Jazda na koni – ako vďaka nej prekonať strach

0

Konský svet je miestom, kde sa sila, krása a elegancia stretávajú v jedinečných fascinujúcich harmóniách. Kone sú nádhernými a majestátnymi tvormi, ktoré žijú s ľuďmi už tisíce rokov. Jazda na koni nie je len šport, je to dobrodružstvo, ktoré poskytuje výhody pre telo, myseľ a dušu. Je to aktivita, ktorá podporuje aj dôveru v seba, trénuje trpezlivosť a vzťah medzi jazdcom a koňom.

V článku sa pozrieme na prospešnosť jazdy na koni. Ako táto činnosť ovplyvňuje našu fyzickú a duševnú pohodu, ako môže pomôcť ľuďom prekonať problémy a strachy.

Od harmonického pohybu koní až po spojenie medzi jazdcom a zvieraťom. Jazda na koni je jedinečný zážitok, ktorý stojí za to veľmi dobre pochopiť všetky jeho výhody.
Čítajte tiež: Vyberte si šport, ktorý vás bude baviť

Ako prekonať strach z cvalu?

Kone nás sprevádzajú od staroveku

Koňská jazda má dlhú históriu, ktorá siaha do staroveku. Bola využívaná nielen ako prostriedok dopravy, ale aj ako nástroj vo vojne a poľovníctve. Dnes je jazda na koni populárnym športom a rekreačnou aktivitou, ktorá priťahuje milióny nadšencov po celom svete.
Čítajte tiež: Športujte pravidelne a budete šťastní

Jazda na koni. Aké chody má kôň?

Kôň má tri základné chody: krok, klus, cval. A práve cval je pre niektorých výzvou. Ako prekonať strach z tohto nádherného kroku?

Jazda na koni – strach z cvalu

Strach z cvalu na koni je bežný a môže mať rôzne príčiny. Tu je niekoľko tipov, ako sa s týmto strachom vyrovnať:

Obráťte sa na odborníka

Ak vám cval bráni v pokroku v jazde na koni, je najlepším krokom nájsť si skúseného inštruktora na koni.

Alebo sa obráťte na psychoterapeuta, ktorý vám môže pomôcť zistiť konkrétne riešenie vášho strachu.

Psychoterapeut vám pomôže identifikovať konkrétne príčiny vášho strachu a vypracovať plán na jeho prekonanie.
Čítajte tiež: Román Jazdkyňa – recenzia

Budujte si dôveru so svojim koňom

Foto: http://www.pexels.com

Postupné cvičenie a pravidelný tréning

Môžete začať pomaly a postupne zvyšovať tempo a prejsť na cval. To vám umožní získať dôveru a komfort s touto rýchlosťou.

Pravidelný tréning na koni je kľúčom k získaniu sebavedomia. Čím viac budete jazdiť a pracovať s koňmi, tým pohodlnejšie sa budete cítiť.

Práca na rovnováhe

Môžete cvičiť sedieť na koni vo všetkých chôdzach a pomaly sa presúvať na rýchlu chôdzu, klus a cval.

Získanie lepších jazdných zručností a techniky vám umožní lepšie ovládať koňa a cítiť sa pohodlnejšie počas jazdy.

Využite poznatky o koňoch

Čítanie a učenie sa o správaní koní môže pomôcť prekonať strach. Ak lepšie porozumiete, ako funguje a reaguje kôň, môže to zvýšiť vašu dôveru.

Postupne dôverujte v seba a svojho koňa. Pracujte na vzájomnom vzťahu a porozumení s koňom.

Využite podporu od ostatných

Ak trávite čas v jazdeckom klube alebo komunite, môžete pokračovať s ostatnými jazdcami, ktorí mohli mať podobné skúsenosti a získať od nich rady a podporu.

Relaxácia a dýchanie

Počas cvičenia je dôležité uvoľniť sa a udržať dýchanie. Praktikujte hlboké a pomalé dýchanie, aby ste uvoľnili napätie.

Vizualizácia

Vizualizácia úspešného cvičenia môže tiež pomôcť zvýšiť vašu sebadôveru. Predstavte si, ako cválate na koni a cítite sa pohodlne a sebavedome.

Pozitívne myslenie

Snažte sa pracovať na svojej mentalite, a zamerajte sa na pozitívne myšlienky a pocity počas jazdy. Vnímajte tú radosť a slobodu, ktorú jazda na koni môže priniesť.

Dajte si čas

Proces prekonávania strachu môže byť dlhý, a niekedy budete mať dobré dni a inokedy zlé. Dôležité je nevzdávať sa a postupovať vo vlastnom tempe.

Nezabudnite, že prekonávanie strachu môže byť postupný proces, a niekedy je potrebný čas a trpezlivosť. Dôležité je, aby ste sa necítili nútení robiť niečo, čo vás desí a pracovali na tom vo vlastnom tempe.

Andrea Hinková – Tarová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.