Ako cvičiť tak, aby nezostalo len pri predsavzatí?

1

Z rôznych prieskumov vyplýva, že približne 70% ľudí si dáva novoročné predsavzatia. Zároveň viac ako 50% ľudí priznáva, že ich nedokážu dodržať. Najčastejšie sa novoročné predsavzatia týkajú chudnutia, cvičenia a eliminovania stresu. Ako to urobiť tento rok tak, aby to konečne vyšlo?

Ľuboš Gsch, tréner a tiež autor kníh Začni cvičiť s POHYBom tvrdí, že pohnútka, dám si predsavzatie, lebo tie novoročné sú ‚in‘, je nesprávne. „Vo všeobecnosti sú ciele výborné, avšak z praxe viem, že novoročné predsavzatia nevychádzajú z pohnútky ‚chcem niečo robiť alebo musím niečo urobiť,‘ ale preto, že ide o novoročné predsavzatie. A to zlyháva nielen na predsavzatí, ale už na samotnej pohnútke,“ hovorí Ľuboš Gsch.

Každý človek by si mal dávať ciele na základe svojho hodnotového rebríčka a prihliadať pritom na čas, ktorý je schopný a ochotný stanovenému cieľu venovať. „Viem, že je možné všetko, ale je aj potrebné si dať také ciele a s takou pohnútkou ísť do nich, aby bol človek schopný ich aj zrealizovať. Aj ja by som sa chcel viac venovať angličtine, či viac na sebe pracovať, písať knihy, avšak neumožňuje mi to čas,“ hovorí Ľuboš Gsch.

Na začiatku svojej kariéry profesionálneho trénera sa aj Ľuboš stretával s „novoročnými“ cvičencami, ktorí prišli v januári plný nadšenia, no to im do februára vyprchalo. „Mojou filozofiou je, stretnúť sa s človekom, oboznámiť sa s jeho plánmi, povedať mu svoju filozofiu a keď to spolu ladí, môžeme začať. Aj tak však u niektorých ľudí, narážam na určité nesprávne stanovené ciele. Keď spolu začneme cvičiť a dohodneme si 4 tréningy do týždňa, vydrží im to možno niekoľko týždňov a následne sú schopní realizovať tak jeden – dva tréningy do týždňa. Dôvodom je nedostatok času, únava, či nestíhanie vecí z ostatných oblastí života. Znamená to, že cieľ nebol stanovený reálne, teda východisková situácia, ktorú ten človek v danej chvíli mal, nevyhodnotil správne a tým pádom cieľ padol,“ konštatuje Ľuboš Gsch.

Jednou zo základných otázok, predtým, ako človek začne cvičiť teda je, koľko má času a tiež, čo je ochotný preto urobiť a ideálne, v akej dobe. Dôležité je tiež to, určiť si, kde sa práve nachádzam. Sú dva typy ľudí, s ktorými sa tréner stretáva. Jedna skupina sa preceňuje, ide najmä o mužov. Druhá skupina sa podceňuje a tu ide najmä o ženy. U žien sa stáva, že zvládnu oveľa viac, ako si stanovia a u mužov presný opak. Často nezvládnu ani polovicu stanoveného cieľu.

Rozhodnutie začať cvičiť nemusí byť len novoročným predsavzatím. Pohnútky, prečo začať cvičiť, môžu byť rôzne. Najčastejšie je to túžba po krásnej postave. Vtedy ľudia prídu do fitness centra a začnú bezhlavo cvičiť.

Aké najčastejšie chyby ľudia robia a je nejaká rada, ktorú im môže profesionálny tréner Ľuboš Gsch dať do začiatku? „Najlepšou radou je triezvosť. Veľa ľudí si myslí, že presúvať záťaž sem a tam, je vykonávanie cviku. Nie je to celkom tak, správne cvičenie má určité zákonitosti. Niekto zastáva striktnú techniku, ktorú si naštudoval a nič iné pre neho neexistuje. Ja patrím do druhého tábora, ktorý hovorí o tom, že sú cviky, nie jeden, ale viac a treba sa pohybovať v určitých medziach. Dôležité je, aby človek vedel, čo vlastne robí. Často to ľudia nevedia a potom necvičia správne. Mali by si teda naštudovať aspoň nejaké základy, alebo sa s niekým poradiť. Premiestňovaním záťaže sem a tam si totiž môžu viac ublížiť ako pomôcť. Čo by mohlo byť veľmi osožné pre telo aj dušu v tom fitness centre, je tak zraňujúce pre fyzický aj psychický stav,“ hovorí Ľuboš Gsch.

Hovorí sa, že robiť niečo je vždy lepšie, ako nerobiť nič. Ľuboš Gsch súhlasí, a dodáva, že tak treba robiť s rozmyslom. Lebo robiť niečo bez akýchkoľvek skúseností je dvojsečná zbraň. Ak tento rok opäť začínate v januári chodiť do fitness centra, pripravte si zoznam cvikov vopred a potom v zrkadle sledujte, či máte správnu techniku. Prípadne oslovte trénera, ktorý vám určite poradí.

Nezabudnite na správne stanovený cieľ – schudnúť 10 kilogramov za jeden mesiac je pre väčšinu z nás (pokiaľ nie ste obézny) nielen nereálne, ale aj nezdravé.

Nemáte čas chodiť pravidelne na tréningy? Knihy Začni cvičiť s POHYBom pre mužov a Začni cvičiť s POHYBom pre ženy sú napísané tak, že s nimi môžete cvičiť kdekoľvek a kedykoľvek. Poskytujú konkrétny postup čo trénovať (cviky, série, opakovania) a tiež presné informácie o tom, ako trénovať (konkrétne popisy cvikov a ich prevedenia) spolu s autentickými fotografiami a postupom. Sú doplnené o tipy, ktoré je možné v tréningu využiť pre ešte väčšiu efektivitu. „Knihy sú určené do posilňovne, avšak množstvo tréningov je možné realizovať doma, nakoľko nie sú potrebné pomôcky na cvičenie alebo len minimum,” dodáva Ľuboš Gsch. Podľa jeho kníh si úspešne tvarujú postavu aj herečky Petra Bubeníková a Zuzana Vačková.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.