Spaľovače tukov sú potom akousi nadstavbou. Fungujú tak, že vašu snahu podporia. Ak máte problémy s vysokým krvným tlakom alebo trpíte nejakým kardiovaskulárnym ochorením, poraďte sa pred ich užívaním s lekárom.Čítajte tiež: Áno, aj po 40. roku môžete schudnúť! […]

 3. […] Hovorí tiež, že človek by mal vedieť, čo vlastne robí. Lebo ak nevie, necvičí správne. „Mali by sme si teda naštudovať aspoň nejaké základy, alebo sa s niekým poradiť. Premiestňovaním záťaže sem a tam si totiž môžeme viac ublížiť ako pomôcť,“ hovorí Ľuboš Gsch.Čítajte tiež. Áno, aj po 40. roku môžete schudnúť! […]

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.