Ľudia sa boja tých, ktorí poznajú sami seba

1

Ľudia, ktorí poznajú sami seba, majú totiž určitú silu, auru a príťažlivosť. Majú charizmu, ktorá môže vytiahnuť mladých ľudí z väzenia tradíc. Osvieteného človeka nemožno zotročiť ani ho uväzniť.

Každý génius, ktorý vie niečo o vnútre človeka, je odsúdený k tomu, aby vyčnieval a stal sa rušivou silou.

Stádo nechce byť vyrušované, aj napriek tomu, že je na tom biedne. Stádo si na tú biedu už zvyklo. A ktokoľvek, kto na tom biedne nie je, vyzerá ako votrelec. Osvietený človek je ten najväčší cudzinec na svete. Neobmedzuje ho žiadna komunita, žiadna spoločnosť, žiadny národ.

Žiadna spoločnosť nechce, aby ľudia poznali sami seba. Je to proti záujmom všetkých spoločností.

Ak sú ľudia múdri, nie je možné ich vykorisťovať. Pokiaľ sú inteligentní, nemôžu byť podrobení. Nemôžu byť nútení do mechanického života. Života ako roboti.

Sloboda prichádza s múdrosťou a žiadna spoločnosť nechce slobodných ľudí. Komunistická, fašistická, kapitalistická, hinduistická, kresťanská – žiadna. Pretože v momente, keď ľudia začnú používať svoju inteligenciu, stávajú sa nebezpečnými. Pre ľudí, ktorí sú pri moci. Pre zriadenie. Pre majetných. Nebezpečnými pre všetky druhy útlaku, vykorisťovanie, potlačovanie. Nebezpečnými pre cirkev. Nebezpečnými pre štáty. Nebezpečnými pre národy.

V skutočnosti je ale múdry človek plameň, svetlo, oheň. Nemôže im slúžiť.

Osho

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.