Farbou roka 2020 je modrá

2

Roku 2020 to kraľovať klasická modrá, nadčasová modrá, ktorá sa podobá oblohe za súmraku. Prináša pokoj a pohodu. Tento modrý odtieň tiež súvisí s sebapozorovaním a jasnosťou.

Podľa odborníkov je táto farba elegantná vo svojej jednoduchosti, vyjadruje stálosť a sebavedomie a zlepšuje koncentráciu.

Vnáša pokoj, dôveru a spojenie
Spoločnosť PANTONE je na trhu už dlho, ale spočiatku bola známa hlavne odborníkom v polygrafickej oblasti. Vďaka dobre uskutočnenej marketingovej kampani sa teraz stala rozpoznateľným symbolom farby. Farby roka vyhlasuje od roku 2000 a určuje tak trendy nielen v marketingu, ale aj v oblasti životného štýlu, umenia, módy či sociálnych sietí.

Odtieň klasickej modrej sa v škále tejto farby objavuje kdesi medzi námorníckou modrou (je svetlejší) a kobaltovou modrou (je tlmenejší), pričom jeho použitie evokuje nadčasovú eleganciu v jej jednoduchosti. “Tento nadčasový modrý odtieň, ktorý vnáša pokoj, dôveru a spojenie, zdôrazňuje našu túžbu po spoľahlivom a stabilnom základe, na ktorom sa dá stavať, keď prekročíme prah novej éry,” napísali predstavitelia Pantone na svojej stránke.

Dokonalá a univerzálna
Modrá je priam dokonalou farbou. Pasuje totiž skoro so všetkým a je vhodná ako do interiéru, tak aj do exteriéru. Hravo sa kombinuje so studenými aj teplými tónmi – čiernou, šedou, ale aj ružovou, žltou, zelenou, červenou, krémovou, či tón v tóne – je univerzálna. V spojení so zlatou, striebornou, či bielou, pôsobí luxusne. Skvele vynikne na stene, na obkladoch, a v interiéri poskytuje nekonečné možnosti.

Pre svoje pozitívne vlastnosti je ideálna do miestností, ktoré sú určené na oddych alebo sústredenie – kúpeľňa, pracovňa, spálňa, či detská izba. Naopak, nie je veľmi vhodná do kuchyne a jedálne, pretože môže potláčať chuť do jedla. Modré tóny väčšinou vyhľadávajú ľudia romantickí, emocionálni a duchovne založení.

V interiéri sa skvelé hodí k pestrofarebným doplnkom, kedy rozhodne nepôsobí chladným dojmom. Pri kombinovaní s inými farbami pouvažujte námornícku modrú za neutrálny odtieň. Výborne sa hodí aj do minimalisticky zariadených domácností, pretože je nevtieravá a pritom zaujímavá.

Čo vyžaruje modrá farba?
Aj vám sa už stalo, že ste si večer pripravili oblečenie na ráno a po prebudení ste na túto farbu nemali náladu? Farby totiž majú veľký vplyv na naše emócie a nálady. Modrá je farbou pokoja, uvoľnenosti a nekonečných citov. Vyjadruje citlivosť, jemnosť. Je symbolom vernosti, viery, tradície. Vyžaruje veľké množstvo ticha a chladu, čo môže vyvolať pocit bezpečnosti. Jej svetlejší odtieň dáva pocit čerstvosti, vzdušnosti. Modrá symbolizuje chlad, a je súčasne farbou prijímajúceho, teda vyjadruje a podporuje ženský princíp. Modrá farba je určená pre hĺbku, ponorenia sa a pasivitu.

Je farbou ženského, rozmnožovacieho, mnohoztvárňujúceho princípu. Je farbou pravdy, vernosti a nesmrteľnosti. Paradoxne ide o typicky ženskú farbu, čo je dosť v rozpore s detským oblečením. A ak nechcete, aby sa vo vašom malom malom chlapcovi prebúdzalo veľa ženských vlastností, eliminujte modrú alebo ju aspoň kombinujte aj s inou farbou.

Zaujímavosťou je, že v historií modrá farba vlastne neexistovala, teda nie tak, ako ju poznáme dnes. Staroveké jazyky gréčtina, čínština či hebrejčina, nemali pre modrú slovo. A bez pomenovania je možné, že ľudia farbu vôbec nevnímali.

Andrea Hinková – Tarová

Foto: westwing

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.