Aký je rozdiel medzi introvertom a extrovertom?

2
Ste introvert alebo extrovert? Alebo Ambivert?

Ste introvert alebo extrovert? Odkiaľ čerpáte energiu? Odpoveď na túto otázku vám dá odpoveď nato, do ktorej skupiny patríte. Ešte sú ľudia, ktorí sú medzi introvertným a extrovertným spektrom. Všetci ľudia bez ohľadu nato, do akej skupiny patria, dokážu fungovať v akomkoľvek spektre – v spoločnosti aj samote.

Rozdiel medzi introvertnosťou a extrovertnosťou spočíva v tom, ako vnímajú a spracovávajú sociálnu interakciu. Zatiaľ čo extroverti čerpajú energiu zo spoločenských situácií, introverti často nachádzajú silu v samote.

Introverti čerpajú svoju energiu z vnútorných zdrojov a často preferujú pokojné, oddychové prostredie.

Introvert čerpá energiu zo samoty

Introverti čerpajú svoju energiu z vnútorných zdrojov a často preferujú pokojné, oddychové prostredie. Sú skôr rezervovaní. Radšej trávia čas sami alebo medzi malým kruhom príbuzných, priateľov a rodiny.

Introverti často nachádzajú zmysel a naplnenie vo vnútornom svete myšlienok, pocitov a premýšľaní.
Čítajte tiež: ThetaHealing – Každý by mal mať svojho autistu

Introverti môžu byť vnímaní a citliví na podnety zo svojho okolia. Môžu sa tiež cítiť vyčerpane pri prílišnej spoločenskej interakcii.

Introvert a ich vnímanie okolím

Introverti môžu byť vnímaní a citliví na podnety zo svojho okolia. Môžu sa tiež cítiť vyčerpane pri prílišnej spoločenskej interakcii.

Na rozdiel od extrovertov, ktorí získavajú energiu zo sociálnych situácií a majú tendenciu byť spoločenskí, introverti môžu cítiť potrebu času osamote k tomu, aby si dobili energiu a spracovali dojmy zo svojho okolia.
Čítajte tiež: Komplexný sprievodca starostlivosti o pleť počas jesene

Introvert má rád samotu

Je to len jedna z rôznych osobnostných vlastností, ktoré ovplyvňujú spôsob, akým ľudia komunikujú, interagujú so svetom a ako si dopĺňajú energiu. Každý má svoj jedinečný mix introvertných a extrovertných vlastností, ktorý tvorí jeho osobnostnú charakteristiku.
Čítajte tiež: Ako si navodiť správnu jesennú náladu?

Introverti čerpajú energiu z času, ktorí trávia sami.

Keď majú možnosť byť v pokojnom prostredí bez prítomnosti ostatných ľudí, obnovujú a nabíjajú si svoju energiu.

Byť sami im umožňuje spracovávať myšlienky, cítiť sa pohodlne a nachádzať vnútorný pokoj.

Introvert v spoločenskej situácií

V spoločenských situáciách alebo v príliš rušnom prostredí introverti môžu cítiť potrebu odísť a stráviť čas sami, aby si obnovili svoju energiu.

Samota pre nich často predstavuje dobu, kedy môže plne zamerať svoju pozornosť na svoje vnútorné myšlienky a pocity, čo im pomáha získať perspektívu a porozumenie svetu okolo seba.

Extrovert čerpá energiu zo sociálnych interakcií

Extrovert čerpá energiu zo sociálnych interakcií a vonkajších podnetov.

Tito ľudia sú spoločenskí, energickí, otvorení novým zážitkom a majú radi aktívne zapojenie v spoločnosti.
Čítajte tiež: Dámska móda na jesenné dni

Extrovert čerpá energiu zo sociálnych interakcií a vonkajších podnetov. Tito ľudia sú spoločenskí, energickí, otvorení novým zážitkom a majú radi aktívne zapojenie v spoločnosti.

Často hľadajú príležitosti ku komunikácii s ostatnými ľuďmi. Sú ľahko prístupní a majú sklony k prejavom pozitívnych emocí. Mnoho extrovertov cíti, že žije ak oživuje spoločnosť ostatných ľudí a môže sa cítiť osamelý alebo unavený, ak je príliš dlho sám.

Extroverti majú tendenciu byť odvážni, odhodlaní a majú sklony k vyhľadávaniu nových dojmov a dobrodružstiev. Sú často spoločensky zdatní, komunikativní a majú schopnosť nadväzovať ľahko nové vzťahy.

Dobre vynikajú aj v pracovných situáciách, ktoré vyžadujú tímovú spoluprácu a sociálnu interakciu.

Dôležitou časťou extrovertnej osobnosti je potreba vonkajšej stimulácie a kontaktu s ľuďmi. Na rozdiel od introvertov, extroverti majú tendenciu nazbierať energiu zo spoločenských a môžu sa cítiť unavení alebo deprimovaní, ak sú príliš dlho sami.

Dôležitou časťou extrovertnej osobnosti je potreba vonkajšej stimulácie a kontaktu s ľuďmi.

Každý človek má v sebe rysy z obidvoch skupín


Je dôležité povedať, že mnoho ľudí má určité rysy z obidvoch skupín. Osobnosť človeka je zložitý a mnohostranný jav. Každý človek je jedinečný vo svojom spôsobe, ako vníma a reaguje na svet okolo seba.

Existuje niečo medzi introvertom a extrovertom?

Ambivert je termín k popisu ľudí, ktorí v sebe majú kombináciu introvertných a extrovertných vlastností.

Ambiverti sa nachádzajú uprostred spektra medzi introverziou a extroverziou a majú schopnosť prispôsobiť svoje správanie a reakcie podľa konkrétnej situácie.

Keď je to potrebné vedia byť spoločenskí a energickí. Napríklad pri spoločenských udalostiach. Zároveň dokážu oceniť čas strávený sami na obnovenie svojej energie.

Sú flexibilní a vedia reagovať na rôzne sociálne situácie. A tiež sa prispôsobiť potrebám okolitého prostredia.

Ambiverti sa nachádzajú uprostred spektra medzi introverziou a extroverziou a majú schopnosť prispôsobiť svoje správanie a reakcie podľa konkrétnej situácie.

Z čoho čerpajú energiu ambiverti?

Keď sú ambiverti v sociálnom prostredí, ktoré ich stimuluje a kde sú obklopení ľuďmi, čerpajú energiu zo spoločenských interakcí, rovnako ako extroverti.

Naopak, keď potrebujú odpočívať a načerpať sily, môžu si nájsť čas na samotu a tým získať energiu, čo je podobným introvertom.

Každý ambivert môže mať svoje vlastné preferencie ohľadom toho, ako trávi svoj čas a ako čerpá energiu. Niektoré ambiverti sa môžu cítiť vyrovnaní, keď kombinujú obidve stránky svojej osobnosti. To im umožňuje mať bohatší a vyváženejší život.

V rôznych životných fázach môžu ambiverti prejavovať viac introvertných alebo extrovertných rysov podľa toho, čo im v danú chvíľu vyhovuje.

Ambivert má skvelú schopnosť sa prispôsobiť

Jeden z kľúčových prvkov osobnosti ambiverta je schopnosť prispôsobiť sa okolitému prostrediu a situácii. Táto flexibilita im umožňuje efektívne komunikovať s rôznymi druhmi ľudí a pohybovať sa medzi rôznymi sociálnymi skupinami.

Vzhľadom nato, že sa vedia prispôsobiť introvertným i extrovertným situáciám, sú dobrými poslucháčmi a poradcami. Sú schopní si všímať nuansy v ľudskom správaní a reagovať na to vhodným spôsobom.

Celkovo možno povedať, že ambiverti majú jedinečnú schopnosť ťažiť z rôznych druhov interakcií a môžu nájsť potešenie a zmysluplnosť v spoločenských situáciách, tak v samote. Ich schopnosť prispôsobiť rôznym situáciám umožňuje žiť pestrý a obohatený život.

Ambiverti sú často vnímaví k potrebám druhých a vedia nájsť spoločnú reč s ľuďmi rôznych osobností.

Nie je všetko čierno-biele

Väčšina ľudí má určité rysy introvertov aj extrovertov. Ľudia prejavujú rôzne úrovne sociálnej interakcie a potreby samoty v rozličných situáciách. Ambiverti sú príkladom toho, ako zložité a variabilné môžu byť ľudské vnímanie sveta.

Aj introverti sa dokážu prispôsobiť a byť spoločenskí, ak sa to od nich vyžaduje

Introverti sa vedia prispôsobiť a byť spoločenskí, ak to od nich situácia vyžaduje. Introvertné osobnostné rysy neznamenajú, že títo ľudia nemajú sociálne schopnosti.

Rozdiel medzi introvertnosťou a extrovertnosťou spočíva v tom, ako vnímajú a spracovávajú sociálnu interakciu. Zatiaľ čo extroverti čerpajú energiu zo spoločenských situácií, introverti často nachádzajú silu v samote.

To neznamená, že introverti nemajú radi spoločnosť, ale skôr to, že potrebujú čas sami, aby si obnovili svoju energiu po intenzívnych sociálnych situáciách.

Introverti vedia byť skvelí poslucháči, hĺbaví myslitelia a majú schopnosť vytvárať hlboké a smysluplné vzťahy s ostatnými ľuďmi. Veľa introvertov je schopných zaujať spoločenskú rolu. Sú napríklad skvelí rečníci.

Foto: http://www.pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.