Byť černoškou nie je jednoduché

1

Z dievčaťa z nie nóbl štvrti v Chicagu sa stala prvá dáma Ameriky.

Byť černoškou v Amerike nie je jednoduché. Mala som potrebu to napísať hneď na začiatku, pretože celá kniha Michelle Obama „Môj príbeh“, je spoveďou čiernej ženy, ktorá počas celého detstva, dospievania aj kariéry v Bielom dome bojovala so svojou pleťou a predsudkami s ňou súvisiacimi. Nie žeby chcela, len spoločnosť je tak nastavená. V Bielom dome pochopila, akú silu má slovo a tak začala hovoriť. A nielen o černošskej problematike.

Michelle sa narodila v Chicagu do usporiadanej rodiny ako druhé dieťa. Jej matka bola s deťmi doma, otec pracoval vo vodárňach. Bývali v malom byte a peňazí nemali nazvyš. Michelle milovala svoju rodinu, no od života chcela viac. A tak už na základnej škole dosahovala vynikajúce výsledky a veľkú časť svojho dospievania trávila nad učivom. Takto to bolo aj na strednej škole a na vysokej o to viac. Tu sa zastavím, pretože výchovná poradkyňa jej napriek vynikajúcim výsledkom Princeton neodporúčala. Ona sa tam dostala a ako zrejme viete, na tejto prestížnej škole sú černosi v menšine a ona chcela všetkým dokázať, že nato má.

Nakoniec skončila Harvard a s diplomom práva nastúpila do prestížnej právnickej firmy v Chicagu. Medzitým sa zamestnala aj jej matka, nakoľko u otca jeho ochorenie skleróza multiplex postupovala už míľovými krokmi. A keďže sa nechcel liečiť a byť niekomu na obťiaž a keď sa ho niekto pýtal na ako sa má, odvetil klasickým dobre, zomrel predčasne.

Priznám sa, že som počas čítania cítila stále akési napätie. Michelle stále bojovala, za niečo, s niekým, a aby sa presadila nielen vo svete mužov, ale najmä v spoločnosti, kde stále nie je akceptovaná iná farba pleti ako biela. S Barackom sa zoznámila v práci v právnickej kancelárií. Pridelili jej ho ako stážistu a postupne sa zbližovali. Ona „upätá“ na pravidlá, dochvíľnosť a rodinu, obdivovala okrem jeho profesijných kvalít, aj jeho ľahkosť žitia. Barack sa narodil a vyrástol na Havaji u starej mamy. Jeho matka sa dvakrát vydala a rozviedla.

Nastaviť rodinu tak, aby sa tieto dva vzorce správania niekde stretli, asi nebolo jednoduché. Ona, žena uznávajúca pravidlá a on, muž, ktorý s ľahkosťou chodil neskoro, veľmi rýchlo nadväzoval kontakty a túžil po politike a zmene. Ona nevidela v politike nič dobré.

Práca v prestížnej advokátskej kancelárií jej síce prinášala finančný komfort, no necítila sa naplnená. Odišla do tretieho sektoru, potom do štátnej správy, až zakotvila v Chicagskej nemocnici. Medzitým už jej manžel Barack pracoval na svojej politickej kariére a ona chodila do práce a starala sa o dve malé dcéry. Tu sa zastavím. Michelle v knihe veľmi otvorene popisuje potrat aj túžbu po dieťati, ktorú napokon vyriešili v obidvoch prípadoch umelým oplodnením.

Následne už Michelle opisuje s čím všetkým sa stretla počas kandidatúry na post prezidenta jej manžela, a tiež to, ako chceli ochrániť dcéry od všetkého toho humbuku. Ako prvá dáma rozhodne nechcela len reprezentovať. Založila niekoľko projektov na ktorých sa aktívne zúčastňovala. Jedným z nich bol projekt na väčšiu konzumáciu ovocia a zeleniny v školách a tiež celozrnných výrobkov. Lobovala tiež za zníženie cukru a soli v jedlách pre deti a tínedžerov. V záhrade Bieleho domu vysadila spolu s odborníkmi a spolupracovníkmi záhradu a pravidelne sem pozývala deti zo škôl. K jej agende patrila tiež starostlivosť o vojnových veteránov a ich rodiny. Nevynechala ani černošskú problematiku. Navštevovala školy z černošskými deťmi a vysvetľovala im, že zmena je proces avšak čo môžu urobiť hneď je učiť sa. Majú na výber – buď sa budú vzdelávať alebo môžu skončiť v gete ako zločinci.  

Kniha je napísaná veľmi triezvym a sviežim spôsobom. Autorka sa v ňom nesnaží niečo prikrášľovať, je z nej cítiť ľudskosť, pevnú vôľu, odhodlanie. Má jasné a veľmi zrozumiteľné posolstvo. Môžete pochádzať z akejkoľvek vrstvy, mať akúkoľvek farbu pleti – je na vás, čo sa z vás v živote stane. Je to len a len vo vašich rukách.

Kniha Môj príbeh nás zavedie do skromných kuchýň v Iowe aj do tanečných sál Buckinghamského paláca, nevynechá okamihy veľkého žiaľu a nezlomnej vôle. Dá nám nazrieť hlboko do duše jedinečnej priekopníckej osobnosti, ktorá sa snaží žiť autenticky a investuje energiu, sily a hlas v prospech vyšších ideálov. V odvážnom a úprimnom prerozprávaní svojho príbehu nás vyzýva, aby sme sa zamysleli nad tým, kto v skutočnosti sme a kým chceme byť.

  • Podtitul: Michelle Obamová
  • Autor: Michelle Obamová
  • Rok vydania: 2019

Andrea Hinková – Tarová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.